دوشنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۸ - ۱۱:۲۶

در دیدار اتحادیه‌های دانشجویی با دکتر عاملی مطرح شد؛

ضرورت مشارکت بیشتر دانشجویان در شورای انقلاب فرهنگی/شورا نقش خود را محدود به ارائه مصوبات نکند

دکتر عاملی

جلسه دیدار نمایندگان اتحادیه‌های دانشجویی با دکتر عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در محل دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار و در آن مواردی همچون تشکیل کمیسیون معین دانشجویی شورای عالی انقلاب فرهنگی در دانشگاه و ضرورت مشارکت بیشتر دانشجویان در شورای انقلاب فرهنگی مطرح شد.

به گزارش مفدا رفسنجان به نقل از ایسنا، دکتر سعیدرضا عاملی در دیدار نمایندگان اتحادیه‌های دانشجویی که در محل دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد، در سخنانی با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) در دیدار اخیر خود با دانشجویان دانشگاه‌ها گفت: وقتی ما دوران جوانی خودمان را با دوران جوانی شما دانشجویان مقایسه می‌کنیم به شما احسنت می‌گویم.

وی ادامه داد: در این جلسه بیش از هر چیز انتظار این است که از دانشجویان و نمایندگان بدنه دانشگاهی مباحث دانشی و انتقادات علمی شنیده شود.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: این که پهپاد آمریکایی مورد اصابت موشک‌های ایرانی و انهدام قرار می‌گیرد و با افتخار ملی همراه می‌شود ناشی از خودباوری و پیشرفت‌های کشور در زمینه‌های علمی است که در اثر آن توانسته‌ایم روی پای خودمان بایستیم.

نیازمند مقاومت به همراه اندیشه نظام‌مند برای استقرار جامعه و نظام اسلامی هستیم

وی ادامه داد: ما در حال تغییر مسیر تاریخ هستیم که با سادگی هم تغییر نمی‌یابد و نیازمند مقاومت به همراه اندیشه نظام‌مند برای استقرار جامعه و نظام اسلامی هستیم.

دکتر عاملی ادامه داد: یکی از وظایف ما این است که جمعیت علاقه‌مندان به انقلاب را روز به روز افزایش دهیم.

تشکیل کمیسیون معین دانشجویی شورای عالی انقلاب فرهنگی در دانشگاه

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با تأکید بر روی قابلیت‌ها و ظرفیت‌های موجود بدنه دانشجویی پیشنهاد کرد: می‌توان با تشکیل کمیسیون معین دانشجویی در دانشگاه که به نوعی معین شورای عالی انقلاب فرهنگی باشد از این ظرفیت به گونه‌ای استفاده کرد که بتواند سلیقه‌های مختلف را پوشش دهد.

وی همچنین ابراز امیدواری کرد که با همکاری نمایندگان اتحادیه‌های دانشجویی یک نفر نماینده دانشجویی در شورای اسلامی شدن دانشگاه‌ها و ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور بتواند حضور پیدا کند.

دکتر عاملی در ادامه گفت: ممکن است در فعالیت‌های شورای عالی انقلاب فرهنگی نواقص و ضعف هم وجود داشته باشد اما به هرحال اقدامات مؤثری در این شورا انجام گرفته و در حال انجام است.

نیازمند جامعه‌ای هستیم که همه تبدیل به طبقه متوسط شوند

وی افزود: ما نیازمند جامعه‌ای هستیم که در آن فاصله طبقاتی کاهش یابد و همه تبدیل به طبقه متوسط جامعه شوند.

استاد گروه ارتباطات دانشگاه تهران در ادامه گفت: شورای عالی انقلاب فرهنگی تاکنون حدود ۲۲۲۶ مصوبه را به تصویب رسانیده که البته اکثر آنها مصوبات موردی بوده‌اند و صرفاً ۸۵ مصوبه آن اسناد سیاستگذاری بوده است و از میان آنها تنها سه سند تحول بنیادین آموزش و پرورش، سند مهندسی فرهنگی و سند نقشه جامع علمی کشور به عنوان سند بالادستی و مصوبه مادر محسوب می‌شوند.

وی افزود: سند نقشه جامع علمی کشور ۲۲۴ اقدام دارد که به همین منظور جلسات ستاد راهبری اجرایی سازی نقشه جامع علمی کشور به صورت منظم و هر دو هفته یک بار در جهت پیگیری اقدامات مذکور در دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار می‌شود، ضمن آنکه جلسات شورای اسلامی شدن دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی نیز به همین صورت هر دو هفته یک بار در دبیرخانه شورا در حال تشکیل است.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی خاطرنشان کرد: اینکه برخی از اسناد مصوب ما با مشکل اجرایی شدن مواجه شده‌اند به سبب عدم پیش‌بینی برخی پشتوانه‌های اجرایی از قبیل بودجه است و در مسئله‌ای چون بودجه، شورای عالی انقلاب فرهنگی نمی‌تواند تکلیف مالی برای دولت تعیین کند.

