سه‌شنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۶

حجت‌الاسلام رستمی در نشست رؤسای دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی:

دانشگاه‌ها آرایش مناسبی در برابر تحریم‌ها نداشتند

رستمی

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها با تاکید بر اینکه دانشگاه‌ها آرایش مناسبی برای تحریم‌ها نداشتند، گفت: باید بپذیریم که دانشگاه‌ها آرایش متناسبی نداشتند، اما در گذشته ثابت شده است که اگر مسئله‌ای را به دانشگاه عرضه کرده‌ایم، دانشگاه از هیچ کمکی دریغ نکرده است.

به گزارش مفدا به نقل از ایسنا، حجت‌الاسلام مصطفی رستمی در نشست رؤسای دانشگاه‌ها، مراکز پژوهشی و پارک‌های علم و فناوری که روز 17 تیر در دانشگاه الزهرا برگزار شد، تاکید کرد: امروز یکی از رسالت‌های دانشگاه این است که جامعه را نسبت به ظالمانه بودن تحریم‌ها، آگاه کند و حقانیت جمهوری اسلامی را درباره اینکه نقشی در وجود و تشدید تحریم‌ها ندارد، به مردم اثبات کند و این گزاره درستی است.

وی در ادامه تصریح کرد: در مواردی شاهد هستیم که مطالبه گفت‌وگو با دشمن را معمولی جلوه داده و نگاه بدبینانه به دشمن را کمرنگ کرده‌ایم.

رئیس نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه‌ها یکی از مهمترین کارهای ویژه دانشگاه را حل مسائل کشور عنوان و اظهار کرد: کسی منکر این موضوع نیست که تحریم‌ها یکی از مسائل مهم کشور و یکی از مهمترین کانون‌های تولید مسئله است. حال این سوال مطرح می‌شود که چه تعداد دانشگاه خودشان را متناسب با تحریم‌ها مجهز کرده‌اند؟ اگر یک ناظر و تحلیل‌گر ادوار گذشته را متناسب با تحریم‌ها بررسی کند، قطعاً به این موضوع اذعان خواهد داشت که در حال حاضر یکی از ویژه‌ترین و سخت‌ترین تحریم‌ها برای ایران اعمال می‌شود.

رستمی، آرامش، ثبات، هم فکری و هم گرایی را ناشی از قوت درونی جامعه دانست و ادامه داد: آرایش دانشگاه‌ها چقدر متناسب با مسئله جدید تحریم‌ها تغییر کرده است؟ و یا اینکه در حوزه آموزش، فرهنگ سازی و پژوهشی و دغدغه نسل جوان چقدر با این رویکرد حرکت کرده است؟ باید بپذیریم که دانشگاه‌ها با ام‌المسائل کشور حرکت نکرده و مجهز نشده است؛ اما آیا مقصر دانشگاه است؟ در گذشته ثابت شده است که اگر مسئله‌ای را به دانشگاه عرضه کرده‌ایم، دانشگاه از هیچ کمکی دریغ نکرده است.

حجت‌الاسلام رستمی اضافه کرد: امروز مسئله‌ای تحت عنوان جنگ نداریم و موضوع حمله نظامی دیده نشده است. زیرا کسانی که بیرون از مرزها هستند، بیشتر آسیب می‌بینند تا کسانی که در داخل هستند. این بازدارندگی از کجا حاصل می‌شود؟ این دقیقاً چیزی است که مسئله‌مندان، موضوع امنیت ملی را با دانشگاهیان در میان گذاشته‌اند و دانشگاه به خوبی پای کار آمد. همچنین در حوزه سلامت که امروز حوزه پیش رو و افتخار آفرین در کشور است، دانشگاه‌ها، دولت و مجموعه‌های حاکمیتی کشور توانستند مشکلات این حوزه را حل کنند.

اتاق جنگ تحریم در حوزه‌های اجتماعی و فرهنگی تعریف شود

رئیس نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه‌ها با بیان این مطلب که دانشگاه‌ها متناسب با تحریم، آرایشی نداشتند؛ اما آنها مقصر نیستند، اضافه کرد: مجموعه بدنه مدیریتی کشور باید مسئله را به دانشگاه عرضه کند و به دنبال راه حل باشند

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.