یکشنبه ۳ بهمن ۱۳۹۵ - ۰۹:۳۰

مهمترین نکته در مشاوره، توجه به اخلاق حرفه‌ای و محرمانه بودن اسرار دانشجویان می‌باشد/بسیاری از مشکلات زوجین و دانشجویان، نداشتن مهارتهای زندگی است

رئیس اداره مشاوره

سرپرست اداره مشاوره و سلامت روان دانشجویان در گفتگویی اختصاصی به معرفی اداره مشاوره، وظایف و فعالیت‌های اجرایی آن پرداخت.

آقای هزارخوانی لطفاً کمی درباره خودتان و تحصیلات و سوابق کاری در حوزه مشاوره توضیح دهید. 

سرپرست اداره مشاوره هستم 40ساله ودارای مدرک کارشناسی ارشد روانشناسی نزدیک به 9 سال در حوزه مشاوره مشغول هستم که در این مدت 6 سال کارشناس ومشاور در بخش اعتیاد (کلینیک مثلثی)با HIVافراد  و هپاتیت و به کسانی که رفتار پر خطر داشته و زندانی ها بودند مشاوره دادم. همزمان مسئول DIC (مرکز گذری نور) و در مراکز سوء مصرف مواد مخدر انجام خدمت کرده و از سال 90 تا 95 بصورت پاره وقت در دانشکده‌ها مشاور دانشجویی بودم وحدود یکسال هست که سرپرست اداره مشاوره در خدمت دانشجویان هستم.

لطفا بصورت مختصر فعالیت هاو فرایندهای کاری اداره مشاوره را توضیح دهید.

مشاوره ها بصورت حضوری 36704580  -36162647     مشاوره تلفنی (Help line) 37835533 انجام می گیرد ونوع مشاوره ها متفاوت است که با توجه به توانایی های همکاران به صورت تخصصی ارائه می گردد.

مشاوره در 3  محل مختلف صورت می گیرد:

1.دانشکده ها   2.خوابگاه های دانشجویی    3. دفتر اداره مشاوره واقع در معاونت دانشجویی وفرهنگی

برنامه های مشاوره بصورت جداولی هم در کانال معاونت وهم دربورد خوابگاه و دانشکده ها نصب شده است

در دفتر مرکزی اداره مشاوره انواع آزمون های روانی ( شخصیتی بالینی) تفسیر می گردد.لازم به ذکر است تمامی موارد مذکور بصورت رایگان است.حتی در صورت تماس تلفنی هزینه ای به عهده دانشجو نیست.

لطفاً دو طرح وزارتی همتایاران وسامانه پایش سلام روان را توضیح دهید.

استفاده از پتانسیل های دانشجویی ( کار دانشجویی)در همه ابعاد معاونت وحوزه های مختلف نظر مستقیم مقام وزارت بوده وپس تایید دردانشکده ها لازم الاجرا شد. در ابتدا پس از فراخوان دانشجویان مراجعه کننده گزینش شده ودر دانشکده ها و خوابگاه ها فعالیت خود را آغاز نمودند. فعالیت های این گروه در محدوده و طیف خاصی است وسطح اول یعنی شناسایی افراد آسیب پذیر و ارجاع به اداره مشاوره وپس ازگرفتن خدمات یاورانه، پیگیری مشکلات دانشجو به عهده همتایار می‌باشد.

سامانه الکترونیکی  پایش سلامت روان ( غربالگری) نقطه عطفی در تغییرات اداره مشاوره بوده  ودانشجویان می توانند با با وارد شدن یه این سامانه که بصورت شبکه ( اینترانت) است خودارزیابی شخصیتی و بالینی انجام دهند، لازم به ذکر است این طرح برای همه دانشجویان الزامی است در مدت زمان محدود که قبلاً بصورت حضوری بود، باید انجام می گردید ولیکن این سامانه ضمن تسریع فرایند دارای 14 فاکتور شخصیتی و12 فاکتور بالینی بوده و بر اساس آنها سنجش را انجام می‌دهد . دانشجویان می‌توانند پس از اتمام تست و گرفتن کد به دفتر مشاوره مراجعه و از نیمرخ روانی خود اطلاع پیدا کنند. ضمناً آدرس سایت در صفحه اول دانشگاه، اتوماسیون تغذیه، سما و معاونت دانشجویی وفرهنگی درج شده است.

اداره مشاوره چند مشاور داشته وخدمات شما در چه مکان هایی در سطح دانشگاه ارائه می شود؟

ما 5 مشاور داریم که 2 نفر ثابت (بنده وخانم شرفی )و 3 نفر پاره وقت ما را همراهی می کنند(اقای مرادی، خانم بهروزی، خانم رفیعی)که همه مشاوران همکار، دارای مدرک کارشناسی ارشد می باشند.

