یکشنبه ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۵

هفته جهانی آلرژی و روز جهانی آسم

عوامل آسم

بر اساس آمار سازمان بهداشت جهانی بیش از ۳۰۰ میلیون نفر از مردم جهان مبتلا به بیماری آسم می‌باشند. و روز جهانی آسم (اولین سه‌شنبه ماه می برابر با اواسط اردیبهشت‌ماه)، یک رویداد سالانه مهم در تقویم سلامت همه کشورهای دنیا است.

مفداایران - آلرژی یا حساسیت یک بیماری شایع در نقاط مختلف دنیا است. این بیماری شیوع فراوانی در بین همه‌ی گروه‌های سنی و جنسی دارد. شیوع حساسیت در جمعیت‌های عادی در تمام سنین در نواحی مختلف دنیا ۲۰ تا ۴۰ درصد است.

بر اساس آمار سازمان بهداشت جهانی بیش از ۳۰۰ میلیون نفر از مردم جهان مبتلا به بیماری آسم می‌باشند. و روز جهانی آسم (اولین سه‌شنبه ماه می برابر با اواسط اردیبهشت‌ماه)، یک رویداد سالانه مهم در تقویم سلامت همه کشورهای دنیا است که از سوی دفتر برنامه جهانی آسم (GINA) سازمان‌دهی می‌شود تا سطح آگاهی درباره بیماری آسم و مراقبت‌های جهانی برای این بیماران را بهبود بخشد.

اساس نام‌گذاری روزهایی از سال به نام بیماری‌های شایع توسط سازمان جهانی بهداشت، گسترش آگاهی جامعه پزشکی، بیماران، خانواده آن‌ها، متخصصین، مسئولین و سیاست‌گذاران بهداشتی کشورها در رابطه با بیماری‌های شایع و مقابله با این بیماری‌ها است.
 مهمترین عوامل محیطی که سبب بروز یا بدتر شدن آسم می گردند  عبارتند از :
گرده‌های گل و گیاه، عوامل حساسیت زای حیوانات (پر، مو یا پوست)، قارچ¬ها و کپک، هیره (مایت) موجود در گرد و خاک خانه ها، سوسک و انواع حشرات، دود سیگارو سایر مواد دخانی (قلیان، پیپ و ...)، آلودگی هوا، تغییرات آب و هوایی به خصوص هوای سرد و خشک، بوهای تند (نظیر بوی عطر و ادوکلن)، آلاینده های شیمیایی نظیر شوینده ها و حشره کش ها، تغییرات هیجانی شدید (گریه کردن، خندیدن شدید، استرس)، عفونت های ویروسی (سرماخوردگی، آنفلوانزا و ...)، ورزش و فعالیت فیزیکی، داروها مانند آسپرین و برخی مسکن¬ها، مواد افزودنی در غذاها و آلرژی¬های غذایی به ویژه در کودکان، عدم تغذیه با شیر مادر، کمبود ویتامینD و چاقی.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.