جمعه ۱ بهمن ۱۳۹۵ - ۰۸:۲۷

بازرس اتحادیه دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی:

سهمیه پذیرش دانشجو توسط یک متولی واحد، مشخص شود

پذیرش دانشجو

بازرس اتحادیه دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی کشور با تاکید بر اینکه پذیرش دانشجو در تمامی دانشگاه‌های کشور باید توسط یک نهاد مشخص انجام شود،گفت: در حال حاضر برخی داوطلبان که در انتخاب رشته خود دو دانشگاه(دولتی و غیردولتی) را برای تحصیل انتخاب می کنند، در نهایت ناگزیر به انتخاب یکی از دانشگاه هستند که در نتیجه صندلی دانشگاه دوم خالی می‌ماند و این روند مغایر عدالت آموزشی در کشور است.لذا باید یک نهاد و متولی مشخص در خصوص سهمیه دانشجوی هر دانشگاه تصمیم نهایی را اتخاذ کند.

به گزارش مفدا، دکتر ناصر پرتوی با بیان این مطلب اظهار کرد: پیرو اظهارنظرهای مثبتی که در گذشته انجام می گرفت متولی آموزش عالی کشور باید یک دستگاه مشخص یعنی وزارت علوم باشد و دانشگاه‌ها نیز باید به این باور برسند که متولی آموزش عالی و نظارت بر آموزش باید برعهده یک دستگاه مشخص باشد. همانگونه که بحث‌های مختلفی در این زمینه در هفته‌های گذشته صورت گرفت و سرانجام مقرر شد آزمون ورودی مقطع کارشناسی ارشد و دکتری توسط سازمان سنجش آموزش کشور برگزار شود.

وی در ادامه تصریح کرد: برگزاری آزمون ورودی مقاطع ارشد و دکتری توسط یک نهاد مشخص، اگرچه سختی‌ها و دشواری‌هایی نیز دارد، اما مزایای آن بسیار بیشتر است که خوشبختانه با وجود منافع و تضادها، وزارت علوم، سازمان سنجش آموزش کشور و مسوولین دانشگاه آزاد اسلامی به این نتیجه رسیدند که آزمون‌ها یکپارچه برگزار شوند.

بازرس اتحادیه دانشگاه‌ها و موسسات غیرانتفاعی به مزایای تجمیع برگزاری آزمون اشاره کرد و یادآور شد: اولین نتیجه مهم تجمیع آزمون‌ و برگزاری آن از طریق یک نهاد مشخص به دست آوردن آمار دقیق شرکت‌کننده‌ و همچنین آمار دقیق دانشجویان مجاز توسط سازمان سنجش آموزش کشور و در نتیجه تعداد پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری خواهد بود، چراکه تاکنون آمار دقیق از تعداد پذیرفته‌شدگان دانشجویان این مقاطع وجود نداشت و این اولین قدم مثبت برای آموزش عالی کشور به شمار می‌رود.

دکتر پرتوی همچنین بر تاکید بر اینکه راه اندازی رشته‌ها در تمامی دانشگاه‌های کشور باید با مجوز وزارت علوم صورت بگیرد، افزود: کل دانشگاه‌های کشور باید برای راه‌اندازی رشته‌های تحصیلی خود مجوز تنها متولی آموزش عالی یعنی وزارت علوم را داشته باشند. مطلب اساسی این است که پس از آزمون یکپارچه که برای مقطع دکتری در اسفندماه و همچنین برای مقطع کارشناسی ارشد در اردیبهشت‌ماه برگزار می‌شود، سازمان سنجش به دانشگاه‌هایی دانشجو خواهد داد که دارای مجوز از وزارت علوم باشند و باید آن رشته در آن دانشگاه در فهرست مورد تایید شورای گسترش آموزش عالی وجود داشته باشد. همچنین معاون آموزشی وزارت علوم نیز مهرماه امسال نیز تاکید داشتند برای سال‌های آینده بررسی‌های لازم را در این زمینه انجام خواهیم داد.