وی افزود: بسیاری از انتقادات مطرح شده مربوط به حوزه اجراست که مسئول آنها مجریانی چون وزرا، رؤسای دانشگاه‌ها و… هستند.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: شفافیت مذاکرات شورای عالی انقلاب فرهنگی نیازمند مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی است و شاید بتوان انتشار مشروح مذاکرات شورای عالی انقلاب فرهنگی را از اعضای شورا استفسار کرد.

در دوره استفاده از تمامی ظرفیت‌ها هستیم

دکتر عاملی ادامه داد: ما در دوره‌ای هستیم که دوره غیر مرکزی کردن ظرفیت‌ها و استفاده از تمامی ظرفیت هاست و بنده نسبت به ارائه پیشنهاد و لایحه توسط بدنه دانشجویی استقبال می‌کنم.

وی در ادامه تاکید کرد: کشور ما میراث‌دار ۴۰ سال تلاش و همت و مجاهدت سلحشورانی است که در دوران جنگ از خود گذشتگی کردند و در حفاظت از حریم ارزش‌های جمهوری اسلامی از جان خود مایه گذاشته و هرگز برای خود استراحتی قائل نبوده‌اند.

دکتر عاملی با اشاره به بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی توسط مقام معظم رهبری (مدظله العالی) گفت: رهبر انقلاب با اشاره به بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی، مسیر انقلاب را به ما نشان داده‌اند.

رهبر معظم انقلاب در بیانیه گام دوم انقلاب به ظرفیت‌ها توجه داشته‌اند

وی افزود: ایشان در بیانیه گام دوم انقلاب در ترسیم گذشته، حال و آینده نظام انقلاب اسلامی، به ظرفیت‌ها توجه داشته‌اند و از منظری راهبردی به ظرفیت‌های مطلوب پیش رو با نگاه به آینده راهبردهای مؤثر ترسیم کرده اند.

استاد گروه ارتباطات دانشگاه تهران افزود: دانشجو، استاد و معلم نیز چنین وظیفه‌ای دارد که با توجه به ظرفیت‌های مطلوب، در مقابل مشکلات به ارائه راه‌حل اقدام کرده و صرفاً به نقد کردن بسنده نکنند.

درخواست برای مشارکت بیشتر دانشجویان در شورای عالی انقلاب فرهنگی

در ادامه جلسه علی دهقان دبیر اتحادیه دفتر تحکیم وحدت گفت: حدود دو سال است که اعضای دفتر تحکیم در حال بررسی فعالیت‌های شورای عالی انقلاب فرهنگی هستند و به همین منظور در بررسی که روی برخی اسناد از جمله سند اسلامی شدن دانشگاه‌ها در حوزه‌های مختلف علمی و فرهنگی صورت گرفت، نواقصی از آن احصاء کرده‌ایم.

وی افزود: یکی از این نواقص عدم وجود شاخص و مؤلفه‌های ملموس در تعیین این سوال است که آیا دانشگاه‌ها در حال حاضر به سوی اهداف اسلامی شدن پیش می‌روند یا خیر؟

دبیر اتحادیه دفتر تحکیم وحدت دانشجویی گفت: مسئله دیگر درخواست برای مشارکت دادن بدنه دانشجویی در جلسات و مراحل تصویب مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی است که امیدواریم با درگیر کردن بیشتر اساتید و دانشجویان با فضای شورای عالی انقلاب فرهنگی این مسئله تقویت شود.

شورای عالی انقلاب فرهنگی نقش خود را محدود به ارائه مصوبات نکند

مژگان صلاحی عضو اتحادیه دفتر تحکیم وحدت در ادامه گفت: بایستی شورای عالی انقلاب فرهنگی فقط نقش خود را محدود به ارائه مصوبات نکند و شایسته است در فضای اجرایی و عملیاتی ورود داشته باشد.

وی افزود: لازم است شورای عالی انقلاب فرهنگی نقش ستادی خود را حفظ کرده نهادهای مربوطه را با هم مرتبط سازد ضمن آنکه به شبکه‌سازی میان نهادهای جدید فعال در حوزه فعالیت‌های شورا توجه داشته باشد.

