سه‌شنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۴

مترجم کتاب به سوی دانشگاه فضیلتمند مطرح کرد؛

دانشگاه باید مرجع اخلاقی جامعه مدنی باشد

دانشگاه فضیلتمند

امیرحسین خداپرست گفت: دانشگاه با داشتن چهار فضیلت صداقت، احترام، بزرگ منشی را می‌تواند به مرجعیت اخلاقی جامعه مدنی تبدیل شود.

به گزارش مفدا به نقل از مهر، نشست نقد و بررسی کتاب به سوی دانشگاه فضیلت مند اثر جان نیکسن، با حضور شاپور اعتماد، حسین شیخ رضایی، میثم سفید خوش، غلامرضا ذکیانی در مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور برگزار شد.

در ابتدای این نشست، امیر حسین خداپرست، مترجم این کتاب در سخنانی ایده اصلی این کتاب را احیای جایگاه دانشگاه به عنوان نهادی که جایگاه رهبری اخلاقی در جامعه مدنی را دارد، عنوان کرد.

وی افزود: به عقیده مؤلف کتاب احیای فضیلت‌ها ذر جامعه مدنی رسالت اصلی دانشگاه است و دانشگاه باید برای حفظ آزادی و اخلاق در جامعه مدنی کار کند.

خداپرست ادامه داد: دانشگاه با داشتن چهار فضیلت صداقت، احترام، بزرگ منشی را می‌تواند به مرجعیت اخلاقی جامعه مدنی تبدیل شود.

در ادامه این نشست، «حسین شیخ رضایی» عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور در سخنانی با اشاره به اینکه دانشگاه فضیلتمند تلازمی با دانشگاهیان فضیلتمند ندارد، گفت: لزومی ندارد که در صورتی فضیلتمند شدن دانشگاهیان، دانشگاه بتواند به مسئولیت‌های مدنی خویش بپردازد.

وی ادامه داد: گفتمان جامعه ما امروز، گفتمان مدیریت است و دانش در آن یک کالا محسوب می‌شود و به همین دلیل از تجاری سازی دانش، دانشگاه کارآفرین و … سخن به میان می‌آید.

او در خاتمه بر اولویت استقلال دانشگاه از نهاد دولت تاکید کرد.

میثم سفید خوش عضو هیأت علمی دانشگاه شهید بهشتی نیز در این نشست به موضوع تنش‌های پیوند دانشگاه و فضیلت پرداخت.

وی گفت: دانشگاه به دانشگاه‌ها بی ایده، موضوع تصمیم دیگران خواهد بود و این یکی از مشکلات دانشگاه‌های ماست.

وی ادامه داد: باید دانشگاه‌ها را دسته بندی کرد لزومی ندارد همه دانشگاه‌ها صرفاً جستجوگر حقیقت باشند، بلکه باید برخی دانشگاه‌ها درآمدزا و کارآفرین باشند.

سعید خوش در خاتمه اظهار کرد: اگر دوستی در دانشگاه‌ها شکل نگیرد، هیچ فضای گفتگوی نیز در دانشگاه ایجاد نخواهد شد.

در ادامه این نشست، شاپور اعتماد با تاکید بر اینکه این کتاب متناسب با فضای دانشگاه‌های انگلستان نوشته شده است، گفت: علم و دانش با رابطه استاد – شاگردی در دانشگاه تولید می‌شود و اگر این رابطه ترمیم شود، مساله تقلب علمی نیز حل خواهد شد.

در پایان این نشست برخی حاضران سوالاتی را مطرح کردند و اساتید حاضر پاسخ دادند.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.