سه‌شنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۸:۳۴

پیام مدیر منطقه ای مدیترانه شرقی WHO به مناسبت روز جهانی اهداکنندگان خون؛

تزریق خون و محصولات آن هر ساله زندگی میلیون ها نفر را نجات می‌دهد

انتقال خون

مدیر منطقه‌ای مدیترانه شرقی WHO به مناسبت روز جهانی اهداکنندگان خون پیامی صادر کرد.

به گزارش مفدا،  دکتر احمد المنظری در این پیام ضمن تاکید بر تقدیر از اهداکنندگان خون گفت: تزریق خون و محصولات آن هر ساله زندگی میلیون ها نفر را نجات می دهد.

متن این پیام به شرح زیر است:

"هر ساله در ۱۴ ژوئن، کشورها در سراسر جهان، روز جهانی اهداکنندگان خون را جشن می گیرند. کمپن امسال بر اهدای خون و دسترسی جهانی به خون سالم به عنوان بخش ضروری دسترسی به پوشش جهانی بهداشت متمرکز  شده است.

تزریق خون و محصولات آن هر سال زندگی میلیون ها نفر را نجات می دهد. انتقال خون می تواند در زنان مبتلا به خونریزی مرتبط با بارداری و زایمان؛ کودکان مبتلا به کم خونی شدید؛ بیماران با اختلالات ارثی مانند تالاسمی و قربانیان تروما، اورژانس، بلایای طبیعی و حوادث کمک کند.

اگرچه نیاز به خون جهانی است، اما بسیاری از کشورها در منطقه مدیترانه شرقی سازمان جهانی بهداشت، با تهیه خون کافی و در دسترس و همچنین اطمینان از کیفیت و سالم بودن آن، به ویژه در موارد اضطراری بشری با چالش روبرو هستند. تامین خون کافی که نیازهای بیماران را برآورده می کند، فقط از طریق اهداکنندگان مستمر که شامل اهداکنندگان خون داوطلبانه و بدون چشمداشت مادی است، می تواند تضمین شود.

روز جهانی اهداکنندگان خون از اهداکنندگان داوطلبانه خون و بدون چشمداشت مادی برای هدیه نجات بخش خون و افزایش آگاهی از نیاز جهانی به خون سالم در تحویل مراقبت های بهداشتی و نقش حیاتی که اهداکنندگان خون داوطلبانه و مستمر در دستیابی به هدف پوشش بهداشت جهانی بازی می کند، تقدیر و قدردانی می کند.

این کمپین خواستار اقدام همه دولت ها، مقامات بهداشت ملی و سرویس های ملی خون است. آنها ملزم به تهیه منابع کافی و  ایجاد سیستم ها و زیرساخت های لازم برای افزایش جمع آوری خون از اهداکنندگان داوطلب و مستمر بدون چشمداشت مادی؛ کیفیت بالای مراقبت از اهداکنندگان؛ ترویج و اجرای مناسب بالینی استفاده از خون و ایجاد سیستم های نظارت در سراسر زنجیره تامین انتقال خون هستند.

سازمان بهداشت جهانی همچنین از تمام کشورهای منطقه درخواست می کند که روز جهانی اهداکنندگان خون را جشن بگیرند و از افرادی که اهداکننده خون هستند، تشکر و قدردانی کنند و افرادی را که هنوز شروع به اهدای خون نکرده اند، به اهدای خون تشویق کنند."

براساس این گزارش، روز جهانی اهداکنندگان خون ۲۰۱۹ در ایران، همزمان با دیگر کشورهای دنیا ۲۴ خرداد ماه برگزار می شود. این رویداد برای تقدیر از اهداکنندگان بدون چشمداشت خون همچنین برای بالابردن آگاهی مردم از نیاز به اهدای مستمر خون هر سال، جشن گرفته می شود.

همچنین در ماه می سال ۲۰۰۵ وزرای بهداشت کشورهای جهان در پنجاه و هشتمین مجمع بهداشت جهانی بیانیه مشترکی را در زمینه تعهد و حمایت از اهدای خون داوطلبانه به امضا رساندند و طی قطعنامه‌ای روز ۲۴ خرداد (۱۴ژوئن) به نام روز جهانی اهداکنندگان خون به عنوان رویداد سالانه نامگذاری شد. در این قطعنامه کشورهای عضو ملزم به اجرای برنامه های سازماندهی شده، ملی و هماهنگ با برنامه های نظارتی شده اند و دولت ها برای تامین و گسترش خدمات انتقال خون با کیفیت بالا باید سازمان های مربوط را از نظر اختیارات و بودجه حمایت کنند تا بتوانند خون مناسب را برای پاسخگویی به نیازهای بیماران جمع آوری کنند. کمپین امسال نیز بر موضوع  اهدای خون و دسترسی جهانی به تزریق خون سالم به عنوان بخشی از دستیابی به پوشش همگانی بهداشت تاکید دارد. شعار "خون سالم برای همگان" برای بالا بردن آگاهی از نیاز به خون سالم  و نقش حیاتی اهدای خون داوطلبانه طراحی شده و  تبدیل شدن مردم به اهداکننده مستمر تشویق ایشان از اولویت های اطلاع رسانی در سال جاری است.

گفتنی است، امسال مراسم جشن روز جهانی اهداکننده خون در روز  ۱۴ جون ۲۰۱۹ در شهر کیگالی رواندا برگزار می‌شود

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.