عضو اتحادیه دفتر تحکیم وحدت ادامه داد: مواردی چون تذکر به رئیس جمهور و ارائه لایحه به مجلس شورای اسلامی از جمله مواردی است که در آئین‌نامه شورای عالی انقلاب فرهنگی مورد توجه قرار گرفته و انتظار می‌رود در روند فعالیت‌های شورای عالی انقلاب فرهنگی بیشتر دیده شود.

وی افزود: شورای فرهنگی اجتماعی زنان و خانواده به عنوان تنها نهاد سیاستگذار در حوزه زنان و خانواده هم اکنون در حال فعالیت است که بایستی مورد توجه کافی قرار گیرد و در زمینه‌هایی چون تعیین بودجه کافی، استفاده از نیروی جوان و کارآمد و نیز پشتیبانی رسانه‌ای مورد حمایت قرار گیرد.

یک شورای رسمی متشکل از دانشجویان در بدنه شورا تشکیل شود

در ادامه محمدحسین صبوری دبیر جنبش عدالتخواه دانشجویی گفت: وقتی به وظایف و اختیارات شورای عالی انقلاب فرهنگی نگاه می‌کنیم، متأسفانه خروجی مطلوب و در شأن این رسالت‌ها را نمی‌بینیم.

وی افزود: شورای عالی انقلاب فرهنگی نقش نظارتی و سیاستگذاری کلان در حوزه فرهنگ را داراست که بایستی در این زمینه از ظرفیت بدنه دانشجویی نیز استفاده کند.

دبیر جنبش عدالتخواه دانشجویی ادامه داد: اگر به معنای عملیاتی و واقعی از بدنه دانشجویی انتظار همکاری است، بایستی یک شورای رسمی متشکل از دانشجویان به صورت منظم در بدنه شورای عالی انقلاب فرهنگی تشکیل شود.

وی گفت: نظارت بر اجرای مصوبات و عملکرد اعضای حقیقی و حقوقی شورا از مواردی است که بایستی مورد توجه قرار گیرد و بایستی جایگاه نظارتی شورای عالی انقلاب فرهنگی بیش از پیش تقویت شود.

بسیاری از کتب درسی دانشگاهی کماکان ترجمه‌ای هستند

علی طلوعی مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه تهران گفت: شورای تحول و ارتقا علوم انسانی و همچنین شورای اسلامی شدن دانشگاه‌ها از جمله نهادهای زیر مجموعه شورای عالی انقلاب فرهنگی هستند که در راستای عملیاتی‌سازی انتظارات مقام معظم رهبری چندان مفید عمل نکرده‌اند چنانکه هم‌اکنون بسیاری از کتب درسی دانشگاهی که در حال تدریس می‌باشند، کماکان کتب ترجمه‌ای هستند.

وی با بیان اینکه مقام معظم رهبری در بندهای هفتگانه گام دوم انقلاب اسلامی از موضوع استقلال سخن به میان آورده‌اند که منشأ آن انقلاب دارای مختصات فرهنگی است، افزود: در مبحث سبک زندگی اسلامی نیز شورای عالی انقلاب فرهنگی بایستی ورودی جدی داشته باشد و این در حالی است که متأسفانه فرهنگ غربی در تمامی حوزه‌های کشور در حال رسوخ و نفوذ بوده امیدواریم دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در این زمینه اهتمام جدی داشته باشند.

وی ادامه داد: استفاده از ظرفیت‌های مردمی از مسائل قابل توجه برای شورای عالی انقلاب فرهنگی است که در این زمینه استفاده از ظرفیت بسیج به عنوان نهادی مردمی می‌تواند مورد توجه قرار گیرد.

شاهد تغییر محسوسی در فضای علوم انسانی نبوده‌ایم

در ادامه جلسه سید ابوالفضل میررضی، معاون فرهنگی بسیج دانشجویی دانشگاه تهران گفت: ضمانت اجرایی مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی مسئله‌ای است که مورد سوال است و این مسئله زمانی جدی‌تر می‌شود که بدانیم علیرغم مصوبات بسیار خوبی که در شورای عالی انقلاب فرهنگی به تصویب رسیده است متأسفانه نتیجه لازم به دست نیامده است.

وی ادامه داد: خروجی عملکرد شورای تحول و ارتقا علوم انسانی صرفاً یکسری تغییرات صوری بوده است و ما تغییر محسوسی در فضای علوم انسانی شاهد نبوده‌ایم.

