دوشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۷:۳۷

گزارشی از فعالیتهای وزارت بهداشت در بیست و هفتمین نمایشگاه بین المللی قران کریم،

از برگزاری نشست کانونهای قرآن و عترت وزارت بهداشت در کربلا تا رتبه دوم دانشجویان در مسابقات تیمی بخش دانشگاهی

نمایشگاه

هر ساله نمایشگاه بین المللی قرآن کریم به عنوان بزرگ‌ترین رویداد قرآنی کشور در ماه مبارک رمضان برگزار می‌شود. امسال نیز بیست و هفتمین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم با شعار «قرآن معنای زندگی» و با رویکرد استفاده از روش‌های جدید برای جریان سازی قرآنی در زندگی عموم مردم از ۲۱ اردیبهشت تا ۴ خرداد در مصلای امام خمینی برگزار شد. معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت نیز تلاش کرد در این رویداد معنوی دستاوردها و فعالیتهای قرآنی خود را در معرض دید عموم قرار دهد.

به گزارش مفدا، هر ساله نمایشگاه بین المللی قرآن کریم به عنوان بزرگ‌ترین رویداد قرآنی کشور در ماه مبارک رمضان برگزار می‌شود. امسال نیز بیست و هفتمین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم با شعار «قرآن معنای زندگی» و با رویکرد استفاده از روش‌های جدید برای جریان سازی قرآنی در زندگی عموم مردم از ۲۱ اردیبهشت تا ۴ خرداد در مصلای امام خمینی برگزار شد. دستگاه‌ها و نهادهای مختلفی دستاوردهاو فعالیتهای قرآنی خود را در این نمایشگاه در معرض دید عموم علاقمندان قرار دادند. معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت نیز تلاش کرد دستاوردها و فعالیتهای قرآنی خود را در این نمایشگاه در معرض دید عموم قرار می‌دهد.

امسال وزارت بهداشت در دو فضای مختلف در نمایشگاه قرآن فعال بود. بخش "قرآن و سلامت" در فضای عمومی و "غرفه دانشجویی" در بخش دانشگاهی این نمایشگاه دستاوردها و فعالیتهای قرآنی وزارت بهداشت را در معرض دید عموم قرار دادند.

بازدید مسوولان از غرفه دانشجویان علوم پزشکی در بیست و هفتمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم

مسؤولان و چهره‌های مختلفی از غرفه دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی بازدید کردند. سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، حجه الاسلام و المسلمین مصطفی رستمی رییس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاهها، سید مصطفی میرسلیم از اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام، احمد مازنی رییس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی و حجه‌الاسلام حاج علی اکبری امام جمعه موقت تهران از فعالیتهای قرآنی دانشجویان دانشگاههای علوم پزشکی بازدید کردند.

وزیر ارشاد نمایشگاه

در بازدید وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از غرفه دانشجویان دبیر مجمع تخصصی کانون‌های مذهبی و دبیر مجمع قرآن و عترت دانشگاه‌های علوم پزشکی فعالیتهای قرآنی و مذهبی دانشجویان دانشگاهای علوم پزشکی را برای وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، معاون قرآن و عترت وزیر و دیگر همراهان تشریح کردند.
محمدرضا تقی زاده دبیر مجمع تخصصی کانونهای مذهبی در این دیدار ابتدا قرآن کتابت شده توسط دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی ایران را معرفی کرد سپس نظرات و ایده‌های دانشجویان برای اجرای بیانیه گام دوم انقلاب در حوزه سلامت را تشریح کرد.
مریم دهقانی دبیر مجمع قرآن و عترت وزارت بهداشت نیز ایده های نوآورانه دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی البرز را به وزیر ارشاد معرفی کرد.

نمایشگاه

در بخش قرآن و سلامت نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم خدمات سلامت محور به بازدید کنندگان ارائه شد

در بخش قرآن و سلامت بیست و هفتمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم غرفه های مختلفی به بازدیدکنندگان این نمایشگاه خدمات سلامت‌محور ارائه کردند. مشاوره تغذیه، روانشناسی و مشاوره، طب ایرانی و کودک از جمله خدماتی بود که در این بخش ارائه شد.

از کتاب «بنیان های کاربست روایات طبی» در نمایشگاه بین المللی قرآن کریم رونمایی شد

نمایشگاه قران کریم

با حضور حجت الاسلام والمسلمین دکتر مسعودی؛ قائم مقام دانشگاه قرآن و حدیث، دکتر میر عظیمی؛ رییس کمیسیون توسعه پژوهش و آموزش عالی وزارت علوم، دکتر بحرالعلوم رییس مرکز قرآن و عترت وزارت بهداشت و دکتر حسام الدین علامه مشاور پژوهش‌های قرآنی معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت، در چهارمین روز از بیست و هفتمین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم آئین رونمایی از کتاب بنیان‌های کاربست روایات طبی برگزار شد.

مقالات ارائه شده در این کتاب ارائه شده توسط دکتر پاکتچی، دکتر مسعودی، دکتر طباطبائی، دکتر باقری و دکتر باعزم است. این کتاب چارچوب‌ها، ملاحظات و دقت‌هایی که به عنوان بنیان‌های کاربست و کاربرد، برای استفاده از روایاتی که در حوزه سلامت موجود است؛ را تبیین کرده است. این کتاب تلاش دارد به مخاطب نشان دهد که چگونه باید به روایات مراجعه کرد به نحوی که روش‌مند، علمی، آکادمیک، جامع، اجتهادی و استنباطی باشد تا مخاطب دچار سطحی نگری و حرکت غیر علمی نشود.

