یکشنبه ۳ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۰:۴۲

توسط وزیر بهداشت؛

۲۰۰ راهنمای بالینی به دانشگاه های علوم پزشکی ابلاغ شد

علوم پزشکی

وزیر بهداشت از ابلاغ ۲۰۰ راهنما و دستورالعمل بالینی به دانشگاه های علوم پزشکی خبر داد و گفت: کار اجرایی این راهنماها از امروز سوم بهمن ماه آغاز می شود.

به گزارش مفدا، دکتر سیدحسن قاضی زاده هاشمی در شورای راهبردی تدوین راهنماهای بالینی در محل وزارت بهداشت گفت: راهنماهای بالینی ابزار علمی برای ارتقا کیفیت خدمات هستند.

وی افزود: این ابزار در اختیار پزشک و بیمار خواهد بود و می تواند یک وحدت رویه در حوزه خدمات پزشکی ایجاد کند که با اجرای آن کاهش خطاها را شاهد خواهیم بود و از هزینه های غیرضروری پیشگیری شده و بیمار هم خدمات بهتری می گیرد و همچنین دستگاه های نظارتی و قضایی نیز از سلیقه پردازی دور می شوند.

هاشمی تاکید کرد: مهمترین زیرساخت برای اجرای راهنماهای بالینی آموزش جامعه پزشکی است که باید آن را در عمل پیاده کنیم و نیروهای آموزش دیده داشته باشیم. راهنماهای بالینی باید در متن آموزش پزشکی وجود داشته باشد و در فارغ التحصیلی افراد نیز تاثیر داشته باشد.

وزیر بهداشت تاکید کرد: نکته مهم در اجرای راهنماهای بالینی پذیرش آن از سوی جامعه پزشکی است. ما ایرانی ها معمولا دستورات از بالا به پایین را به سختی می پذیریم و نظم پذیر نیز نیستیم. درست است که در کشورهای پیشرفته برای اجرای راهنماهای بالینی آزادی عمل بیشتری وجود دارد اما در کشور ما سهم ما از منابع عمومی محدود است و باید اجبار و قانون برای این موضوع وجود داشته باشد تا اگر تخطی صورت گرفت مجازات هم برای آن اعمال شود.

وی تاکید کرد: راهنماهای بالینی باید به طور دقیق در کشور بومی سازی شود. نمی توان از تهران برای همه دانشگاه ها یک راهنما صادر کرد. دانشگاه باید بر اساس امکانات و توانمندی های خودش و عوامل تشویقی و تنبیهی راهنما را بومی سازی کند.

هاشمی با اشاره به این نکته که متاسفانه در حوزه خدمات پزشکی پول در فرهنگ سازی آن نقش مهمی دارد، گفت: تا مشکل بیمه ها حل نشود ما نمی توانیم در زمینه پول درمان ها و خدمات پزشکی نظم و انضباط ایجاد کنیم.

وزیر بهداشت یادآور شد: اجرای راهنماهای بالینی بدون هماهنگی و همکاری تمامی دانشگاه های علوم پزشکی و بیمه ها  امکان ناپذیر است و این تغییر رفتار باید به تدریج در جامعه پزشکی اعمال شود.

وی با اشاره به اینکه یک دانشگاه علوم پزشکی در استان زمانی که پول یک کاسه شود و تمامی منابع خود را بشناسد می تواند برنامه ریزی بهتری داشته باشد، گفت: این موضوع می تواند یکی از شاخص های مدیریت موفق باشد چرا که اجرای راهنمای بالینی تنها در صورت هماهنگی با منابع امکان پذیر است.

به گزارش مهر، وزیر بهداشت اظهار داشت: پیشنهاد می شود یک کمیته اجرایی نیز در کنار شورای راهبردی تدوین راهنماهای بالینی تشکیل شود تا این کمیته با همکاری بیمه ها و روسای دانشگاه های علوم پزشکی راهنماها را به طور دقیق اجرایی کنند.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.