مذاکرات جلسات شورای عالی انقلاب فرهنگی به صورت علنی منتشر شود

محمد امین مهدی پور دبیرکل اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان گفت: اصلی ترین مشکل شورا را مصوبات فراوان این شورا و از طرفی بلاتکلیفی این مصوبات می‌دانیم که در این زمینه لازم است تا شورا تعدادی از جلسات خود را به موضوع اجرایی شدن مصوبات شورا و ایجاد ساختارنظارتی بر مصوبات شورا شورا اختصاص دهد.

وی ادامه داد: انتظار این است که مذاکرات جلسات شورای عالی انقلاب فرهنگی به صورت علنی منتشر شود و فرآیند تصویب مصوبات آن بصورت جامع و کامل و شفاف دراختیار نخبگان قرار گیرد.

مهدی‌پور ادامه داد: بی‌علاقگی بدنه دانشجویی به ادامه تحصیل از بحران‌های پیش رو است که شایسته است شورای عالی انقلاب فرهنگی برنامه‌های خود را در این زمینه ارائه کند.

وی با انتقاد از به سرانجام نرسیدن برخی مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی از جمله سند آمایش آموزش عالی کشور و سند تحول بنیادین آموزش و پرورش گفت: مشکل اصلی سند تحول بنیادین آموزش و پرورش عدم امکان اجرایی شدن آن است.

وی ادامه داد: آموزش و پرورش به تنهایی بیش از ۹۰ درصد بودجه اعلامی خود را صرف حقوق و دستمزد کارمندان می‌کند و این نشان از آن دارد که عملاً این سند اجرایی نخواهد شد.

دبیر شورا به ارائه گزارش عملکرد شورا برای دانشگاهیان بپردازد

پیام مرادی دبیر تشکیلات اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل گفت: به نظر می‌رسد که خروجی شورا تطبیقی با اهداف اعلامی آن ندارد و هیچ اصطکاکی میان بدنه دانشجویی و دانشگاهی با شورای عالی انقلاب فرهنگی احساس نمی‌شود.

وی ادامه داد: شایسته است دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی به صورت دوره‌ای به ارائه گزارش عملکرد شورا برای دانشگاهیان بپردازد.

مرادی ادامه داد: گاهی سیاست‌های شورای عالی انقلاب فرهنگی در تعارض با سیاست‌های اجرایی دولت قرار می‌گیرد که بایستی این تعارض به صورت شفاف اطلاع‌رسانی شود.

تشکیل و تقویت پژوهشکده‌های غیردانشگاهی و مستقل و اعلام مراکز پژوهشی ارائه دهنده گزارش به شورای عالی انقلاب فرهنگی از دیگر مواردی بود که به آن اشاره شد.

مرادی افزود: منشور حقوق و مسئولیت‌های دانشجویی که در حال حاضر در کمیسیون دانشجویی دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی در حال پیگیری است از مواردی است که بایستی با توجه به نگاه‌های مقام معظم رهبری و با اجماع آرای دانشگاهیان تدوین و اصلاح شود.

زینب سخایی، عضو انجمن اسلامی دانشجویان مستقل گفت: رویکردهای نادرست کشور در حوزه زنان و خانواده باعث شده که در حال حاضر با معضلاتی چون سیگار کشیدن دانشجویان، عدم تفکیک جنسیتی، بی‌حجابی و… در فضای دانشگاه‌ها مواجه باشیم.

مشارکت مردمی در تمامی حوزه‌های کشور مورد توجه قرار گیرد

محمدرضا محمدی از اعضای انجمن اسلامی مستقل گفت: متأسفانه نقش مساجد در کشور چندان مشخص نیست ضمن آنکه نقش مردم و مشارکت مردمی بایستی در تمامی حوزه‌های کشور مورد توجه قرار گیرد.

وی افزود: سندنویسی در کشور تبدیل به یک مُد شده و خروجی آنها چندان مورد توجه قرار نگرفته است و در این بین بایستی اقدام به وزن دهی آمارهای موجود کرد تا میزان عملکرد فعلی قابل سنجش شود.

دانشجو می‌تواند به عنوان یک بدنه رسانه‌ای کمک بسزایی به شورا داشته باشد

امین پویان راد عضو دفتر تحکیم وحدت در ادامه خاطرنشان کرد: ترکیب جلسات شورای عالی انقلاب فرهنگی و فرآیند تصویب اسناد در شورا بایستی به اطلاع عمومی برسد.

وی ادامه داد: دانشجو می‌تواند یک بدنه رسانه‌ای محسوب شود که کمک به سزایی به شورای عالی انقلاب فرهنگی داشته باشد.

به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی در این جلسه قرار شد پس از بررسی و امکان‌سنجی‌های لازم کمیسیون معین دانشجویی با هماهنگی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها تشکیل شود.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.