سه‌شنبه ۲۸ دی ۱۳۹۵ - ۰۹:۵۳

دکتر حقدوست:

برگزاری جشنواره قرآن موجب تعمیق باورهای مذهبی دانشجویان می‌شود/ رسالت دانشگاه در تقویت ابعاد اخلاقی دانشجویان

دکتر حقدوست

رییس دانشگاه علوم پزشکی کرمان، عمل به دین و اجرای احکام نورانی قرآن کریم بدون حضور همه جانبه‌ افراد جامعه را امکان‌پذیر ندانست و گفت: برگزاری جشنواره قرآن و عترت دانشگاهیان وزارت بهداشت موجب تعمیق باورهای مذهبی دانشجویان می‌شود.

دکتر علی‌اکبر حقدوست، رییس دانشگاه علوم پزشکی کرمان، در گفت‌وگوی اختصاصی با مفدا، با بیان اینکه عمل به دین و اجرای احکام نورانی قرآن کریم بدون حضور همه جانبه‌ افراد جامعه امکان‌پذیر نیست، عنوان کرد: انسان وقتی می‌بیند که بار امانت الهی را همه بر دوش می‌کشند، احساس نشاط و سبکی می‌کند؛ وقتی ببیند که تمسک به ریسمان الهی همگانی است و مسئولیت‌های دینی تنها متوجه او نیست، احساس تنهایی و افسردگی نمی‌کند علاوه بر این که انسان موجودی تکامل‌طلب و متصاعد است و برای بالا رفتن و تعالی یافتن نیاز به دست‌گیری و ریسمانی الهی دارد که همان قرآن و عترت است.

وی با اشاره به اهمیت ترویج معارف و مکارم قرآنی در میان دانشجویان علوم پزشکی و نقش و تاثیر این آموزه‌ها در آینده تحصیلی و شغلی و به طور کلی اجتماعی دانشگاهیان وزارت بهداشت گفت: معتقدم که این مهم تنها مربوط به گروه‌های آموزشی علوم قرآن و حدیث نیست؛ کل علوم و به ویژه علوم انسانی در کشور ما با کمال تأسف، آن ارزش عملی-کاربردی را که معمولاً در جهان پیشرفته برایش قائل هستند، ندارند.

حقدوست افزود: هم‌اکنون درایران، تعداد زیادی از افرادی که ضریب هوشی بالایی دارند رشته پزشکی را انتخاب می‌کنند و این دست افراد که در جامعه علوم پزشکی فراوان هستند را می‌توان به عنوان یکی از دلایل موفقیت وزارت بهداشت در مسابقات ملی و بین‌المللی عنوان کرد. کسانی که در کنار آموزه‌های پزشکی، علوم قرآنی را فرا می‌گیرند و باورهای دینی و مذهبی آن‌ها  تقویت می‌شود در آینده تحصیلی وشغلی خود موفقیت بیشتری کسب می‌کنند واثرات این تعمیق باورهای دینی افزون بر تعالی  خود افراد، در جامعه نیز قابل لمس و مشاهده خواهد بود.

وی در ادامه با اشاره به کلامی از امام راحل(ره) مبنی بر اینکه،«هر قدمی که در راه تحصیل علم بر می‌دارید، قدمی هم باید در راستای تهذیب نفس، کسب فضایل اخلاقی و مکارم اخلاقی بردارید»، خاطرنشان کرد: بر اساس این سخن گهربار بنیان‌گذار جمهوری اسلامی توجه به جنبه‌های فرهنگی و تقویت ابعاد اخلاقی دانشجویان از رسالت‌های دانشگاه است؛ تخصص در کنار تعهد معنا پیدا می‌کند و این مهم تضمین‌کننده موفقیت در زمینه‌های مختلف کاری است.

توجه به جنبه‌های فرهنگی و تقویت ابعاد اخلاقی دانشجویان از رسالت‌های دانشگاه است؛ تخصص در کنار تعهد معنا پیدا می‌کند و این مهم تضمین‌کننده موفقیت در زمینه‌های مختلف کاری است

رییس دانشگاه علوم پزشکی کرمان ترویج آموزه‌های قرآنی در میان نسل جوان و به ویژه دانشجویان را ضرورتی انکار نشدنی خواند و گفت: با توجه به علاقه نسل جوان به استفاده از تکنولوژی روز دنیا و فعالیت در شبکه‌های مجازی ، توجه ویژه به این حیطه از طریق سرمایه‌گذاری هدفمند و مرتبط با فضای قرآنی جهت تبلیغ آموزه‌های معنوی، قطعا مخاطب بسیاری از قشر جوان را جذب خواهد کرد.

وی گفت: شبکه‌بندی کانون‌های قرآن و عترت، جهت تبادل اطلاعاتی به صورت مداوم و منسجم، مشارکت دانشجویان در امور اجرایی فعالیت‌های قرآنی از طریق انتخاب دانشجوی نخبه قرآنی به صورت ماهانه و همچنین برگزاری کلاس‌های آموزش هنرهای قرآنی در خوابگاه‌ها، دانشکده‌هاو دیگر اماکن دانشگاه از دیگر راهکارهایی است که به منظور ترویج آموزه‌های قرآنی در میان دانشجویان می‌توان به کار بست.

حقدوست با بیان اینکه نشانه‌های علمی جهان‌بینی قرآنی برا ی دانشجویان سازنده و جذاب‌ است، گفت: برگزاری جشنواره قرآن و عترت موجب تعمیق باورهای مذهبی دانشجویان می‌شود؛ تعیین یک روز در تقویم رسمی به عنوان روز جشنوره قرآن و عترت وزارت بهداشت و حضور نمایندگان مرکز قرآن و عترت وزارت‌خانه به دانشگاه‌های سراسر کشور برای اعتلای بیشتر این جشنواره موثر است.

وی در پایان عنوان کرد: با توجه به تعداد چشمگیر کارکنان دانشگاه‌ها از متولیان برگزاری جشنواره خواسته‌ایم، در کنار توجه به جذب دانشجویان و استادان بر فراگیر شدن جشنواره در میان کارکنان و جذب آنان توجه داشته باشند زیرا مخاطبان جدید و به خصوص کارکنان می‌تواند بر غنای جشنواره بیافزاید.

گفتنی است، ثبت‌نام در بیست‌ودومین دوره جشنواره قرآن و عترت دانشگاهیان وزارت بهداشت از نیمه دوم آبان‌ آغاز شده است و علاقمندان تا ۱۵ بهمن ماه فرصت دارند با مراجعه به پایگاه اطلاع‌رسانی مفدا نسبت به ثبت‌نام در این دوره از جشنواره قرآن و عترت  دانشگاهیان وزارت بهداشت اقدام کنند.

اخبار مرتبط

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.