یکشنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۷:۵۲

معاون بهداشت وزارت بهداشت در نشست خبری هفته ملی بدون دخانیات تاکید کرد:

ضرورت افزایش مالیات بر مواد دخانی/صدا و سیما در زمینه جلوگیری از مصرف دخانیات اندکی مقصر است

سیگار

معاون بهداشت وزارت بهداشت گفت: مشکلی که ما داریم با انجمن‌ های حمایت از تولید دخانیات است که به بهانه قاچاق شدن دخانیات دست مارا بسته‌ اند. ما می گوییم باید مالیات بر مواد دخانی افزایش پیدا کند، آنها می گویند، قاچاق صورت می گیرد، اگر کالایی قاچاق می ‌شود باید از قاچاق آن جلوگیری شود.

به گزارش مفدا، دکتر علیرضا رییسی در نشست خبری هفته ملی بدون دخانیات در بخش دیگری از سخنان خود درخصوص آمار مصرف دخانیات، خاطرنشان کرد: در دنیا یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون نفر مردم جهان دخانیات مصرف می کنند و جالب تر ایتکه ۸۴ درصد از مصرف کنندگان مواد دخانی (۹۰۰ میلیون نفر) در کشورهای در حال توسعه زندگی می کنند. در منطقه، براساس هشدار سازمان جهانی بهداشت، مصرف دخانیات در جوانان هشداردهنده است. ۳۸ درصد مردان و چهار درصد زنان در منطقه امرو دخانیات مصرف می کنند.

وی در ادامه آمارهایی از مصرف دخانیات در ایران ارائه داد و افزود: به طورکلی، ۱۴ درصد مصرف کننده سیگار در کشور داریم. در کشور ما، ۱۰.۹ درصد مصرف کنندگان سیگار، به صورت روزانه سیگار مصرف می کنند که شامل ۲۰ درصد مردان و کمتر از یک درصد زنان هستند. مصرف روزانه قلیان، ۳.۵ درصد بوده که ۴.۷ مردان و ۲.۳ زنان هستند. از سال ۸۸ تا سال ۹۸، مصرف روزانه قلیان در کشور ۴۰ درصد افزایش داشته است. 

استان‌های رکورددار مصرف قلیان و سیگار

رییسی ادامه داد: مصرف سیگار در استان‌های مرکزی، آذربایجان غربی، قزوین و البرز بیشترین میزان را دارد. همچنین، بالاترین میزان مصرف قلیان در کشور به استان‌های بوشهر، هرمزگان، سیستان و بلوچستان و فارس اختصاص دارد که از این بین آمار مصرف قلیان در استان‌ های جنوبی در زنان بیشتر از مردان است. 

وی با بیان اینکه بالاترین میزان مصرف سیگار در سنین ۴۵ تا ۵۴ است، تصریح کرد: پیمایشی بین نوجوانان ۱۳ تا ۱۵ ساله در رابطه با بررسی استعمال دخانیات در نوجوانان انجام دادیم. این طرح در سال ۹۴ انجام شد و در آن ۲۷۴۶ نفر در دوره اول و دوم متوسطه در ۵۴ مدرسه مورد ارزیابی قرار گرفتند. آمارهایی که از این طرح به دست آمد نشان می ‌داد که ۱۰ درصد نوجوانان در زمان اجرای طرح، مصرف کننده دخانیات بودند که ۱۲.۹ درصد پسران و ۷.۷ درصد دختران بودند. ۳.۴ درصد از این افراد مصرف کننده سیگار بودند که شامل ۴.۸ درصد پسران و ۱.۲ درصد دختران است. ۱۱.۲ درصد نوجوانان مصرف کننده قلیان بودند که نشان دهنده کاهش سن مصرف بوده و در پسران ۱۴.۳ درصد و در دختران ۸.۵ درصد است. 

