یکشنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۱

جلوگیری از خروج ۲۵ میلیون دلار با تولید سرم‌های دامی ایرانی توسط محققان دانشگاه علوم پزشکی کرمان

محققان علوم پزشکی کرمان

محققان دانشکده داروسازی علوم پزشکی کرمان با سرمایه‌گذاری ۷ میلیارد ریالی، نخستین محصولات سرم دامی برای کشت سلولی را تولید کردند؛ براساس برآوردهای اولیه، با ورود این واکسن‌ها به بازار کشور، از خروج سالانه بالغ بر ۲۵ میلیون دلار جلوگیری خواهد کرد

به گزارش مفدا کرمان، محققان دانشکده داروسازی علوم پزشکی کرمان با سرمایه‌گذاری هفت میلیارد ریالی، نخستین محصولات سرم اسبی و خرگوشی برای کشت سلولی را تولید کردند.

به نقل از تسنیم؛ این سرمها با کاربرد دانش‌های نوین همچون علم سلول‌های بنیادین، روش‌های درمان ناباروری و تحقیقات مولکلولی تهیه و آماده ورود به بازار شده است.

سرمهای مورد اشاره در حال حاضر به صورت وارداتی در بازار کشور موجود بوده و برای نخستین بار است نمونه داخلی آن عرضه می‌شود؛  دانش تولید این واکسن‌ها در حال حاضر می‌تواند علاوه بر تأمین نیازهای کشور، زمینه صادرات بالاخص به کشورهای همسایه را نیز فراهم آورد.

همچنین این دانشگاه علوم پزشکی علوم پزشکی در حال اجرای مراحل تحقیقاتی تولید آنتی‌بادی ضد هاری است که هم‌اکنون از فرانسه و هند تأمین می‌شود.

در آینده نزدیک نیز تولید واکسن ضدعقرب گادیم(عقرب زرد کوچک بومی خوزستان) مبتنی بر دانش بومی با مدیریت متخصصان همین دانشکده، عملی خواهد شد.

براساس برآوردهای اولیه، با ورود این واکسن‌ها به بازار کشور از خروج سالانه بالغ بر ۲۵ میلیون دلار جلوگیری خواهد شد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.