یکشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۹:۳۴

آسیب شناسی فعالیت‌های علمی و فرهنگی دانشجویان؛

حاشیه امن برای بیان دیدگاه مخالف در دانشگاه‌ها وجود ندارد/صدای مخالف را "ضد انقلاب" تلقی نکنیم

دانشجویان

رئیس دانشگاه خوارزمی با بیان این که دانشگاه‌های ما دچار سیاست‌زدگی تاریخی شده‌اند و حاشیه امنی برای بیان دیدگاه و نظرات در دانشگاه‌ها وجود ندارد، گفت: باید فضا به گونه‌ای باشد که هر کسی امکان بیان نظر مخالف را داشته باشد و بیان نظر مخالف را صدای ضدانقلاب یا خطری برای جامعه ندانیم.

به گزارش مفدا، دکتر عزیزالله حبیبی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به موانع و مشکلات برگزاری کرسی‌های آزاداندیشی در دانشگاه‌ها اظهار کرد: در حال حاضر به‌دلیل سیاست‌زدگی تاریخی فضای ساختار سیاسی و اجتماعی دانشگاه‌ها برگزاری کرسی‌های آزاداندیشی عملیاتی نشده و ما نیازمند تهیه مقدمات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری برای برگزاری این کرسی‌ها در فضای دانشگاهی هستیم.

وی تصریح کرد: در حال حاضر اگر فردی در هر زمینه در دانشگاه‌ها اظهارنظر می‌کند به صفت خاصی متهم نشود. اما به نظر می‌آید ما ابتدا باید یک اصلاحی در ساختار سیاسی دانشگاه‌ها و فضای سیاسی و اجتماعی دانشگاه‌ها داشته باشیم و بازتعریفی از این ساختار انجام دهیم تا فضا برای دلسوزان کشور به منظور بیان نظر و دیدگاه وجود داشته باشد.

رئیس دانشگاه خوارزمی خاطرنشان کرد: باید تلاش کنیم تا امنیت خاطری برای برگزارکنندگان، نظریه‌پردازان و مستمعین کرسی‌های آزاداندیشی فراهم شود و من فکر می‌کنم اگر این موضوع اصلاح شود مطئمنا کرسی‌های آزاداندیشی با رونق بیشتری در دانشگاه‌ها برگزار خواهد شد.

دکتر حبیبی همچنین خاطرنشان کرد: زمانی‌که من به‌عنوان مسئول دانشگاه بتوانم نقد، نظر و دیدگاهم را مطرح کنم در این شرایط نیز آمادگی برگزاری کرسی‌های آزاداندیشی را نیز خواهم داشت چراکه دانشگاه‌ها محیط مستعد و مناسبی برای برگزاری کرسی‌های آزاداندیشی هستند، این در حالی است که متأسفانه کم و کیف موضوعاتی که در سطح جامعه مطرح می‌شود در نحوه مسائل سیاسی دانشگاه‌ها تأثیر می‌گذارد و بنابراین ما نیازمند اصلاح ساختاری در بیرون و داخل دانشگاه هستیم.

به گفته حبیبی، علاوه بر اصلاح ساختاری، باید فرهنگ‌سازی به منظور تحمل شنیدن نظرات و عقاید مختلف را ایجاد کنیم و سخن مخالف را صدای ضدانقلاب تلقی نکنیم، بلکه به هرکس که با موضوعی مخالف است صرفاً به‌عنوان فردی که نظر متفاوت ارائه می‌دهد، نگاه کنیم. برای این منظور لازم است آستانه تحمل برای پذیرش عقاید مختلف را داشته باشیم.

وی تأکید کرد: در حال حاضر فضا به گونه‌ای است که حاشیه امن برای افراد به منظور بیان نظرات و عقاید وجود ندارد در نتیجه کرسی‌های آزاداندیشی به آن صورت که موردنظر رهبری است، برگزار نمی‌شود به‌طوری‌که برگزاری این کرسی‌ها در دانشگاه خوارزمی بسیار ضعیف بوده و قابل‌قبول نیست و ما نیز از این وضعیت راضی نیستیم.

رئیس دانشگاه خوارزمی با تاکید بر اینکه میزان فعالیت‌های سیاسی و اجتماعی دانشجویان رو به کاهش است، اظهار کرد: در حال حاضر هر دانشجوی اگر فعالیتی را انجام دهد ممکن است این فعالیت با نظر مسئول دانشگاه، وزارت‌خانه و یا سایر مسؤولان مخالف باشد در نتیجه نوعی احساس نا امنی به وجود می‌آید که این وضعیت برای اعضای هیئت علمی نیز وجود دارد در این شرایط طبیعی است که افراد سکوت کنند و یا دور شدن از فضای عینی جامعه به سمت فضاهای مجازی گرایش پیدا کنند.

دکتر حبیبی در پایان خاطرنشان کرد: به نظر من همه عناصر درگیر مسائل سیاسی، اجتماعی و فرهنگی کشور در داخل و بیرون دانشگاه به این باور برسند که مشارکت عمومی در بخش نقد و نظریه‌پردازی خطرناک نیست بلکه فرصتی برای اصلاح امور به شمار می‌رود و اگر این موضوع جا بیفتد آمادگی برای برگزاری با کیفیت کرسی‌های آزاداندیشی بیشتر می‌شود.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.