یکشنبه ۳ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۲:۱۲

دختر برگزیده ایلام و دانشجوی فعال در امور فرهنگی مطرح کرد؛

خود را نسبت به جامعه و مردم مسئول می‌دانم/در انجام هر فعالیتی مشکلات می‌توانند عامل پیشرفت باشند

شیوا کامران

شیوا کامران دانشجوی دانشگاه علوم پزشکی ایلام که به عنوان دختر برگزیده شهرستان ایلام انتخاب شده با تاکید بر اینکه خود را نسبت به جامعه، مسئول می‌داند، اظهار داشت: مشکلات همواره و در هرکاری وجود دارد و همین مشکلات می‌تواند عامل اصلی ترقی و موفقیت باشد.

به گزارش مفدا، شیوا کامران دانشجوی ترم ۷ کارشناس بهداشت عمومی دانشگاه علوم پزشکی ایلام و فعال در امور فرهنگی، مخترع و فعال در امور خیریه به عنوان دختر نمونه شهرستان ایلام انتخاب شده است. این انتخاب نتیجه تلاش بی‌وقفه این دانشجو در انجام اموری چون تالیف کتاب در حوزه بهداشت، ثبت اختراعات مختلف، فعالیت در امور قرآنی، ارائه مقالات علمی و موارد بسیاری از فعالیت‌های فرهنگی است.

گفتگوی زیر حاصل گپی دوستانه با این دانشجوی جوان و خوش آتیه کشورمان است.

از خودتان بگویید و بفرمایید چطور شد که به عنوان دختر نمونه ایلام انتخاب شدید؟

در سال۱۳۷۳ در خانواده‌ای مذهبی و اهل علم متولد شده‌ام و به‌دلیل فضای علمی حاکم بر زندگی پدر و مادرم ، از همان دوران تحصیل در مدرسه فعالیت‌های علمی پژوهشی خود را شروع کردم و در دوران دانشجویی به طور  گسترده‌تر و هدفمند آن را ادامه دادم.

از  همان دوران تحصیل در مدرسه در حوزه‌های فرهنگی و در عرصه‌های مختلفی فعالیت می‌کنم، که شامل مسابقات فرهنگی هنری و پژوهشی و تالیف کتاب ، فعالیت در حوزه بهداشت و درمان به صورت خیریه و داوطلبانه می‌شود. انتخاب من به عنوان دختر نمونه ایلام دلایل مختلفی داشت از جمله، تالیف کتاب مراقبت‌های پزشکی در سفر جهت ارایه به زائرین عتبات عالیات، دانشجوی نمونه‌ی دانشگاه در سال۹۵، ثبت اختراعات و کسب رتبه اول استانی در جشنواره‌ علمی و پژوهشی خوارزمی و ارائه ی مقالات علمی به کنگره های داخلی است.

این انتخاب چه تاثیری بر روی زندگی و تحصیل شما دارد؟

به لطف خدای متعال از زمانی‌که شایسته کسب عنوان دختر نمونه ایلام شدم و پس از دریافت این عنوان بسیار بیشتر از گذشته خود را نسبت به جامعه مسئول می‌دانم. چه پیش از کسب این عنوان و چه هم اکنون خود را در برابر مردم کشور و استانم مسئول می‌دانم و برای دفاع از خون شهدای دفاع مقدس  تا لحظه‌ایی که زنده‌ام تلاش می کنم تا باعث افتخار ایران و ایلام عزیز باشم.

با توجه به اینکه شما محصل دانشگاه علوم پزشکی هستید فکر می‌کنید فعالیت‌هایی که در کنار تحصیل انجام می‌دهید در امور تحصیلی شما تاثیری می‌گذارد؟

فکر می‌کنم اگر هر کاری را با توکل به خدای متعال و با نام الله آغاز کنیم و در کنار توکل به خداوند منان برای خود اهداف بلند مدت تعیین کنیم می‌توانیم با برنامه‌ریزی، به تمام  فعالیت‌های مفید بپردازیم. تا کنون اینگونه فعالیت‌ها تاثیر منفی بر روی تحصیلم نگذاشته است و معتقدم برای انجام هر کاری در کنار تحصیل نیاز به برنامه‌ریزی دقیق است. البته به عنوان یک دانشجو هربار با کسب عناوین جدید شوقم برای ادامه بیشتر می‌شود. به هر حال هر چقدر که بیشتر طعم پیشرفت و ارتقاء علمی و فرهنگی را درک می‌کنم، علاقه بیشتری برای ادامه مسیر پیدا می‌کنم. البته قبل از کسب این عنوان فکر می‌کردم یک دانشجوی کارشناسی نتواند خیلی برای پیشرفت فرهنگی  کاری انجام دهد، اما در حال حاضر متوجه شده‌ام که با اتکا به خدا و تلاش می‌شود کارهای تاثیرگذار انجام داد.
در حال حاضر که به عنوان دختر شایسته انتخاب شده اید فکر می‌کنید چه وظایف و مسئولیت‌هایی در جامعه و دانشگاه دارید؟

در حال حاضر که به این عنوان دست یافته‌ام مسئولیتم در مقابل وطنم و مردم سرزمینم چندین برابر شده است.من نسبت به شهری که در آن زندگی کرده‌ام بسیار احساس مسئولیت می‌کنم و اگر در دانشگاه استان ایلام درس می‌خوانم برای این است که به هم استانی‌هایم خدمت رسانی کنم و تلاشم در راه حفظ آرمان‌های رهبر عزیز و امام راحل و شهدای این سرزمین است.

