شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۵ - ۰۸:۵۵

به مناسبت درگذشت دکتر محمد قریب

دکتر محمد قریب؛ پدر طب کودکان ایران و از بنیانگذاران مرکز طبی کودکان

دکتر قریب

از مهم ترین اقدامات دکتر محمد قریب بنیانگذاری و تأسیس اولین بیمارستان تخصصی کودکان یعنی مرکز طبی کودکان به همراه دکتر حسن اهری بود. دکتر قریب از استادان برجسته و نامدار دانشکده پزشکی در تهران بود.

زندگی نامه:

دکتر محمد قریب در سال ۱۲۸۸ در تهران متولد شد. تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در شهر تهران و در مدارس سیروس و دارالفنون به پایان رسانید. در سال ۱۳۰۶. برای آموزش در رشته پزشکی راهی کشور فرانسه شد. وی پس از ادامه تحصیل در سال ۱۳۱۴ ش در کنکور انترنای بیمارستان پاریس قبول شد و نخستین ایرانی بوده که توانسته در این کنکور موفق شود. مرحوم دکتر قریب در سال ۱۳۱۶ از رساله دکترای خود با عنوان "وقفه های تنفسی شیرخواران" دفاع کرده و دانشنامه دکترای پزشکی پاریس را دریافت و در سال ۱۳۱۷ به کشور باز می گردد. پس از طی دوره سربازی در سال ۱۳۱۹ به عنوان دانشیار طب اطفال در دانشگاه به فعالیت علمی مشغول می شود. دکتر قریب ابتدا در بیمارستان رازی به اداره بخش کودکان مشغول شد و پس از آن به بیمارستان هزار تختخوابی رفته و در آنجا بخش کودکان را راه اندازی می کند. او در سال ۱۳۱۹ کتاب بیماری های کودکان را به چاپ رسانید و در سال ۱۳۳۵ با همکاری مرحوم دکتر حسن اهری آن را با اصلاحات جدید تجدید چاپ نمود.  ایشان اولین تعویض خون را در ایران انجام داد و از بنیانگذاران انتقال خون در ایران بود.

وی در طول سال های فعالیت علمی خود در کنگره‌های بین‌المللی در کشورهای مختلف شرکت کرده و عضویت چندین مجمع علمی بین‌المللی را برعهده داشت. دکتر قریب در سال ۱۳۲۱ موفق به دریافت نشان عالی دولت فرانسه شد و در سال ۱۳۵۰ به عضویت هیأت مدیره انجمن بین‌المللی بیماری‌های کودکان در آمد.

تاسیس بیمارستان:

از مهم ترین اقدامات دکتر محمد قریب بنیانگذاری و تأسیس اولین بیمارستان تخصصی کودکان یعنی مرکز طبی کودکان به همراه دکتر حسن اهری بود. دکتر قریب از استادان برجسته و نامدار دانشکده پزشکی در تهران بود. که شاگردان زیادی را پرورش داد که بسیاری به بزرگان پزشکی ایران بدل شدند و به همین دلیل، به ایشان لقب "پدر طب اطفال ایران" اعطا شده است.

دکتر قریب همواره به یافته های جدید طب جهان احاطه داشت و این گونه مطالب را به دانشجویان خود ارایه کرده، آنان را برای پیگیری پیشرفت های علمی در جهان تشویق می کرد. برای مثال تا قبل از او، کسی در ایران با "آنتی بیوتیک" آشنا نبود، اما ایشان برای اولین بار اعلام کرد که داروهای جدید برای از بین بردن میکروب ها شناخته شده است که ارزش آن بسیار بیشتر از داروهای قبلی می باشد. اما بیش از توجه به روش های نوین، بر آموزش خانواده ها و برخورد عاطفی و اخلاقی با بیماران تاکید می کرد. دستگیری از مستمندان و دردمندان و رسیدگی به نابسامانی های زندگی بیماران، از دیگر ویژگی های بارز استاد قریب بود.

ساعت های مطالعه وی، بسیار بیشتر از شاگردانش بود و صبح ها در کمال سخاوت، جدیدترین نتایج مطالعات خود را در اختیار دانشجویان قرار می داد. به تربیت مناسب دانشجویان علاقه خاصی داشت و در هنگام درمان کودکان بیمار، دانشجویان خود را نیز در آنجا حاضر می کرد و درباره بیماری از آن ها سوالاتی می پرسید. اگر جواب دانشجویی مناسب نبود، با متلک های استاد رو به رو می شد و همین مسئله سبب می شد تا دانشجویان برای فرار از  سخنان قریب، دقت بیشتری نشان دهند. ویزیت روزانه دکتر قریب برای رزیدنت ها و دانشجویان، تجربه آموزشی بی نظیری بود که اغلب، عده زیادی داوطلب شرکت در آن بودند. وی صبح ها زودتر از دیگران به بیمارستان می رسید و پس از شنیدن گزارش های صبحگاهی دانشجویان، به اتفاق آنان به بالین بیمار می رفت و با بحث و بررسی دقیق، دانشجویان را در تشخیص صحیح راهنمایی می کرد.

فعالیت ساسی:

مرحوم دکتر قریب در حین فعالیت علمی فعالیت سیاسی و اجتماعی نیز داشت به گونه‌ای که در کلاس درس از  اقدامات رژیم شاه  انتقاد  می‌کرد و پس از واقعه ۲۸ مرداد ۳۲ نیز بدنبال امضای یک بیانیه به همراه ده تن دیگر از اعضاء هیئت علمی دانشگاه مانند مهندس بازرگان، دکتر سحابی و دکتر نعمت‌الهی به دستور شاه از دانشگاه اخراج شد که این موضوع باعث افزایش محبوبیت او در بین دانشجویان و جامعه دانشگاهی شد.

درگذشت:

مرحوم دکتر قریب در سال ۱۳۵۱ در پی هماچوری که بعدها تشخیص سرطان مثانه داده شد و اقدامات درمانی صورت گرفته تأثیر چندانی بر بیماری ایشان نداشت، سرانجام در روز سه شنبه اول بهمن ماه ۱۳۵۳ در بیمارستان مرکز طبی کودکان، محل خدمت خود دار فانی را وداع می کند. بر طبق وصیت وی، در قبرستان شیخان قم به خاک سپرده می شود و مرحوم آیت‌الله اعظمی مرعشی بر جسد ایشان نماز را قرائت می نماید. در سال ۱۳۹۲ از سردیس ایشان در پارک علم و فناوری پردیس پرده برداری شد.

مجموعه تلویزیونی "روزگار قریب" ساخته "کیانوش عیاری" بر اساس زندگینامه مرحوم دکتر محمد قریب ساخته شده است که در قسمت آخر با فوت ایشان به پایان می رسد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.