شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۱:۴۵

نویسنده گیلانی تمام عواید فروش کتابش را به کودکان سندرم داون اهدا کرد

سندورن داون

محمد مهدی معصوم پرست، نویسنده ۱۰ ساله گیلانی تمام عواید فروش کتابش را به کودکان سندرم داون هدیه کرد.

مفدا گیلان، مراسم رونمایی از این کتاب، با حضور جمعی از نویسندگان، مسوولان و کارکنان دانشگاه علوم پزشکی گیلان، در سالن اجتماعات مرکز آموزشی درمانی تخصصی کودکان رشت- بیمارستان ۱۷ شهریور، برگزار شد.

در این مراسم، محمد مهدی معصوم پرست، نوجوان ۱۰ ساله گیلانی، تمام عواید فروش کتابش با عنوان "من با دیگران فرق دارم" را به کودکان سندرم داون هدیه کرد.

گفتنی است در این مراسم که به همت جامعه نویسندگان و پژوهشگران گیلان و با همکاری دانشگاه علوم پزشکی گیلان برگزار شد، دو کتاب از دو نویسنده کودک استان گیلان رونمایی و از آنان تقدیر شد.

سندرم داون که در گذشته منگلیسم نیز نامیده می‌شد، یک بیماری ژنتیکی است که به دلیل حضور تمام یا بخشی از یک کروموزوم اضافی در جفت کروموزوم ۲۱۱ به وجود می‌آید. به طور معمول، هر کودک در زمان لقاح اطلاعات ژنتیکی خود را به وسیله ۴۶ کروموزوم از والدین خود به ارث می برد: ۲۳ کروموزوم از مادر و ۲۳ کروموزوم از پدر. اما در اکثر موارد بروز سندرم داون، کودک یک کروموزوم اضافه دریافت می کند و به جای ۴۶، ۴۷ کروموزوم به او منتقل می شود. این ماده اضافه ژنتیکی موجب تاخیر در رشد جسمانی و عقلانی کودک می شود.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.