قائم مقام رییس دانشگاه قرآن و حدیث گفت:احادیث صحیح و مستند در عرصه درمانگری اندک است/ احادیث خوبی در مورد بهداشت، پیشگیری و خواص خوراکی‌ها داریم

چهارمین روز بخش قرآن و سلامت بیست و هفتمین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم به روایت تصویر

حجت الاسلام عبدالهادی مسعودی در مراسم رونمایی از کتاب «بنیان‌های کاربست روایات طبی»که در سالن نشستهای بخش دانشگاهی۸ بیست و هفتمین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم برگزار شد در خصوص اهمیت این کتاب گفت: در خصوص چیزی که وجود دارد سه سؤال چرایی، چیستی و این که به وجود می‌آید یا خیر پرسیده می‌شود. در مورد این کتاب سؤال سوم دیگر مطرح نیست زیرا به لطف خدا کتاب به وجود آمده است اما دو سؤال قبل وجود دارد این که این کتاب چیست و چرا به وجود آمده است؟.

قائم مقام رییس دانشگاه قرآن و حدیث با بیان این که در خصوص چیستی سه نکته وجود دارد ابراز داشت: از نظر تاریخ برای این که بدانیم در کدام نقطه قرار داریم نیاز به کنده شدن و بیرون آمدن از جایگاه خود داریم تا با معرفتی به اصطلاح درجه دو و شناختی بالاتر به جای خودمان در آن لحظه بر گذر تاریخ نگاه کنیم.

وی تاکید کرد: در این صورت می‌بینیم ما در عصری قرار داریم که نگاه‌ها به ظرفیت‌های متون اسلامی تغییر پیدا کرده است به این معنا که اگر در ۵۰ سال قبل می‌پرسیدند آب قلیل چگونه پاک می‌کند، ۱۰ سال بعد این سؤال را مطرح می‌کنند که ماشین لباس شویی چگونه پاک می‌کند و امروز این سؤال مطرح می‌شود که اصولا پاکی چیست؟.

مسعودی خاطر نشان کرد: بر همین اساس باید این سؤال را پاسخ داد که آیا متون اسلامی می‌توانند نجات بخش انسان در عرصه جسم و صاحت روح باشند؟ ما اکنون در این لحظه تاریخی قرار داریم. هنگامی که نظرات مختلفی در پاسخ به این سؤال مطرح می‌شود نسل جدید و علمی با پرسش‌های متعدد و متنوع روبه رو می‌شود.

قائم مقام رییس دانشگاه قرآن و حدیث با تاکید بر اینکه در این میانه سه نگاه را می‌توان دسته بندی کرد اظهار داشت: یک نگاه حداکثری به دین وجود دارد. نگاه اول معتقد است دین در همه قلمروها دخالت کند، نگاه دوم نگاهی حداقلی است که معتقد است دین تنها برای آخرت و اخلاق و جهان بزرخ مفید است و یک نگاه میانه که اعتقاد دارد هر چه که به هدایت انسان مربوط است در حوزه دین است و هر چه در حوزه هدایت نیست دین در خصوص آن تکلیفی ندارد.

وی با تاکید بر اینکه در متون دینی سه درجه از پذیرش  و مقبولیت داریم خاطر نشان کرد: یک درجه ساده لوحانه است و به اصطلاح اخباری نگری که نگرشی تفریطی است، دومین درجه رد گستاخانه است که افراط در برابر درجه ساده لوحانه می‌باشد و سومین درجه در میانه نگاه صلبی و پذیرش قرار دارد که همان نگاه نقادانه است.

مسعودی بیان داشت: کتاب «بنیان‌های کاربست روایات طبی» حاصل مقاله‌های برپایه این دیدگاه نقادانه است. دیدگاهی که از دین انتظار هدایت شدن روح را دارد؛ بدون نگاه حداکثری و حداقلی و در مواجه با متون دینی نه رد گستاخانه و نه پذیرش ساده لوحانه را می‌پذیرد بلکه به دنبال نگاه نقادانه است و نقد همیشه به معنای رد نیست.

قائم مقام رییس دانشگاه قرآن و حدیث یادآور شد: در میان متون دینی و روایات مشخص است که چه تعداد حدیث قابل قبول وجود دارد و چه تعداد حدیث غیر قابل قبول و حدیث نما داریم. پیش از ورود به مرحله دانش سازی یعنی دانش بین رشته‌ای که برخوردار از دو گفتمان پزشکی و حدیثی و متون دینی نیازمند یک پایه‌های نظری هستیم که در این کتاب در مقاله دکتر طباطبائی به آن اشاره شده است.

وی افزود: بر اساس برخی نظرات روایات طبی به شش دسته پیشگیری، بهداشت، اخلاق پزشکی، حقوق پزشکی، ماجورانه‌ها و درمان تقسیم می‌شوند. من بر اساس این تقسیم بندی مشکلی را بیان کردم و آن این که متلاسفانه در این شش دسته از روایات در خصوص آن چه که ما بیشتر روایات داریم کمتر پژوهیده شده است و در آن عرصه‌ای که کمتر حدیث معتبر داریم بیشتر پژوهیده شده است.

مسعودی بیان داشت: در عرصه درمانگری تعداد احادیث صحیح و مستندمان اندک است. بر اساس آماری که دکتر طباطبایی استخراج کرده؛ شش هزار حدیث طبی داریم که ۸۰ درصد این احادیث یعنی چیزی حدود چهار هزار و ۸۰۰ حدیث بدون سند معتبر هستند و ۲۰ درصد باقی مانده نیز تنها پنج درصد سند معتبر دارند یعنی حدود ۳۰۰ حدیث معتبر وجود دارد.

