یکشنبه ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۵:۲۲

به مناسبت دریافت تقدیرنامه به جهت عملکرد مطلوب "ستاد دانشگاهی فعالیت‌های جهادی" از معاون وزیر بهداشت

گفتگوی اختصاصی با معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه ایران

دکتر شفائی

با سلام و عرض ادب

آقای دکتر شفائی، در تقدیرنامه‌ای که اردیبهشت‌ماه ۹۸ از جناب آقای دکتر فراهانی معاون محترم فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت دریافت کردید، اینطور آمده که با ارزیابی صورت گرفته از فعالیت‌های جهادی دانشکده‌ها و دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور؛ دانشگاه ایران با حمایت شما و همت دانشجویان، در سه شاخص مورد ارزیابی، عملکرد بسیار خوبی داشته و شایسته تقدیر شناخته شده، به نظر میرسه این عملکرد خوب مربوط به تشکیل"ستاد دانشگاهی فعالیت‌های جهادی" باشه؛ لطف می‌کنید در خصوص اهداف و فعالیت‌های این ستاد در دانشگاه اطلاعات بیشتری در اختیار مخاطبان مفداایران قرار دهید؟

     تا قبل از ابلاغ آیین نامه تشکیل ستاد اردوهای جهادی در دانشگاه‌ها از سوی وزارت بهداشت، بسیج جامعه پزشکی و بسیج دانشجویی دانشگاه متولی اصلی انجام فعالیت‌های جهادی در دانشگاه بودند که با ابلاغ آیین نامه تشکیل این ستاد در دانشگاه، اولین جلسه ستاد دانشگاهی فعالیت‌های جهادی در دانشگاه علوم پزشکی ایران در تاریخ چهارم دی‌ماه  ۱۳۹۶ با حضور دبیر ستاد اردوهای جهادی وزارت بهداشت و سایر اعضاء در دفتر معاونت دانشجویی و فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی ایران تشکیل شد.

پس از تشکیل این ستاد، فعالیت‌های انجام شده رسماً با اهدافی نظیر "گسترش فرهنگ جهاد و زمینه­‌سازی برای خدمت به محرومان" سازماندهی شد که این کار قطعاً باعث آشنایی هرچه بیشتر دانشجویان و دانشگاهیان با شرایط سخت زندگی اقشار محروم جامعه و تقویت حس نوع­دوستی و مسئولیت­پذیری نسبت به اقشار کم توان جامعه خواهد بود.

     باید بگویم تا قبل از تشکیل این ستاد در دانشگاه، کانون‌های دانشجویی خیریه التیام و هلال احمر تحت نظارت این معاونت و کانون سفیران نور بسیج دانشجویی و بسیج جامعه پزشکی دانشگاه این اهداف را دنبال می‌کردند که بر اساس آیین نامه ستاد اردوهای جهادی وزارت بهداشت مبنی بر تشکیل و راه اندازی کانون دانشجویی جهادی این کانون با عنوان"کانون جهادی پویش" توسط تعدادی از دانشجویان فعال راه اندازی شد و این کانون فعالیت رسمی خودش رو توانست از اسفندماه سال ۹۶ شروع کند و به یکی از کانون‌های فعال در این زمینه تبدیل بشود.

به این ترتیب ساماندهی ستاد فعالیت های جهادی در دانشگاه صورت گرفت.  

با این حال مسئله اصلی ستاد، هماهنگی بین این کانون‌ها و تشکل‌ها بود که نه تنها موازی کاری بین این دانشجویان صورت نگیرد بلکه با هماهنگی‌های ستادی به عمل آمده بتوانند با هم، هم‌افزایی لازم را داشته باشند و فکر می‌کنم این مطلب - که کار دقیق ستادی را می‌طلبید - بیشتر از همه در پررنگ شدن فعالیت مشارکتی‌ این عزیزان تاثیر داشته و مسلماً امتیازی را هم در ارزیابی صورت گرفته در وزارتخانه در بخش "تنوع بخشی در میان فعالان جهادگر و هم افزایی مجریان برگزاری اردوهای جهادی سلامت" از آن خود کرده است.

از کانون‌هایی نام بردید که در کنار هم در طی این دوسال اقداماتی را رقم زدند که حائز اهمیت بوده، میشه به برخی از مهمترین فعالیت‌ها اشاره کنید و بفرمائید چه مطلب خاصی در این اقدامات بوده که اینچنین مورد توجه قرار گرفته است ؟

     اگر بخوام از مجموع فعالیت‌ها صحبت کنم شاید بهتر باشد که نوع فعالیت‌ها را به دو بخش تقسیم کنم. دسته‌ای از فعالیت‌ها که گرچه ممکنه شبیه آن را در کانون‌ها و یا مراکز و نهادهای مختلف دیگر هم ببینیم ولی تعدد و تنوع اجرای آن از جانب این گروه‌های دانشجویی مورد توجه و معتنا به هست  همچون:

برگزاری اردوهای جهادی در مناطق محروم تحت پوشش دانشگاه، که لازمه آن تشکیل جلسات مستمر ستاد دانشگاهی و طراحی، تدوین واجرای برنامه‌­هایی برای شناسایی مناطق محروم و اولویت بندی آنها جهت حضور و برگزاری اردوی جهادی است و در ادامه این کار تأمین و تجهیزات دارویی مورد نیاز هم مد نظر قرار میگیرد.

