سه‌شنبه ۲۸ دی ۱۳۹۵ - ۱۲:۵۹

انتشار کتاب "وقتی کمرنگ می‌شوم" به قلم پرستار بازنشسته دانشگاه علوم پزشکی شیراز

شیراز

کتاب "وقتی کمرنگ می‌شوم" نگاهی گذراست به زندگانی بانوان کشورم، نگاهی به دور از تعصب و جبهه گیری‌های دنیای زنان و مردان و تنها بیان لحظاتی است که یک بانو برای بهبود و پیشرفت خود و خانواده‌اش تلاش می‌کند. و به بیان بازخورد پدر و مادر و همسر و فرزندان و جامعه امروز ما با این افراد می پردازد.

به گزارش مفدا شیراز، نویسنده این کتاب "فرشته ملک زاده، یکی از بانوان پرستار بازنشسته بیمارستان شهید آیت اله دستغیب شیراز است که مجاهدت‌های مردم ایران در طول سال‌های دفاع مقدس را به نگارش درآورده است.

"فرشته ملک زاده"، در این خصوص گفت: "وقتی کمرنگ می‌شوم"، روایت خاطرات مردان و زنانی است که که نه برای مقام، پول و یا این قبیل منافع، بلکه برای دل خود، این سرزمین را از چنگال دشمنان نجات دادند، روایت کسانی است که دیده نمی‌شوند، روزهایی که مردم عادی مجبور شدند نقش سرباز را بازی کنند، مردانی که تا دیروز پی کسب و کار و زندگی بودند، اسلحه به دست گرفتند و بانوان این سرزمین هم در نقش امدادگر همراه شدند.

 وی افزود: این کتاب نگاهی گذراست به زندگانی بانوان کشورم، نگاهی به دور از تعصب و جبهه گیری‌های دنیای زنان و مردان و تنها بیان لحظاتی است که یک بانو برای بهبود و پیشرفت خود و خانواده‌اش تلاش می‌کند و به بیان بازخورد پدر و مادر و همسر و فرزندان و جامعه امروز ما با این افراد می‌پردازد.

این بانوی بازنشسته بیمارستان شهید آیت‌اله دستغیب، در پاسخ به این پرسش که با چه انگیزه‌ای این کتاب را به تالیف درآورده است، به آثار جنگ در جامعه ایران اشاره کرد و گفت: بسیاری از خانواده‌های ایرانی برای نجات کشورشان زحمت کشیدند و در جنگ آسیب دیدند، اما عده‌ای آنان را جنگ طلب خواندند، بنابراین تصمیم گرفتم خاطره‌ها و دیدگاه‌های خود و دیگر افراد را با حفظ امانت‌داری ثبت کنم و  این تفکر را از بین ببرم، حس کردم این حق بچه‌های امروز است که خودشان بخوانند و خودشان قضاوت کنند.

ملک زاده، "وقتی کمرنگ می‌شوم" را صدایی برای بیان فریادهای مانده در گلو و اشک‌هایی می‌داند که در سکوت بدون هیچ تسلی خاطر و قدردانی از سعی‌شان، در گره روسری شان ناپدید می‌شود.

وی با معرفی قسمت دوم کتاب ادامه داد: در این بخش به مشکلات و معضلات اجتماعی در قالب طنز و  روزمرگی پرداخته شده، همچنین در رابطه با مشکلات پیش روی خانواده‌ها مانند اعتیاد که با آن درگیر هستند، نیز اشاره شده است.

نویسنده این کتاب در پایان ابراز امیدواری کرد، که شاید با نگارش آن بتواند واگویه‌های آنان را که نسل‌هاست مسکوت مانده، به گوش صاحب‌نظران برساند و برای نسلی که با اندیشه والدینشان فاصله دارند، تلنگری باشد.

گفتنی است، این کتاب در سال 1395 از انتشارات ادیب مصطفوی به چاپ رسیده است.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.