قائم مقام رییس دانشگاه قرآن و حدیث اضافه کرد: در عرصه کل درمانگری ۳۰۰ حدیث معتبر هم نداریم اما متاسفانه اکثر چیزی که به نام طب سنتی و اسلامی ارائه می‌شود در حوزه درمانگری است و آن هم درمانگری ادعایی، پس مشکل این است که احادیث بسیار خوبی که در مورد بهداشت، پیشگیری و خواص خوراکی‌ها داریم را کنار گذاشتیم و بیشتر به رساله ذهبیه و طب الائمه و طب النبی که اکثرا اسناد ندارند یا اسناد ضعیفی دارند پرداخته‌ایم.

وی ادامه داد: این کتاب «بنیان‌های کاربست روایات طبی»به این موارد پرداخته است ما بر اساس رسالت تاریخی که در این لحظه زمانی حس کردیم معتقد شدیم باید رویکرد اعتدالی به احادیث طبی را با اندیشمندان این حوزه در میان بگذاریم. این احادیث را نه قدسی محض غیر قابل نقد بدانیم که حدیث با سنت متفاوت است و شان آن حکایت است، نه آن‌ها را قدسی غیر قابل آزمایش بدانیم و نه در حد طب العرب و طب عطاران و دورگردها بدانیم. به واقع در بخشی از حوزه‌های بهداشت، سلامت و پزشکی احادیث قابل اتکایی داریم که به سان مرواریدی در کاه است و به این حد نیازمند پالایاش این احادیث هستیم.

مشاور معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت: در حوزه سلامت مباحث قابل توجهی را می‌توان از قرآن و روایات استخراج کرد

چهارمین روز بخش قرآن و سلامت بیست و هفتمین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم به روایت تصویر

دکتر حسام‌ الدین علامه مشاور معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت و قائم مقام دبیر کمیسیون پژوهش و آموزش عالی قرآن در نظام سلامت در آیین رونمایی از کتاب "بنیان‌های کاربست روایات طبی" که روز چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت ماه در محل سالن نشستهای بخش دانشگاهی بیست و هفتمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم برگزار شد این کتاب را نتیجه زحمات و خروجی فعالیت یک ساله کمیسیون پژوهش و آموزش عالی قرآن در نظام سلامت دانست و گفت: پس از کش و قوسها و فراز و نشیب‌های بسیار، تیم بین‌رشته‌ای متشکل از افرادی از حوزه علوم قرآن و حدیث، فقه و سلامت تشکیل شد و هسته فکری جوانی در این حوزه ایجاد شد و نقشه جامع مطالعات، آسیب شناسی کارهای قبلی، سند راهبردی، چشم انداز و طرح اولیه سامانه جامع اطلاعات اسلام و سلامت در یک سال اخیر شکل گرفت. 

مشاور معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت افزود: این مطالعات کاملا تاسیسی است و با توجه به اینکه تلاش کرده‌ایم کاملا روشمند با نگاه فراگیر و با پرداختن به مبانی نظری مطالعات، کار خود را ادامه دهیم با مسیر رفته شده‌ای مواجه نبودیم. بنابراین لازم بود مطالعات پشتیبان،  مقدماتی، تبیینی و میان رشته‌ای برای رفع ابهامها شکل گیرد و تمام پرسشها و ملاحظات، در نظر گرفته شود تا بتوانیم در یک مسیر چهل، پنجاه ساله به سرانجام لازم دست پیدا کنیم. لازم بود نقشه جامع، سند راهبردی و چشم انداز دقیق و مسیر علمی مدونی طی شود. از این رو استفاده از مقالات سفارشی صاحبنظران این حوزه را در دستور کار خود قرار دادیم. 
دکتر علامه افزود: در این حوزه استادی با تخصص "سلامت و دین" نداریم. اساتید را دغدغه‌مند می‌کنیم تا به صورت مقالات سفارشی یا به صورت تدریس، در این تبیین و مطالعات پشتیبانی سهم داشته باشند.
وی مطالعه مقالات کارامد و روزآمد را از دیگر فعالیتهای کمیسیون در یک سال اخیر برشمرد و افزود: در یک سال اخیر تمام سعی ما بر این بوده تا مقالات متعدد را بررسی کنیم و بهترین مقالات را به زبان عربی و انگلیسی تهیه کنیم و آنها را در سامانه‌ای که به زودی از پوسته اولیه آن رونمایی می‌شود بارگزاری کنیم.
علامه تاکید کرد: کارگاه‌هایی که برگزار کردیم با هدف آموزش سی یا چهل نفر شرکت کننده نبوده است بلکه برای پر کردن خلاهایی بوده است که در نقشه جامع با آن روبرو بوده‌ایم. از اساتید خواهش کردیم وارد جزئیات نشوند و ساختار مباحث را مدنظر داشته باشند و با شاهد مثالهایی از حوزه سلامت مباحث را ارائه دهند. اولویت و ضرورت مبحث مد نظر بوده است تا به صورت قطعه، قطعه پازل نقشه جامع مطالعات کامل شود.
وی سپس به تشریح نحوه انتخاب اساتید پرداخت و گفت: در انتخاب اساتید به سراغ اساتید برجسته‌ای رفته‌ایم که فهم میان رشته‌ای دارند تا هم افزایی صورت گیرد. بعضی اساتید سخنرانهای خوبی هستند اما استاد روشمند و آکادمیک و نظری نیستند. تاکید داشتیم که کارگاه‌ها به صورت آکادمیک و روشمند برگزار شود و سعی کرده ایم به صورت پرسش محور به مباحث ورود پیدا کنند و از آنها خواستیم از کلی گویی پرهیز کنند.
دکتر علامه تاکید کرد: حضور مخاطبان کیفی را مدنظر قراردادیم و به کمیت توجهی نداشته‌ایم و شناسایی افراد و استفاده از ظرفیت آنها را در دستور کار قراردادیم و علاقمندان این حوزه را شناسایی کردیم. برخی اساتید معتقدند پژوهشگر اگر بخواهد در این حوزه ورود پیدا کند و حرفی برای گفتن داشته باشد باید ده هزار ساعت مطالعه داشته باشد.