البته برگزاری این اردوها معمولاً اقداماتی نظیر پرداخت هزینه‌های درمانی بیماران در صورت امکان و تلاش در جهت تامین نیازهای ضروری بیماران و همراهان و پیگیری و ارجاع بیماران نیازمند به سازمان‌های خیریه و مراکز حمایت از بیماران خاص را به دنبال خواهد داشت که در نهایت کار بزرگ و پردامنه‌ای به حساب آمده و همکاری همه کانون‌ها رو در این زمینه می‌طلبد.

     یا اقداماتی نظیر جذب حامی برای گروه‌های جهادی، اجرای طرح‌های فرهنگی ویژه حامیان، برگزاری نمایشگاه جهت معرفی فعالیت‌های انجام شده به دانشجویان، اجرای طرح جمع‌آوری ارزاق در ماه مبارک رمضان و توزیع آن بین خانواده‌های نیازمند و محروم، برپایی بازارچه خیریه، توزیع قلک‌ و جمع آوری کمک‌های مالی دانشجویان و دانشگاهیان جهت رسیدگی به نیازمندان و..

و دسته‌ای دیگر از فعالیت‌ها که به خودی خود شاخص بوده و عنصر ابتکار، خلاقیت و اراده در اونها تعیین کننده هست، کارهایی همچون:

برگزاری طرح غربالگری ناهنجاری‌های مادرزادی در قالب معاینه و ویزیت رایگان بیماران مبتلا، برگزاری طرح خطرسنجی سکته قلبی، اجرای طرح آگاهی بخشی سوختگی، استقرار پایگاه‌های سنجش سلامت و درمانگاه‌های سیار به مناسبت‌های مختلف، اجرای طرح آگاهی بخشی بیماری ایدز و امور ویژه‌ای همچون بازسازی خانه بهداشت روستای آیینه سرپل ذهاب پس از وقوع زلزله کرمانشاه و مشارکت فعال و کمک رسانی در حوادث و دیگر بحران‌های طبیعی کشور از قبیل سیل‌های اخیر در کشور که بصورت جمع آوری کمک های نقدی و غیرنقدی دانشجویان و دانشگاهیان، تهیه بسته‌های غذایی، بهداشتی و دارویی و اعزام در منطقه و انجام خدمات درمانی از قبیل معاینه بیماران، خدمات فرهنگی و خدمات جهادی به هموطنان سیل زده‌ی کشور بود.

خوب اینگونه کارهای جهادی که نیازمند عزم و اراده و برنامه‌ریزی مفصل‌تری هست ممکنه از بسیاری از گروه‌ها سر نزنه و یا در مواقع نیاز فوری به ثمر نرسد..

در نهایت این دو دسته از اقدامات باعث شد تا به عنوان مثال کانون خیریه التیام "نشان ملی نیکوکاری" را از مقام محترم وزارت بهداشت به پاس خدمات بهداشتی درمانی در غرب کشور دریافت کرد و یا به عنوان "خیریه برتر دانشجویی وزارت بهداشت" شناخته شد و تندیس دانشجویان فداکار را نیز دریافت کرد که این‌ها همه از افتخارات دانشگاه بزرگ ایران محسوب خواهد شد.

بسیار خوب، صحبت از سیل اخیر شد که مناطق زیادی از کشور را درگیر کرده و همینطور که شاهد هستیم پویشی دانشجویی با عنوان "پویش ملی بهار همدلی" در کشور راه افتاده و تک تک دانشگاهیان اعم از دانشجویان و کارمندان و اعضاء هیئت علمی در آن سهیم هستند؛ می‌خواستیم نظر شما را هم در خصوص این پویش بدونیم و از نحوه حمایت شما از این پویش با خبر بشیم.

به دنبال این پویش، دانشگاه علوم پزشکی ایران نیز که خدمات ارزنده‌ای را در خدمت‌رسانی به مناطق محروم و کمک به زلزله زدگان در کارنامه خود دارد، همدل و یک صدا به پویش "بهار همدلی" پیوست.

قبل از شروع این پویش هم کانون‌های دانشجویی خیریه التیام، جهادی پویش، سفیران نور و بسیج جامعه پزشکی دانشگاه با اعزام نیروی انسانی به مناطق سیل زده به یاری هموطنان عزیزمان شتافتند.

همچنین با توجه به تعیین دانشگاه علوم پزشکی ایران به عنوان معین استان خوزستان و معین سلامت شهر هویزه؛ کمک‌های داروئی، بهداشتی، پوشاک و مواد غذایی از سوی دانشگاه به کمپ‌های استقرار نمایندگان دانشگاه ایران در شهر هویزه ارسال شد.

همچنین به منظور تامین نیازهای فوری دارو و تجهیرات پزشکی، شماره حساب مجزا از سوی دانشگاه جهت جمع آوری کمک‌های دانشگاهیان تخصیص داده شد.   

با پویش "بهار همدلی" و عزم و همت دانشگاهیان سراسر کشور می‌توانیم از نگرانی هموطنان عزیزمان کاسته و به آنها بگوییم مردم ایران عزیزمان همچون همیشه در تمامی لحظات در کنار هم ایستاده و این بار سیل مهربانی را در قلب و خانه و کاشانه سیل‌زدگان جاری می‌نمایند.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.