چهارشنبه ۱۲ تیر ۱۳۹۸ - ۱۵:۳۹

سلامت

واکنش وزارت بهداشت به خبر توقف طرح تحول سلامت/ طرح با شدت بیشتر ادامه دارد

طرح تحول سلامت

معاون کل وزارت بهداشت، گفت: طرح تحول سلامت با شدت بیشتر از قبل ادامه دارد و خدماتی که مردم با اجرای این طرح دریافت می کردند، تغییری نخواهد داشت.

طرح تحول سلامت

به گزارش مفدا به نقل از مهر، ایرج حریرچی، در خصوص انتشار اخباری مبنی بر اصلاحیه لایحه بودجه در مجلس در خصوص احتمال حذف طرح تحول سلامت، اظهار داشت: این موضوع به هیچ وجه صحت ندارد چرا که وزیر بهداشت، چندین بار رسماً اعلام کرده است که طرح تحول سلامت به خصوص در حوزه‌های حمایت مالی از بیماران، عدم ارجاع بیماران به خارج از بیمارستان‌ها و تأمین پزشک و پرستار در مناطق محروم و همچنین افزایش زیرساخت‌های لازم مانند ایجاد تخت بیمارستانی با شدت بیشتری ادامه خواهد داشت.

وی در ادامه با اشاره به حضور رئیس جمهور در وزارت بهداشت طی هفته گذشته، افزود: رئیس جمهور در نشست با مدیران ارشد نظام سلامت اعلام کرد که نزدیک به ۴۰ رئیس دولت و رئیس جمهوری کشورهای دیگر سوال کردند که چگونه توانستید دستاوردهای بزرگی چون بیمه شدن ۱۰ میلیون نفر و کاهش پرداختی از جیب بیماران را با اجرای طرح تحول سلامت عملیاتی کنید و این اقدام موجب حیرت مسئولین کشورهای دیگر شده است.

معاون کل وزارت بهداشت در ادامه با اشاره به اینکه طرح تحول سلامت با تاکید دولت و شخص وزیر بهداشت و با حمایت مجلس با شدت ادامه خواهد داشت، گفت: آن خدمتی که مردم با اجرای طرح تحول سلامت دریافت می‌کردند، بدون سر سوزنی تغییر ادامه خواهد داشت چرا که مردم هزینه آن را قبلاً با یک درصد از ارزش افزوده و هدفمندی یارانه‌ها پرداخت کرده اند.

وی در پاسخ به این سوال مجری که در برخی بیمارستان‌ها دیده شده که از بیماران هزینه دریافت می‌کنند یا برای تهیه دارو و تجهیزات پزشکی به خارج از بیمارستان ارجاع می‌دهند، گفت: در دو سال اخیر فشار مالی بسیار زیادی داشتیم و بدهی سازمان تأمین اجتماعی به وزارت بهداشت به بالای ده هزار میلیارد تومان رسید و بیمارستانها تحت فشار زیادی بودند، متأسفانه در برخی جاها خطاهایی صورت گرفت اما همچنان تاکید ما این است که بیمار باید تنها یک صورتحساب آن هم صورتحساب رسمی که در بیمارستان برای فرانشیز صادر می‌شود را پرداخت کند و در صورت مواجهه با هر گونه تخلف با شماره ۱۹۰ وزارت بهداشت که با ۴۰ اپراتور به طور شبانه روزی پاسخگو هستند، تماس حاصل نمایند.

حریرچی در واکنش به مطلبی بر اینکه گفته شده تعدادی از خانواده‌ها منزل خود را می‌فروشند تا فرزندشان در حوزه پزشکی تحصیل کند، گفت: در حال حاضر با کمبود جدی پزشک در کشور مواجه ایم ضمن اینکه منحنی اشتیاق تحصیل در رشته پزشکی از اواسط دهه ۵۰ رو به بالا رفتن کرده است و اکنون رشته پزشکی، انتخاب و اولویت نخست انتخابی افراد به شمار می‌رود به طوری که در رشته ریاضی، ۱۵۰ هزار نفر شرکت کردند که ۲۵۰ هزار صندلی در بخش دولتی دارد یعنی ۱۰۰ هزار صندلی خالی و بدون متقاضی است اما در رشته علوم تجربی کلاً ۱۵۰ هزار صندلی داریم که ۶ هزار تا مربوط به رشته پزشکی است.

وی تصریح کرد: بالا بودن متقاضیان رشته پزشکی به فرهنگ مردم ارتباط دارد و به دلیل بالا بودن جایگاه اجتماعی پزشکان در جامعه و اشتغال قطعی آنها بعد از فارغ التحصیلی نیز برخی از دلایل استقبال از رشته‌های پزشکی می‌تواند باشد.

به گفته معاون کل وزارت بهداشت، متأسفانه گاهی اجبار خانواده‌ها و یا مدرسه منجر به ورود برخی متقاضیان به رشته‌های پزشکی می‌شود که پس از اتمام تحصیل به حوزه‌های غیرمرتبط دیگری وارد می‌شوند در حال حاضر ۱۵ هزار پزشک عمومی فارغ التحصیل داریم که فقط یکبار به سازمان نظام پزشکی برای دریافت شماره نظام مراجعه کرده و حرفه پزشکی را ادامه نداده اند و این گنجینه ژنتیک هوشی را در رشته‌ای که علاقمند نبوده اند، تلف کرده اند.

وی در خصوص انتشار اخباری مبنی بر افزایش مهاجرت پزشکان به کشورهایی مثل کانادا و ترکیه، افزود: خیلی از این اخبار نادرست است چون تعدادی از افراد که از ابتدا برای ادامه تحصیل در رشته پزشکی به خارج از کشور می‌روند مثل کالیفرنیا، آلمان و اتریش که پزشکان ایرانی برجسته زیادی در آنجا هستند. اما اینکه ادعا کنیم پزشکان ۴۰ یا ۵۰ ساله مهاجرت می‌کنند نادرست است چون همه کشورها از جمله کشور خودمان، قوانین سختی برای جذب پزشک دارند و مهاجرت جامعه پزشکی به کشورهای دیگر در مقایسه با سایر اقشار بالاتر نیست.

حریرچی در خصوص واردات شرکت‌های تجهیزات پزشکی، گفت: هیچ گونه انحصاری در این حوزه نداریم و انحصار ما به طرف تولید داخل است که اگر در خصوص محصولی تولید داخلی کافی باشد به هیچ وجه اجازه واردات نمی‌دهیم مگر در صورتی که نیاز باشد که اعلام می‌کنیم.

وی در خصوص انتشار اخباری در شبکه‌های اجتماعی مبنی بر پیوند قلب دختری که اخیراً مفقود شده است، گفت: در این خصوص پلیس اظهارنظر لازم را انجام داد اما در مورد پیوند باید بگویم که این گونه اعمال جراحی پیچیده حتی در همه بیمارستان‌ها نیز قابل انجام نیست و تجهیزات و امکانات لازم می‌خواهد چه برسد به اینکه ادعا شود در منزل این کار انجام شده است پس از افرادی که اقدام به انتشار اخبار کذب می‌کنند تقاضا داریم در حوزه سلامت ورود نکنند، چون بی اساس است و توجیه علمی و تخصصی ندارد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.