قائم‌مقام دبیرخانه کمیسیون توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآنی در نظام سلامت افزود: «بنیان‌ها» به‌معنای چارچوب‌هایی است که هر محقق علاقه‌مند به حوزه مطالعاتی «اسلام و سلامت» باید با آن آشنا باشد و «کاربست» نیز چگونگی ورود به این حوزه مطالعاتی را پیش‌روی مخاطبان قرار خواهد داد تا به‌صورت کاربردی در این حوزه مطالعاتی پژوهش نمایند.

وی ادامه داد: این مجموعه شامل ۷ مقاله از برجسته‌ترین اساتید حوزه مطالعاتی «اسلام و سلامت» است که در سال‌های گذشته در کارگاه‌های علمی - پژوهشی که توسط دبیرخانه کمیسیون توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآنی در نظام سلامت برگزار شده به ایراد سخن پرداخته‌اند و با تلاش پژوهشگران این دبیرخانه در قالب مقالات علمی - پژوهشی به رشته تحریر درآمده‌اند.

علامه اظهار داشت: برخی عناوین مقالات این مجموعه عبارتند از: «درنگی بر روش‌شناسی متن‌پژوهی با تکیه بر آثار حوزه اسلام و سلامت» اثر دکتر احمد پاکتچی؛ عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم انسانی، «گام‌های ضروری در شکل‌گیری عنوان طب اسلامی» اثر دکتر عبدالهادی مسعودی؛ عضو هیئت علمی دانشگاه قرآن و حدیث، «محتوا و استناد در روایات طبی» اثر دکتر سید محمدکاظم طباطبایی؛ عضو هیئت علمی دانشگاه قرآن و حدیث و «مبانی و ضوابط کاربست روایات طبی» اثر دکتر حمید باقری؛ عضو هیئت علمی دانشگاه تهران.

وی همچنین گفت: در این کتاب تلاش بر آن بوده است تا پیش‌نیازهای ضروری برای پژوهشگران جهت ورود به عرصه پژوهش در این حوزه مطالعاتی مدنظر قرار گیرد که با وجود اهمیت فراوان، در سایر پژوهش‌های این حوزه همواره موردغفلت واقع می‌شوند.

وی در پایان افزود: امید داریم اگر کار علمی صورت گیرد می‌توان از قرآن و روایات در این حوزه استفاده کرد و این سهم کوچکی از وزارت بهداشت و بخش سلامت باشد. اگر با نگاه میانرشته‌ای روشمند و کاربردی قدم برداریم می‌توان شیفت پارادایمی در اطلاعات و داده‌های سلامت با نگاه دینی به وجود آورد.

رییس مرکز قرآن و عترت وزارت بهداشت: در دو بخش خدمات سلامت عمومی و دانشگاهی در نمایشگاه بین المللی قرآن کریم شرکت کردیم

دکتر بحرالعلوم

رییس مرکز قرآن و عترت وزارت بهداشت گفت: وزارت بهداشت در نمایشگاه بیست و هفتم در دو بخش «نهادهای دولتی به ارائه خدمات سلامت عمومی در حوزه‌های خدمات مشاوره تغذیه، مشاوره روان، مشاوره طب ایرانی، مشاوره کودکان و بخش دانشگاهی با حضور دانشجویان کانون‌های قران و عترت و کانون‌های مذهبی» حضور پیدا کرده است.

دکتر محمد مهدی بحرالعلوم در گفت‌وگو با مفدا در حاشیه مراسم رونمایی از کتاب «بنیان‌های کاربست روایات طبی» در بیست و هفتمین دوره از نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم با اشاره به استقبال مردم از این دوره از نمایشگاه قرآن کریم، گفت: نمایشگاه بین المللی قرآن کریم در دوره بیست و هفتم به خوبی برپا شده است چرا که فعالیت‌های قرآنی ریشه در اعتقادات و عقاید مردم دارد و مردم علاقه دیرینه‌ای نسبت به قرآن دارند. اگر چه به دلیل مشکلاتی که کشور گریبانگیر آن است، از نظر مکانی با محدودیت، از نظر زمانی با کاهش روزهای برپایی و از نظر طرح و برنامه نیز کاهش‌هایی داشته است، اما مردم با همان شور و شوق گذشته به استقبال نمایشگاه آمده‌اند.

وی با بیان این که من اطمینان دارم هر چه از روزهای ابتدایی برگزاری نمایشگاه فاصله می‌گیریم بر تعداد مخاطبین نمایشگاه نیز افزوده می‌شود؛ به حضور وزارت بهداشت در این دوره از نمایشگاه اشاره کرد و گفت:  وزارت بهداشت نیز مذاکرات خود را با دوستانش در وزارت ارشاد از ماه‌های گذشته آغاز کرد و در سال جاری در دو  بخش «نهادهای دولتی با ارائه خدمات سلامت عمومی در حوزه‌های خدمات مشاوره تغذیه، مشاوره روان، مشاوره طب ایرانی، مشاوره کودکان و بخش دانشگاهی با حضور دانشجویان کانون‌های قران و عترت و کانون‌های مذهبی» حضور خود را در این دوره از نمایشگاه مسجل کرد.

رییس مرکز قرآن و عترت وزارت بهداشت به رونمایی‌های در دست اقدام کمیسیون توسعه پژوهش و آموزش‌های عالی قرآن در نظام سلامت اشاره کرد و اظهار داشت: این کمیسیون دو برنامه دارد که  رونمایی از کتاب «بنیان‌های کاربست روایات طبی» انجام و رونمایی از سه طرح و سند بنیادین کمیسیون توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآنی در نظام سلامت در روز ۳۰ اردیبهشت ماه برگزار می‌شود.