سهولت دسترسی در خرید سیگار 

معاون بهداشت وزارت بهداشت بابیان اینکه مباحث مربوط به فرهنگ سازی درخصوص دخانیات موفق عمل کرده است، گفت: از میان این تعداد دانش ‌آموز، ۷۶.۷ درصد نسبت به زیان ‌آور بودن دخانیات آگاهی داشتند و ۷۸ درصد موافق ممنوعیت مصرف دخانیات بوده‌ اند. همچنین دریافتیم ۶۵ درصد این نوجوانان سیگار خود را از دکه ها و سوپرمارکت ها تهیه کرده‌ اند. حتی مراکزی که مجوز فروش هم دارند، باید قانون را رعایت کنند و به افراد زیر ۱۸ سال، سیگار نفروشند. همچنین باید از فروش مواد دخانی قاچاق و سیگار نخی نیز خودداری کنند.

نگرانی از کاهش سن مصرف دخانیات

وی با ابراز نگرانی نسبت به کاهش سن مصرف دخانیات، افزود: مصرف سیگار از سال ۸۶ تا سال ۹۵ بین دختران دو برابر شده است. در زمینه جلوگیری از مصرف دخانیات، صدا و سیما هم اندکی مقصر است؛ چراکه در برخی مواقع در سریال‌ ها نیز ترویج فرهنگ سیگار و دخانیات اتفاق می ‌افتد.

 رییسی ادامه داد: نگرانی ما نسبت به اماکن عمومی ارائه قلیان است. با تلاش های فراوان موفق شدیم در حوزه تحت پوشش  ۳۲ دانشگاه، قهوه‌ خانه ‌هایی را که اقدام به سرو قلیان می‌ کردند را جمع ‌آوری کنیم، اما پس از طرح موضوع استفساریه، در حال حاضر تنها ۱۱ قهوه‌ خانه همچنان بدون قلیان به فعالیت خود ادامه می‌ دهند و سایر اماکن از این موضوع سواستفاده می کنند. 

وی با تاکید بر لزوم لحاظ کردن مالیات برای مواد دخانی اظهار کرد: مشکلی که ما داریم با انجمن‌ های حمایت از تولید دخانیات است که به بهانه قاچاق شدن دخانیات دست ما را بسته‌ اند. ما می گوییم باید مالیات بر مواد دخانی افزایش پیدا کند و آنها می گویند، قاچاق صورت می گیرد، اگر کالایی قاچاق می ‌شود باید از قاچاق آن جلوگیری شود. از طرفی می‌ گوییم باید سفره خانه‌ های سنتی که اقدام به سرو قلیان می‌ کنند، بسته شوند که بهانه ترویج زیرزمینی و غیر قانونی قلیان و از دست دادن اشتغال را می‌ آورند. به این ترتیب، از هر طرف می‌ خواهیم برای جمع کردن این اوضاع نابسامان اقدام کنیم، تحت فشار هستیم.

معاون بهداشت وزارت بهداشت با گلایه از ۵۴ نماینده‌ مجلس که به واردات سیگار و استفساریه خروج قهوه‌ خانه‌ ها از شمول اماکن عمومی رای دادند، بیان کرد: حمایت کنندگان از حقوق تولیدکنندگان و واردکنندگان مواد دخانی می ‌گویند ما باید کار خود را انجام دهیم و شما هم پیام های بهداشتی به مردم بدهید. این در حالی است که بیشتر مردم با آگاهی نسبت به عوارض دخانیات به مصرف آن روی می ‌آورند.

به گزارش وبدا، وی با تاکید بر این نکته که انکار واقعیت ها به حوزه سلامت آسیب جدی وارد می‌کند، افزود: در حال حاضر، سالیانه مرگ‌ و میر ناشی از ایدز و مصرف الکل آمار بالایی را به خود اختصاص می ‌دهد، اما ما در وزارت بهداشت تا اقدام به بیان مسائل آموزشی می‌کنیم به ترویج مسائل غیر اخلاقی محکوم می ‌شویم.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.