چهارشنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۳:۲۱

مسوول گروه درمان گروه جهادی وزارت بهداشت:

توزیع دارو به بیماران منطقه دهلران در قالب اردوهای جهادی/ کار درمانی دندانپزشکان در دو شیفت صبح و بعد از ظهر در حال انجام است

توزیع دارو در دهلران اردوهای جهادی

مسؤول گروه درمان گروه جهادی وزارت بهداشت، گفت: کار توزیع داروها به بیمارانی که غربالگری و معاینه شده‌اند‏ در منطقه دهلران و روستاهای تابعه درحال انجام است.

به گزارش مفدا، دکتر طه عدنانی روز چهارشنبه در گفت وگو با خبرنگار ما خاطرنشان کرد: توزیع دارو در روستاهای تم تم آب و انقلاب در حال انجام است و بیمارانی که توسط پزشکان مورد معاینه وغربالگری شده اند، هم اکنون داروهای خود را تحویل گرفته اند.

وی با ابراز رضایت از روند کار درمانی جهادگران در این اردو که مرحله نخست آن در دهلران درحال برگزاری است، خاطرنشان کرد: توزیع این داروها به صورت جداگانه در یک روز انجام می شود و اسامی بیماران روی هر دارو درج می‌شود و در یک بسته دارویی پلمپ شده این داروها تحویل شخص مورد نظر می‌شود. ضمن اینکه نحوه استفاده از دارو و ساعات مصرف آن نیز به همراه بسته تحویل بیماران می‌شود.

عدنانی با بیان اینکه کماکان تیم پزشکی اعزامی به دهلران همانند روزهای گذشته، امروز نیز با استقرار در روستاهای مورد نظر، کار غربالگری و معاینات پزشکی را انجام می‌دهند، افزود: توزیع داروها یک روز قبل از انجام معاینات و غربالگری صورت می‌گیرد.

وی همچنین از فعالیت تیم دندانپزشکی در اردوهای جهادی خبر داد وگفت: تیم دندانپزشکی در قالب این  اردوها در دو شیفت صبح و بعداز ظهر با استقرار در مراکز بهداشت دهلران، مبادرت به انجام معاینات، ویزیت و درمان بیماران می‌کنند. همچنین متخصصان اطفال با استقرار در بیمارستان و مراکز درمانی دهلران، کار معاینه و ویزیت بیماران را به نحو احسن انجام می‌دهند.

این مقام مسؤول یادآور شد: گروه درمان اعزامی از وزارت بهداشت در سفر به دهلران شامل گروه آموزشی، پزشکی، مامایی و یک گروه دندانپزشکی است که غربالگری‌های لازم از سوی کادر پزشکی نسبت به مردم منطقه طی روزهای گذشته صورت گرفته و بعد از شناسایی بیماران، هم اکنون روند معاینه و درمان بیماران در حال انجام است.

عدنانی افزود: مراجعه به خانواده‌های ساکن روستاها و مناطق محروم و بررسی سلامت و بهداشت اعضای خانواده، بهداشت محیط، بررسی داروهای مصرفی و آموزش نحوه صحیح استفاده از اشکال دارویی، غربالگری افراد و نیز ارائه آموزش ها و توصیه های مربوط به بیماری‌های مزمن موجود در خانواده و در صورت نیاز ارجاع افراد به سایر گروه‌های بهداشت و درمان از دیگر اقدامات اردوهای جهادی است.

وی برگزاری کلاس‌های آموزشی و مشاوره مامایی و زایمان، معاینه، شناسایی موارد ارجاعی و افراد پرخطر یا در معرض خطر را از دیگر اقدامات این اردوهای جهادی عنوان کرد.

عدنانی  به فعالیت های گروه بهداشت اشاره کرد وگفت: آموزش های کوتاه، عملی و مورد نیاز به ساکنان منطقه در زمینه هایی چون بهداشت فردی، بهداشت بلوغ، بیماری های واگیر و غیر واگیر و کمک های اولیه از دیگر برنامه‌های این اردو است.

عدنانی خاطرنشان کرد: آموزش بهداشت محیط به گروه‌های سنی مختلف، نمونه گیری از منابع آب ومواد غذایی تولیدی در روستا، بررسی روش جمع آوری و دفع زباله ، بررسی و آزمایش نمونه‌ها و اعلام نتایج، بازدید از مرکز بهداشت، شبکه توزیع آب و اماکن عمومی و خصوصی و انجام تست کلرسنجی از دیگر فعالیتهای گروه جهادی بوده است.

وی به فعالیت گروه بهداشت محیط  اعزامی به اردوهای جهادی وزارت بهداشت اشاره کرد وگفت: افراد این گروه طی روزهای اخیر در مناطق روستایی استان ایلام حاضر شده و بازدیدهای بهداشتی خود را انجام می‌دهند و درخصوص میزان سطح بهداشت محیط این روستاها گزارش‌هایی تهیه می‌کنند.

گفتنی است نخستین گروه اردوهای جهادی وزارت بهداشت از روز  یکشنبه ۱۰ مرداد ماه به استان ایلام اعزام و تا روز جمعه ۱۵ مرداد در این استان به ارائه خدمات سلامتی خواهند پرداخت.

 

 

 

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.