بحرالعلوم با بیان این که تلاش شده در این دوره از نمایشگاه علاوه بر ارائه خدمت به بازدیدکنندگان، نمونه‌ای از فعالیت‌های قرآنی خود را را نیز ارائه دهیم، ابراز داشت: در غرفه‌های تغذیه و طب ایرانی با توجه به شرایط روزه داری و ماه مبارک رمضان تلاش داریم تا به مردم این نکته را یادآور شویم که در این ایام به چه شکلی تغذیه خود را در زمان افطار و سحر داشته باشند، از این رو این دو غرفه بسیار مورد استقبال مردم  قرار گرفته است و از سویی وزارت بهداشت یکی از رسالت‌های خود را بهداشت عمومی جامعه می‌داند که ما از این فرصت در نمایشگاه قرآن جهت ارائه این دست از خدمات استفاده کرده‌ایم.

رونمایی از سه طرح کمیسیون توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآنی در نظام سلامت

عکسسسسسسسسسسسسسسسس

همزمان با نهمین روز از نمایشگاه بین المللی قرآن کریم با حضور جمعی از صاحب نظران و اساتید حوزه دین و سلامت، از سه طرح کمیسیون توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآنی در نظام سلامت رونمایی شد.

با حضور حجت السلام والمسلمین حمید محمدی؛ دبیر شورای توسعه فرهنگ قرآنی شورای عالی انقلاب فرهنگی، دکتر میر عظیمی؛ دبیر کمیسیون توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآنی کشور در حوزه آموزش عالی و وزارت علوم و دکتر حسام الدین علامه؛ مشاور معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت و قائم مقام دبیر کمیسیون توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآنی در نظام سلامت، آئین رونمایی از سه طرح کمیسیون توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآنی در نظام سلامت برگزار شد.

 دکتر علامه در گفت‌وگو با مفدا در خصوص طرح‌های رونمایی شده، گفت: یکی از این طرح‌ها سند راهبردی کمیسیون توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآنی در نظام سلامت است، که طبق الگوی شورای توسعه فرهنگ قرآنی شامل چشم انداز، اصول، اهداف، راهبردها و اقدامات ملی است و به عبارتی شیوه حرکت و برنامه‌های اجرایی ما را نشان می دهد که ما در کمیسیون بر اساس آن مورد ارزیابی شورای عالی انقلاب قرار خواهیم گرفت.

وی ادامه داد: دومین برنامه، رونمایی از سامانه جامع مطالعات است که شامل نقشه جامع مطالعات، سامانه آموزشی، سامانه پژوهشی و گنجینه اطلاعات که در حقیقت همان بانک داده اطلاعات مربوط به مطالعات اسلام و سلامت است. این سامانه، دانش نامه مشارکتی است که بستر مشارکت پژوهشگران برای تکمیل ملاحظات، سؤال‌ها و پرسش‌هایی که در موضوع اسلام و سلامت وجود دارد را ایجاد می‌کند.

علامه به باشگاه اعضاء به عنوان قسمتی دیگر از سامانه جامع مطالعات اشاره کرد و گفت: باشگاه اعضاء محل مباحثه، نقد و گفت‌و گو اعضاء است که در حقیقت باید گفت: سامانه جامع مطالعات کمیسیون، برای ماندگار کردن و ایجاد بستر مشارکت برای همه تدوین شده است و این سامانه کمک بسیار خوبی در بحث همانند سازی و آموزش پژوهشگران و اعلام نیازها و اولویت‌های پژوهشی برای حضور موثر علاقمندان و پژوهشگران در حوزه مطالعات اسلام و سلامت را فراهم خواهد کرد.

مشاور معاون فرهنگی وزارت بهداشت ابراز داشت: در نهایت و در سومین بخش از مراسم، رونمایی از نقشه جامع مطالعات اسلام و سلامت صورت گرفت که در هشت محور به بعد مطالعات نظری و بعد اقدامات عملی و هر آن چه که باید از قسمت اولیه و تعریف‌ها تا قسمت آخر که شامل نظریه پردازی، آزمون، نظریه ترویج یک نظریه و آموزش عالی که متناسب با این نظریات شکل گرفته، در این نقشه جامع گنجانده شده است.

وی افزود: نقشه جامع مطالعات در حقیقت همه سرفصل‌ها، موضوعات، مسائل، پرسش‌ها و ملاحظات اسلام و سلامت را در داخل خود جمع آوری کرده است.

علامه گفت: در این مراسم از طرح‌های عنوان شده رونمایی شد و در حقیقت اکنون ساختار طرح‌ها آماده شده است و بنا است کار، وارد فاز اجرا و پیاده سازی شود، که با تامین بودجه، فعالیت‌هایی که در حال انجام است با قوت بیشتر پیش خواهد رفت. بر این اساس بخشی از کار در سال ۹۸ و بخشی در سال ۹۹ به صورت عملی و قابل استفاده برای پژوهشگران این حوزه انجام می‌شود.

دکتر علامه در مراسم رونمایی از طرح‌های کمیسیون توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآنی در نظام سلامت: دبیرخانه کمیسیون توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآنی در نظام سلامت به دستاوردهای خوبی رسیده است

قائم مقام دبیر کمیسیون توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآنی در نظام سلامت گفت: این دبیرخانه پس از گذشت یک دهه از فعالیت‌های خود و طی مسیری پرفراز ونشیب با در نظرگرفتن الزامات و ملاحظات لازم در راستای ترسیم نقشه راه مطالعات اسلام و سلامت با رویکردمیان رشته‌ای به دستاوردهای خوبی رسیده است.