عامل اصلی موفقیت خود را چه موضوعی می‌دانید؟

در وهله اول عامل اصلی هر موفقیتی را توکل به خداوند قادر و متعال می‌دانم چرا که بدون توکل به خدا هیچ کاری به سرانجام نمی‌رسد. در ادامه دعای خیر پدر و مادر نقش مهمی در سرنوشت و زندگی‌ام داشته است. همچنین دعای خیر بیماران که در خدمت‌رسانی به آن‌ها تلاش می‌کنم و در نهایت تلاش و پشتکار خودم را نیز در موفقیتم تاثیرگذار می‌دانم.

البته این موضوع را در نظر داشته باشید که کنجکاوی در اخبار و وقایع روز در محیط پیرامون باعث می‌شود، به راحتی خلاء‌های علمی و فرهنگی را پیدا کنیم و همین‌که بتوانیم این خلاها را رفع کنیم کار مثبتی انجام داده‌ایم. در واقع دقت کردن در مسائل روز و پیدا کردن مشکلات و اندیشه برای رفع آن‌ها از عوامل موفقیت است.

در راه موفقیت شما چه مشکلاتی وجود داشت و چطور آن‌ها را رفع کردید؟

معتقدم در هر مسیری و راهی مشکلاتی وجود دارد. در واقع مشکلات همیشه هست اما کسی موفق است که از همین مشکلات دست و پاگیر بتواند پله‌ ترقی بسازدبا توکل بر خدای متعال، می‌توان مشکلات را کنار زد و از همین مشکلات در جهت پیشرفت و رسیدن به اهداف استفاده کرد. مثلا وقتی ایده یک اختراع به ذهن شما می‌رسد مشکلاتی هم با خود به دنبال دارد و این بستگی دارد که شما با دید مثبت به آن نگاه کنید یا فقط مشکلات را ببینید.

کمی در رابطه با اختراعاتی که داشته‌اید توضیح بدهید.

اختراع من یک دستگاه بهداشتی است. دستگاه آنتی سپتیک مسواک به عنوان یک محصول مورد استفاده در منازل که کمک به ماندگاری و بهداشت مسواک در مدت طولانی‌تر می‌کند و با مکانسیم‌های علمی دقیق کار می‌کند. اختراعی دیگرم یک دستگاه کاورپوش کفش برای مراکز حساس از نظر بهداشتی است که متاسفانه با ورود کالای مشابه چینی از رده خارج شده است. دیگر اختراعم یک دستگاه کارواش تمام اتوماتیک خودرو با مصرف آب بسیار کم جهت مصارف خانگی و کمک به حفظ منابع آب است.

از کتابی که تالیف کرده‌اید و مقامی که در جشنواره خوارزمی کسب کرده‌اید، بگویید.

کتابی که تالیف کرده‌ام مجموعه ‌ای از تجارب سفرهای زیارتی بنده در طول سال‌ها و البته نکات مهم و ضروری است که مورد نیاز زائران در خصوص مسائل بهداشتی است. البته این کتاب به زبان ساده تالیف شده تا اگر زائرین با مشکلی در سفر روبرو شدند به راحتی بتوانند از آن استفاده کنند. در جشنواره خوارزمی استان هم در دو دوره‌ متوالی در زمینه‌های پزشکی و بهداشت_ مکانیک رتبه‌ اول اختراعات را کسب کردم.

با توجه به شکل گیری وب سایت‌های مفدا در دانشگاه‌های علوم پزشکی، این سایت‌ها را چگونه ارزیابی می‌کنید و چه پیشنهادی برای ارتقا سطح کیفی مفدا دارید؟

بسیار سایت فعال ‏، به روز و دقیقی است که شکر خدا ارتباطات دانشگاهیان را در کل ایران فراهم ساخته است. مفدا توانسته انگیزه بسیار خوبی در میان دانشگاهیان علوم پزشکی در خصوص فعالیت‌های فرهنگی ایجاد کند. همین که مفدا به معرفی دانشجویان موفق می‌پردازد بسیار انگیزه بخش است.

واقعیت این است که بسیاری از فعالیت‌هایی که در دانشگاه‌های کشور انجام می‌شدند امکان بروز و معرفی نداشتند و به سختی مطرح می‌شدند اما با وجود  سایت مفدا و شبکه‌های مجازی که توسط مفدا راه‌اندازی شده است  تمامی این اخبار و فعالیت‌ها دیده می‌شوند و این امر خود موجبات ترقی و پیشرفت را محیا خواهد کرد.  به عنوان یک دانشجو در حال حاضر اخبار و اطلاعات دانشگاهی را از طریق پایگاه خبری مفدا دنبال می‌کنم و همین مورد باعث شده است که نسبت به خیلی از این مسائل آگاهی داشته باشم.
به نظرم نکته ‌ای که در مفدا بسیار جلب توجه می‌کند سرعت و دقت بالا در انتشار اخبار است که بسیار قابل تحسین است. 

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.