جمعه ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۳:۴۵

با حضور وزیر علوم؛

بیانیه گام دوم انقلاب و برنامه‌های دستگاه‌های آموزش عالی بررسی شد

شورای اسلامی شدن دانشگاهها

بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی و برنامه‌های دستگاه‌های آموزش عالی در این زمینه در جلسه شورای اسلامی شدن دانشگاه ها به ریاست وزیر علوم بررسی شد.

به گزارش مفدا به نقل از  مهر، جلسه ۳۲۶ شورای اسلامی شدن دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی با حضور اعضا و به ریاست وزیر علوم در محل دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد.

این جلسه که دومین نشست اعضا در سال جاری محسوب می‌شد به موضوع «بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی و برنامه‌های دستگاه‌های آموزش عالی» اختصاص داشت.

دستگاه‌های آموزش عالی توجه ویژه‌ای به بیانیه گام دوم داشته باشند

در ابتدای جلسه حجت‌الاسلام مصطفی رستمی، نایب رئیس شورا با تأکید بر مطالبه مقام معظم رهبری مبنی بر گفتمان‌سازی بیانیه دوم انقلاب در سطح جامعه دانشگاهی گفت: لازم است مجموعه دستگاه‌های آموزش عالی نسبت به این موضوع توجه ویژه‌ای داشته باشند.

وی افزود: به نظر می‌رسد در فرآیند تبدیل سیاست‌های کلی و دیدگاه‌های رهبران جامعه به مجموعه مقررات در دستگاه‌های متولی اجرای این سیاست‌ها، باید به دنبال راهکار بود.

رئیس نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها تصریح کرد: اگر نکته‌ای از سوی مقام معظم رهبری ابراز و در یکی از مجموعه‌ها به قانون تبدیل شد، دستگاه‌ها خود را ملزم به اجرا می‌دانند؛ لیکن تا زمانیکه مجموعه سیاست گذاران، فرایند تبدیل سیاست‌های کلی به قانون را انجام ندهد، هیچ تحرک و توجهی از سوی سایر دستگاه‌ها مشاهده نمی‌شود.

وی اضافه کرد: در دیداری که با معظم‌له داشتیم ایشان تأکید فرمودند: «کاری کنید که این بیانیه تبدیل به گفتمان عمومی دانشگاه‌ها شود»؛ به خصوص فصل آخر آنکه همان بحث امید و توصیه پایانی است.

مخاطب اصلی و ویژه بیانیه گام دوم، جوانان هستند

حجت‌الاسلام رستمی گفت: این یک تکلیف برای دانشگاه‌های ماست، از طرفی مخاطب اصلی و ویژه بیانیه گام دوم، جوانان هستند و از سوی دیگر فضای آموزش عالی ما فضای اصلی حضور جوانان کشور است.

وی افزود: از مجموعه جوانان کشور حدود ۴ میلیون نفر در فضای آموزش عالی تنفس می‌کنند. بخش عمده فرهیختگان جوان ما جز و مدرسان و مدیران آموزش عالی‌اند و بالغ بر ۱۴ میلیون نفر فارغ‌التحصیلان دانشگاهی داریم که بخش عمده‌ای از آنان به عنوان مدرس، پژوهشگر، صنعتگر یا… به دلیل تعلقات خاطرشان همچنان با مراکز دانشگاهی در ارتباطند و هریک به نوعی متأثر و تأثیرگذار بر جامعه هستند.

دانشگاه‌ها باید مطالبات رهبری در بیانیه گام دوم را تبدیل به یک جریان کند

رئیس نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها تصریح کرد: در این بیانیه رهبر انقلاب مطالباتی برای چهل سال آینده نظام از کشور، مدیران و به ویژه جوانان مطرح فرموده‌اند که هیچ مجموعه‌ای مانند آموزش عالی این تراکم و تمرکز جریان جوان را ندارد و مرکزی که باید توصیه‌ها و مطالبات رهبری در بیانیه گام دوم را بپردازد و تبدیل به یک جریان جهت تحقق آنها کند، دانشگاه‌ها هستند.

وی افزود: دستگاه‌های آموزش عالی هنوز پاسخ مناسبی نداده‌اند و باید هرچه زودتر رویکرد خود را تعیین کنند.

سعید رضا عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در ادامه گفت: بیانیه گام دوم در دستور کار ستاد نقشه جامع علمی کشور قرار گرفت لیکن در حوزه سیاستگذاری باید تقسیم کار صورت گیرد تا کارها منسجم‌تر انجام شود.

باید نگاشت نهادی برای چارچوب مفهومی بیانیه گام دوم تدوین شود

وی افزود: باید چارچوب مفهومی مبتنی بر گام دوم تدوین شود تا مبنای تقسیم کار در حوزه سیاستگذاری قرار گیرد. رهبر معظم انقلاب سه هدف را در این بیانیه مهم برجسته کرده‌اند؛ "خودسازی، جامعه‌پردازی و تمدن سازی" که هر سه کلید حل بسیاری از مشکلات جامعه است.

استاد گروه ارتباطات دانشگاه تهران گفت: جامعه‌پردازی واژه‌ای مختص ایشان است که تا به حال از آن استفاده نشده و لطافت‌های خاص خود را دارد.

وی افزود: بیانیه را باید با اهداف کیفی علم و فناوری و فرهنگ کشور پوشش داد و از برخوردهای هیجانی پرهیز کرد و ما نیاز به باز مهندسی رشته‌های دانشگاهی داریم تا حلال مسائل اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی کشور باشند.

پیشنهاد تشکیل کمیته مشترک برای تقسیم کار، اجرایی‌سازی و گفتمان‌سازی بیانیه گام دوم

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در ادامه سخنان خود پیشنهاد تشکیل یک کمیته مشترک را داد و اضافه کرد: کمیته مشترکی داخل شورای عالی انقلاب فرهنگی تشکیل شود و با عضویت متولیان امر تقسیم کار برای اجرایی‌سازی و گفتمان‌سازی بیانیه صورت گیرد.

در ادامه جلسه گزارشی از دبیرخانه شورای اسلامی شدن دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی در زمینه بیانیه گام دوم ارائه شد.

هرچه سریع‌تر وارد عملیاتی سازی اهداف اسناد بالادستی منطبق با بیانیه گام دوم شویم

محمد علی کی نژاد، عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: اسناد بالادستی موجود همچون سند آمایش آموزش عالی، سند دانشگاه اسلامی بایستی احصاء شوند و با تأکید بر برخی مؤلفه‌های موجود در آن به اجرایی سازی بندهای اسناد موجود اقدام کنیم تا هرچه سریع‌تر وارد فرآیند عملیاتی سازی اهداف اسناد بالادستی منطبق با بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی شویم.

در پایان حجت‌الاسلام روح الله شاطری دبیر شورای اسلامی شدن دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی گفت: می‌توان به صورت آزمایشی برخی دانشگاه‌ها را انتخاب و بر اساس ظرفیت‌های موجود آنها اقدام به مأموریت بخشی در زمینه اهداف سند آمایش آموزش عالی و بیانیهگام دوم انقلاب کرد.

در پایان مقرر شد در جلسات آتی با دعوت از اساتید برخی دانشگاه‌های کشور از ظرفیت‌ها و مزیت‌های دانشگاه‌ها در زمینه اهداف سند دانشگاه اسلامی استفاده شود.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.