دکتر حسام الدین علامه در سالن نشست‌های بخش دانشگاهی واقع در مصلای امام خمینی(ره) در مراسم رونمایی از سه طرح دبیرخانه کمیسیون پژوهش و آموزش عالی قرآنی در نظام سلامت با بیان این مطلب افزود: دبیرخانه کمیسیون توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآنی در نظام سلامت با هدف ایجاد ساز و کار لازم برای پژوهش و مطالعات کاربردی در عرصه‌های اسلام و سلامت به منظور بهره‌برداری صحیح و روشمند از آموزه‌های دینی در راستای حفظ و ارتقای سلامت همه‌جانبه انسان، تدوین نقشه جامع این مطالعات را در جلسات هسته‌ فکری خود که طی سالهای اخیر با حضور اساتید و صاحب‌نظران این عرصه تشکیل می‌شود، در دستور کار قرار داده است و ما افتخار می‌کنیم که در بیست و هفتمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم از این نقشه رونمایی می‌کنیم تا در اختیار علاقه‌مندان، متولیان و پژوهشگران قرار گیرد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به تشریح برنامه‌ یکساله اخیر کمیسیون توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآنی در نظام سلامت اشاره کرد و گفت: طی سالهای گذشته که این کمیسیون تاسیس شده است اقدامات خوبی در حوزه تحقیقات و پژوهش‌های قرآنی در حوزه‌های مختلف انجام شده است اما چون فرایند این فعالیت‌ها در چارچوب یک نقشه جامع و تعریف شده‏ نبود، شاید نمی‌توانست به اهداف مورد نظر برسد اما خوشبخانه با تهیه نقشه جامع می‌توان به بسیاری از شبهات و پرسشها در حوزه مطالعات اسلام و سلامت پاسخ داد.

مشاور معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت در امور قرآنی تاکید کرد: لازم بود درمجموعه وزارت بهداشت برای ورود روشمند به مقوله سلامت، یکسری اقدامات اساسی صورت گیرد تا به شبهات و پاسخ‌ها در زمینه‌های مختلف پاسخ داده شود از این رو ما در کمیسیون، از طریق مطالعه، مصاحبه باصاحبنظران، بررسی مقالات در حوزه اسلام و سلامت، مصاحبه عمیق و حضوری با اساتید برجسته حوزه و دانشگاه وهمچنین برگزای کارگاه‌های تخصصی، توانستیم یک نقشه جامع برای مطالعات اسلام و سلامت فراهم کنیم که این کار یک کار تاسیسی و حساس است.

علامه با اشاره به اینکه اهمیت تهیه نقشه جامع در زمینه مطالعات اسلام و سلامت بر هیچ کس پوشیده نیست‏، افزود: ما در حوزه دین با بحث حجیت سرکار داریم و بسیاری از مسائل معنوی و دینی در حقیقت، هدایت بشر به سوی کمال است که بعضا عینیت غربی ندارد اما در حوزه سلامت، مسائل تجربی است که باید عینیت یک فرضیه، نظریه و ادعا ثابت شود.

علامه با بیان اینکه، کمیسیون توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآنی در نظام سلامت زیرمجموعه شورای توسعه فرهنگ قرآنی و شورای عالی انقلاب فرهنگی است، اظهار کرد: این کمیسیون تلاش دارد در حوزه مطالعات اسلام و سلامت با رویکرد میان رشته‌ای اقدامات موثری انجام دهد.

وی، مبادی مطالعات، مبانی مطالعات، روش شناسی مطالعات، منابع مطالعات و گردآوری و پردازش، نظریه‌پردازی در مطالعات با رویکرد میان رشته‌ای را از ابعاد مطالعات نظری نقشه جامع مطالعات اسلام و سلامت عنوان کرد و گفت: آزمون نظریه، مداخلات تجربی، گفتمان سازی، ترویج و آموزش عالی میان رشته‌ای از ابعاد اقدامات عملی این نقشه جامع است.

علامه به دورنمای مختصری از برنامه‌های کمیسیون توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآنی در نظام سلامت اشاره کرد و گفت: این کمیسیون با عنایت به اسناد بالادستی و رهنمودهای رهبر فرزانه انقلاب مبنی بر حرکت در مرزهای دانش، نیل به مرجعیت علمی و بهره‌برداری از آموزه‌های اسلامی در اصلاح سبک زندگی، چشم انداز خود را زمینه سازی جهت ایجاد نگرشی کل نگر، فراگیر، اسلامی و قرآن بنیان به ابعاد سلامت انسان با رویکرد میان رشته‌ای، مساله محور و مبتنی بر روشمندی قرار داده است.

مشاور معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت در امور قرآنی افزود: کمیسیون توسعه  پژوهش و آموزش عالی قرآنی در نظام سلامت درصدد است ملزومات ایجاد نظام حکمرانی علمی در این موضوع میان رشته‌ای را با مدیریت و راهبری پژوهش‌های اسلام و سلامت، بر مبنای نقشه جامع مطالعات اسلام و سلامت با رویکرد میان رشته‌ای از طریق تدوین و تبیین مبادی، مبانی، رویکردها و ابزارهای روشی مطالعات و همچنین احصاء، تنقیح و طبقه‌بندی منابع مطالعات، فراهم کرده و با ایجاد الگو و بستر مناسب برای گفت وگوی مشارکتی میان صاحب‌نظران علوم اسلامی، علوم سلامت  علوم روشی، زمینه لازم برای فرضیه‌سازی وو ارائه نظرات خرد وکلان را به منظور حل مسائل جامعه در ابعاد مختلف سلامت که بر مبنای این منابع اسلامی، ممکن است، مهیا سازد.