در مورد فضای فیزیکی خدمتتون عارضم که مشاوره هم در معاونت دانشجویی و هم در خوابگاه ها و هم در دانشکده ها انجام میگیره که در مجموع 8 مکان در نظر گرفته شده که به نسبت تعداد دانشجویان، بالای نرم دانشگاه های علوم پزشکی کشور می باشد.

همینطور نشست های خوابگاهی مرتبط با نیازهای دانشجویان در خوابگاه ها صورت می گیرد.

راههای ارتباطی شما با دانشجویان به چه شکل است ودانشجو اگر سؤالی داشت چگونه به شما دسترسی پیدا می کند؟

هم به صورت حضوری که برنامه مشاوران در برد دانشکده ها نصب شده(همکاران مستقر در دانشکده ها) و هم از طریق کانال معاونت دانشجویی و هم از طریق مشاوره تلفنی که روی تلفن همراه بنده دایورت است(37835533) وخطوط تلفن ثابت که در اداره مشاوره موجود است.

در ضمن با توجه به طرح جدید همتایاران، فعالیت های اداره مشاوره از این طریق نیز اطلاع رسانی می شود. باتوجه به کلاسهای توجیهی که برای همتایاران گذاشته شده بخشی از کار تسهیل شده است.

ارجاع از طریق همکاران مسقر در واحد فرهنگی مستقر در دانشکده ها

ارجاع از طریق اساتید محترم مشاور ومدیر گروه ها.

آیا اداره مشاوره با مجموعه های دیگر معاونت و دانشگاه نیز همکاری دارد.

بله اداره مشاوره وسلامت روان فقط معطوف به خود معاونت نبوده  و دامنه بیشتری را در بر می گیرد

همکاری با مدیریت فرهنگی در زمینه کانون پیوند که در مورد ازدواج دانشجویی وبعضاً همکاران بوده و اخذ آزمون های روانشناختی,  همکاری با مدیریت دانشجویی  و امور خوابگاه ها و همچنین عضو کمیته اسکان جهت جابجایی  و اسکان در واحدهای مربوطه, همکاری با معاونت آموزشی در زمینه کارگاه های مختلف جهت دانشجویان و اساتید مشاور  و یکی از اعضای "کمیسیون موارد خاص دانشگاه"و نیز

  ارائه خدمات روانشناختی به همکاران و پرسنل محترم دانشگاه علوم پزشکی, همکاری با شورای محترم انضباطی در صورت ارجاع از کانال مربوطه

لطفاً در موردکارگاه های آموزشی که درطول سال برگزار می نمایید توضیح دهید.

بسیاری از مشکلات زوجین و دانشجویان ما نداشتن مهارت های زندگی است به همین دلیل جهت برای دانشجویان جدید الورود کارگاه مهارت های زندگی برگزار می‌گردد. از آن جمله می توان به مهارت کنترل خشم، مهارت وتکنیک های  مقابله استرس ، جرأت مندی و در مورد همکاران علاوه بر موارد مذکور کارگاه تربیت فرزند با رویکرد و دیدگاه روانشناسان مختلف ارائه می‌گردد.

آقای هزارخوانی در مورد محرمانه بودن مراجعات دانشجویان ونوع مشاوره ها کمی توضیح دهید.

مهمترین نکته  در مشاوره, اخلاق حرفه ای یا محرمانه بودن اسرار دانشجویان و همکاران می باشد، دانشجویان مطمئن باشند به هیچ عنوان صحبت ها و اسرارشان در جایی عنوان نمی شود و به صورت کدهایی که فقط مشاور می داند در سیستم سیناسا  ثبت می شود، در ضمن هیچ اجباری در ارائه مشخصات فردی نیست و کاملاً  در این زمینه مختارند ضمناً این آمار به هیچ مسئولی ارائه نمی‌گردد. در این زمینه خیال دانشجویان آسوده باشد. با توجه به نوع رویکردها وتوانمندی های هر شخص مشاور، نوع مشاوره انتخاب می شود.

 و نوع دیگر تقسیم بندی مشاوره های روانشناختی :  قبل از ازدواج، تحصیلی، اضطراب، افسردگی، فوبیا ، وسواس .... را می توان نام برد.

در پایان اگر مطلب یا صحبت خاصی دارید بفرمایید.

  "پیشگیری بهتر از درمان است" این جمله نه تنها در درمان بلکه در مشاوره نیز مصداق دارد شاید یه موضوع قبل از این که برجسته شده وکار به دارو درمانی کشیده شود با یک آموزش مهارت زندگی یا روان درمانی برطرف شود، تمامی خدمات رایگان بوده واز این فرصت استفاده کنند.

حتما در طرح سامانه پایش سلامت روان که به صورت الکترونیکی است شرکت کرده و خود را ارزیابی کنند( هرچند اجباری است)

ودر پایان نیز ازشما تشکر می کنم که این مصاحبه را ترتیب دادید.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.