بازرس اتحادیه دانشگاه‌ها و موسسات غیرانتفاعی ادامه داد: تصورمان این است که اولین قدم مثبت در عرصه آموزش عالی کشور برداشته شده است و اعلام اسامی پذیرفته‌شدگان توسط سازمان سنجش آموزش کشور به گونه ای است که طبق روال قبل به کل دانشگاه‌های دولتی و غیرانتفاعی همانند ضریب ریزش سال قبل و یا کمی بیشتر اعلام دانشجو شود و برای واحدهای دانشگاه آزاد نیز طبق درخواست این دانشگاه اعلام اسامی نمایند.

وی خاطرنشان کرد: این شیوه اعلام اسامی پذیرفته شدگان توسط سازمان سنجش آموزش کشور، موسسات غیرانتفاعی را دچار مشکل می‌کند چون افرادی هستند که اسامی آنها در دو محل اعلام می شود یعنی دانشجویی هم در دانشگاه غیرانتفاعی و هم در دانشگاه آزاد به طور همزمان پذیرفته می‌شود که این روند مناسب به نظر نمی رسد.

دکتر پرتوی یادآور شد: اولین نتیجه منفی روش پذیرش قبلی این است که تعداد افرادی که اسامی آنها به عنوان پذیرفته شده اعلام می شود در محل دیگری ثبت‌نام کنند و بالعکس و یا همان مشکلاتی که برای موسسات غیرانتفاعی وجود داشت یعنی عدالت آموزشی بوجود نمی آید و موجب خواهد شد این دانشگاه‌ها که توسط استادان نمونه کشور تشکیل شده‌اند مجدداً دچار مشکل شوند. لذا امیدوارم پذیرش دانشجو در کلیه دانشگاه‌های کشور فقط توسط سازمان سنجش آموزش کشور انجام بگیرد.

به گفته بازرس اتحادیه دانشگاه‌ها و موسسات غیرانتفاعی، پذیرش دانشجو باید توسط یک نهاد در مقطع کارشناسی ارشد صورت گیرد که مهمترین ماموریت سازمان سنجش آموزش کشور     می باشد. به همین علت نام این نهاد بزرگ و سالم کشور سازمان سنجش آموزش کشور است که بر کلمه کشور باید دقت بیشتری صورت بگیرد یعنی اعلام اسامی دانشجو در کل کشور توسط یک نهاد صورت گیرد.

وی خاطرنشان کرد: البته می‌دانم که در این فرصت کوتاه وزارت علوم و سازمان سنجش آموزش کشور قادر به انجام این کار مهم نیست ولی امیدوارم ورودی‌های سال 97 فقط توسط سازمان سنجش آموزش کشور صورت گیرد.

دکتر پرتوی در گفت‌وگو با ایسنا گفت: دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی و غیرانتفاعی کشور مظلومانه بدون هیچ توقع و انتظاری با سرمایه استادان بزرگ کشور که صادقانه و با مدیریت نوین فعالیت خود را  ادامه می‌دهند تشکیل شده اند قطعاً وزارت علوم وسازمان سنجش آموزش کشور،  اقداماتی جهت بهبود وضعیت این نوع دانشگاه‌ها و افزایش ضریب ریزش (تعداد اعلام‌شدگان) برای ورودی‌های سال 96 خواهند کرد.

بازرس اتحادیه دانشگاه‌ها و موسسات غیرانتفاعی در پایان خاطرنشان کرد: به هر حال کیفیت نظام آموزش کشور از دغدغه‌های بسیار مهم اقتصادی، اجتماعی و سیاسی کشور است و چنان چه موازی‌کاری‌های پذیرش دانشجو و رقابت ناسالم در این زمینه برداشته شود به نتایج مثبت‌تری دست خواهیم یافت و کیفیت آموزش نیز افزایش می‌یابد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.