علامه ادامه داد: هدف کمیسیون آن است که با سیاستگذاری و برنامه‌ریزی‌های مناسب، از سویی در بهره‌برداری حداکثری از آموزه‌های ناب اسلامی در عرصه سلامت کوتاهی نگردد و از سوی دیگر گزاره‌ای بدون بررسی دقیق و روشمند به نگرش دینی در حوزه سلامت منتسب نشود و نیز نظریه‌ای بدون قابلیت سنجش، آزمون پذیری وامکان مداخله و ارزیابی، در نظام سلامت جامعه ورود نیابد و بر این اساس، تلاش و دقت لازم به عمل آید تا از تمامی منابع دینی‏ و علوم مربوط به آن ودستاوردهای روزآمد علمی و دانشی بشر در این راستا به صورت تدریجی، مستمر، پویا و روشمند استفاده شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به تشریح پیش نویس سند راهبردی کمیسیون توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآنی در نظام سلامت اشاره کرد و گفت: چشم انداز این کمیسیون، فراهم سازی بنیان‌های علمی و ملزومات اجرایی جهت بهره‌گیری روشمند از آموزه‌های قرآنی و تبیینی در مسیر ایجاد و نهادینه سازی نگرش همه‌جانبه، فراگیر وکل نگر به مساله سلامت انسان در افق ۱۴۰۴ است.

علامه به اهداف و اصول پیش نویس سند راهبردی این کمیسیون اشاره کرد و گفت: دستیابی به نقشه جامع مطالعات، استفاده روشمند از آموزه‌های قرآن و عترت برای دستیابی به نگرشی کل نگر و فراگیر به موضوع سلامت انسان، بهره‌مندی از نگرش کل نگرژ. فراگیر و قرآن بنیان به سلامت برای ترسیم الگوی سبک زندگی وو شکل گیری تدریجی تمدن نوین ایرانی- اسلامی در این عرصه و نیز استقرار سامانه جامع مطالعات به منظور ایجاد بستر مشارکت صاحب‌نظران و همچنین امکان سنجی تدوین بسته آموزش عالی تخصصی ومیان رشته‌ای در برخی از موضوعات سلامت با نگرش اسلامی و رویکردی فراگیر و کل نگر از جمله اهداف این پیش نویس است.

دبیر شورای توسعه فرهنگ قرآنی شورای عالی انقلاب فرهنگی:سند راهبردی «کمیسیون توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآنی در نظام سلامت» به زودی به تصویب نهایی می‌رسد

دبیر شورای توسعه فرهنگ قرآنی شورای عالی انقلاب فرهنگی، گفت: امروز می‌توانیم سند راهبردی «کمیسیون توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآن در نظام سلامت» را رونمایی کنیم و به زودی در صحن شورای توسعه فرهنگی قرآنی کشور این سند را به تصویب نهایی برسانیم.

حجت الاسلام حمید محمدی در مراسم رونمایی از سه طرح «کمیسیون توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآنی در نظام سلامت» که در بخش دانشگاهی  بیست و هفتمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم برگزار شد، گفت: بسیار خوشحالیم که بعد از سندهای سه گانه توسعه آموزش عمومی قرآن، توسعه و تبلیغ و ترویج قرآن و توسعه آموزش عالی و پژوهش‌های قرآنی در غیر حوزه سلامت، امروز می‌توانیم سند راهبردی کمیسیون توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآن در نظام سلامت را رونمایی کنیم و به زودی در صحن شورای توسعه فرهنگی قرآنی کشور این سند را به تصویب نهایی برسانیم.

وی ادامه داد: در این مسیر زیر ساخت‌های خوبی در وزارت بهداشت فراهم شده است، سامانه جامع مطالعات که در این مراسم دکتر علامه در خصوص آن توضیحات لازم را دادند کار بسیار مهمی است که بتوانند جلسات متعدد و متنوعی که در طول این مدت برگزار شده است و ما نیز از این جلسات با خبر هستیم را اطلاع رسانی کنند. این جریان نوید بسیار خوبی را برای مطالعات در حوزه قرآن و سلامت به دنبال دارد. 

دبیر شورای توسعه فرهنگ قرآنی شورای عالی انقلاب فرهنگی از دکتر محمد رضا فراهانی؛ معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت به عنوان کسی که راهبری کار را بر عهده داشته تشکر کرد و گفت: دکتر علامه نیز اقدامات شایسته‌ای در این خصوص انجام داده اند که از ایشان و تیمی که برای رونمایی و رساندن سامانه‌های فوق به این مرحله تلاش کردند تشکر می‌کنیم.

 محمدی بیان داشت: امیدواریم جامعه پزشکی و علمی از نتایج این تلاش‌ها برخوردار شوند و به زودی نتایج این مطالعات در اختیار جهان اسلام و جهان غیر اسلام قرار بگیرد، زیرا این مطالعات می‌تواند برای جامعه پزشکی جهان نتایج فوق‌العاده‌ای را در بر داشته باشد.

وی در پایان گفت: نظام پزشکی در تمدن اسلامی همیشه دارای جایگاه ویژه‌ای بوده است و بر همین اساس ما دارای میراث بسیار گران سنگی هستیم که باید این میراث با استفاده از مبانی قرآنی و روایی مورد بازخوانی قرار بگیرد و با یک تلفیق معنا داری در حوزه تمدنی و اسلامی، بتوانیم گزاره‌های روشنی را در حوزه سلامت داشته باشیم و جامعه علمی ما در حوزه سلامت از این داشته بهره‌مند شوند.

دبیر کمیسیون توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآنی کشور در حوزه آموزش عالی وزارت علوم: موفقیت‌های حاصله «کمیسیون توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآنی در نظام سلامت» نوید آینده خوبی را می‌دهد

عکس

دبیر کمیسیون توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآنی کشور در حوزه آموزش عالی، گفت:تشکر می‌کنم از تلاش‌گران در کمیسیون توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآنی در نظام سلامت که برای رسیدن به این جایگاه کار بسیار روش‌مند و علمی صورت داده‌اند که نوید آینده خوبی را می‌دهد.

دکتر میر عظیمی در مراسم رونمایی از سه طرح «کمیسیون توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآنی در نظام سلامت» که در بخش دانشگاهی  بیست و هفتمین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم برگزار شد، گفت: تشکر می‌کنم از تلاش‌گران در «کمیسیون توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآنی در نظام سلامت» که این موفقیت را به دست آوردند. برای رسیدن به این جایگاه کار بسیار روش‌مند و علمی صورت گرفته است که نوید آینده خوبی را می‌دهد. امیداریم با برنامه‌های روش‌مند علمی و با حوصله‌ای که به خرج داده شده است بتوانیم این مسیر را ادامه دهیم. در تلاش صورت گرفته ما شاهد کار با عجله و یا کند نیستیم بلکه در فرصت مناسب کار انجام شده است و این جای تشکر دارد.

وی اظهار داشت: مبانی باید در چنین اتفاقاتی درست گذاشته شود و از قوت کافی در مباحث نظریه پردازی و مباحثی که در آینده تبدیل به آزمون خواهد شد و باید در عرصه گفتمان مربوطه ترویج شود برخوردار باشد و این محتوا از آن جا که اسلامی و قرآنی است قطعا باید بر روش اجتهادی باشد و کسانی که توان اجتهادی، حوزوی و دانش مربوط در حوزه‌های قرآنی و سلامت را داشته باشند باید در این مسیر حرکت کنند.

کارشناس روانشناسی بخش قرآن و سلامت:اعتقاد به معنویت مکمل سلامت روانی انسانها است

زال

کارشناس غرفه روانشناسی وزارت بهداشت در گفتگو با مفدا اعتقاد به معنویت را مکمل سلامت روحی دانست و گفت:اعتقاد به معنویت، استقامت و پایداری روحی را بالا می‌برد و افراد با داشتن صبر و پایداری بر ناملایمات فائق می‌آیند.

منصوره زال روانشناس بالینی مستقر در بخش قرآن و سلامت بیست و هفتمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم در توضیح خدمات ارائه شده در این بخش به خبرنگار مفدا گفت: در این غرفه در زمینه مشکلات خانوادگی، ازدواج، فرزند پروری، کودک و نوجوان، ترک سیگار، اختلالات افسردگی، اضطراب، وسواس به مراجعه‌کنندگان مشاوره روانشناسی ارائه شده است.
وی برپایی چنین نمایشگاه‌ها و دایر شدن چنین غرفه‌هایی برای ارائه خدمات رایگان به مردم بسیار مثبت ارزیابی کرد و گفت: این غرفه مورد استقبال مردم واقع شده است و این چند روز شاهد استقبال خوبی از سوی مردم بودیم.
زال با اشاره به گران بودن خدمات روانشناسی به صورت آزاد برای مردم افزود: دریافت خدمات روانشناسی برای مردم آسان نیست. بر اساس سامانه سیب و طرح تحول زیر نظر وزارت بهداشت و به صورت رایگان به مردم خدمات روانشناسی ارائه می‌دهیم و به دلیل رایگان بودن این خدمات با استقبال خوبی از سوی مردم در نمایشگاه قرآن مواجه هستیم.
زال اعتقاد به معنویت را در سلامت روانی بسیار موثر دانست و آنها را مکمل یکدیگر ارزیابی کرد و گفت: اعتقاد به معنویت، استقامت و پایداری روحی را بالا می‌برد و افراد با داشتن صبر و پایداری بر ناملایمات فائق می‌آیند.
وی در پایان از مسوولان بخش قرآن و سلامت تشکر کرد و گفت از اینکه با این تیم همکاری دارم خدا را شکر می‌کنم.

اجرای طرح کتابت قرآن در غرفه دانشجویان علوم پزشکی

کتابت

در بیست و هفتمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم در غرفه دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی هر روز طرح کتابت قرآن اجرا شد.در این طرح افراد علاقمند اعم از دانشجویان علوم پزشکی  و بازدیدکنندگان آیاتی از قرآن کریم را با خط خوش به نگارش درمی‌آورند. همچنین قرآنی که درسال ۹۶ به صورت نمادین در ماه مبارک رمضان توسط دانشجویان و اساتید دانشگاه علوم پزشکی ایران به نگارش درآمده به عنوان دستاورد قرآنی دانشجویان علوم پزشکی در این غرفه نمایش داده شده است.

کاتبان این قرآن ارزشمند نیز در دهمین روز از برگزاری نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم از غرفه دانشجویان علوم پزشکی بازدید کردند.

مریم باغبانی دانشجوی رشته اتاق عمل و دبیر کانون قرآن و عترت دانشگاه ایران در خصوص این طرح به خبرنگار مفدا گفت: طرح اولیه کتابت قرآن در دانشگاه علوم پزشکی ایران از دکتر علیرضا بحرالعلوم است که با هدف مانوس شدن دانشجویان با قرآن کریم به اجرا در آمده است. کتابت قرآن در طرح آماده و با خودکار مخصوص انجام می‌شود. 

در غرفه دانشجویان همچنین اجرای طرح پایش سلامت هر روز به اجرا درمی‌آید. در این طرح فشار خون ، قد، وزن و قند خون افراد مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.

بیست و هفتمین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم با شعار «قرآن، معنای زندگی»همزمان با ماه مبارک رمضان از تاریخ ٢١ اردیبهشت ماه تا ٤ خرداد ماه در مصلی امام خمینی (ره) برگزار می‌شود.

  معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت از نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم بازدید کرد

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.