سه‌شنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۵:۳۶

معاون فرهنگی،‏ دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی ایران:

با تولد مفدا، باید منتظر تحولات خوب رسانه‌ای در دانشگاه‌های علوم پزشکی باشیم/ راه‌اندازی سایت جدید مفدا‏ تبادل تجارب و اطلاعات را افزایش می‌دهد

دکتر عبادی آذر سایت جدید مفدا

معاون فرهنگی دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی ایران، راه اندازی 64 پایگاه اطلاع رسانی مفدا و رونمایی از آنها توسط شخص وزیر بهداشت را نشان از اهمیت موضوع دانست و گفت: با تولد سایت جدید مفدا، باید منتظر تحولات خوب رسانه‌ای در مجموعه دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور باشیم.

به گزارش مفدا، صبح سه‌شنبه پنجم مردادماه سال 1395  با حضور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و جمعی از معاونان و مسؤولان ارشد این وزارتخانه، از 64 وب‌سایت خبری فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت و دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی کشور با عنوان «مفدا» رونمایی شد.

 دکتر فربد عبادی فردآذر روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار مفدا بر ضرورت راه اندازی پایگاه اطلاع‌رسانی مفدا در همه دانشگاه‌های علوم پزشکی تأکید کرد وگفت: ضرورت راه اندازی این وب سایت‌ها کاملا در مجموعه وزارت بهداشت و دانشگاه‌های علوم پزشکی کاملا محسوس بود و خوشبختانه پایگاه اطلاع‌رسانی جدید با طراحی و ساختار نوین، آماده خدمت در عرصه  اطلاع‌رسانی، تولید اخبار تولیدی و پوششی و گزارش های مختلف در حوزه فرهنگی و دانشگاهی دانشگاه‌ها خواهد بود.

وی تأکید کرد: هر قدر سطح اطلاع‌رسانی در سایت‌ها و پایگاه‌های اطلاع‌رسانی تقویت شود و هرچه کاربران و مسئولان روابط عمومی‌های دانشگاه‌های علوم پزشکی نسبت به تولید اخبار صحیح، سریع و عاری از جناح‌بندی‌های سیاسی، متعهد باشند، قطعا می‌توان به آینده رسانه‌ای دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور امیدوار باشیم.

وی عصر کنونی را عصر ارتباطات و اطلاعات عنوان کرد و گفت: راه اندازی پایگاه اطلاع‌رسانی جدید مفدا، یکی از تحولات خوبی بود که با زحمات دکتر محمدرضا فراهانی معاون فرهنگی، دانشجویی وزارت بهداشت و مسؤولان روابط عمومی این معاونت  شکل گرفت و باید با تولید اخبار، گزارش‌های تولیدی، مقالات علمی و پژوهشی در راستای تقویت این پایگاه اطلاع‌رسانی تلاش کنیم و در این راستا تربیت دانشجویان و کارکنان دانشگاه‌های علوم پزشکی و آموزش آنها نسبت به مبانی خبر و خبرنویسی، در آغاز راه می‌تواند ما را به اهداف نزدیک‌تر کند.

عبادی آذر با اشاره به اینکه هر چقدر ما پایگاه اطلاع‌‌رسانی قوی و بدون نقصی در مجموعه دانشگاه‌های علوم پزشکی ایجاد کنیم‏، اما در تربیت و آموزش خبرنگاران اهتمامی نورزیم‏، قطعا نمی‌توانیم به اهداف و رسالت اطلاع‌رسانی و رسانه‌ای نزدیک شویم، چرا که تقویت نیروهای انسانی در حوزه خبر و اطلاع‌رسانی به مراتب از سخت‌افزار و نرم‌افزار سایت از اهمیت بیشتری برخوردار است.

وی گفت: البته بسیار مایه خوشحالی است که در نشست دو روزه راه اندازی پایگاه اطلاع‌رسانی مفدا، کارگاه‌های آموزشی و توجیهی خبرنوسی و آشنایی با مبانی خبر زیر نظر اساتید برگزار شد و مسؤولان روابط  عمومی‌ها با تولید و نگارش خبر و  سبک‌های خبرنویسی تا حدودی آشنا شدند که البته به نظر می‌رسد تداوم کارگاه‌های آموزشی در طول سال نیز ضروری و لازم است، چرا که حوزه خبر و اطلاع‌رسانی از اهمیت بالایی برخوردار است و آشنایی مسؤولان روابط عمومی با این حوزه، بسیار ضروری است.

وی ابراز امیدواری کرد با راه‌اندازی پایگاه‌های اطلاع‌رسانی جدید مفدا در مجموعه وزارت بهداشت و دانشگاه‌های علوم پزشکی، دانشجویان، اساتید و کارکنان دانشگاه‌ها و اعضای هیات علمی بتوانند با سهولت بیشتر  اخبار مربوطه به حوزه دانشجویی، فرهنگی و بهداشتی را رصد کنند.

عبادی آذر یکی از محاسن و مزیت‌های وجود وب سایت‌های خبری مفدا در کلیه دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور را، تبادل اطلاعات، تجارب و اخبار مربوط به حوزه دانشگاه ذکر کرد وگفت: دانشجویان و کارکنان و اساتید دانشگاه‌ها با بهره‌برداری از این وب سایت‌ها، زین پس راحت‌تر می توانند به اخبار ، مقالات، یادداشت‌ها و مصاحبه‌ها دسترسی داشته باشند. ضمن اینکه دسترسی آنها به اخبار درون سازمانی دانشگاه‌ها از جمله برگزاری نشست‌ها، سمینارها، انتصابات ها و.... راحت‌تر خواهد بود.

وی با بیان اینکه پایگاه‌های اطلاع رسانی و سایت‌های خبری در هر اداره و سازمانی، تریبون و اعتبار آن مجموعه به شمار می‌رود، خاطرنشان کرد: خوشحالیم که مفدای جدید متولد شد اما باید با اطلاع رسانی به موقع  و  انتشار اخبار  صحیح، کاری کنیم که مفدا پابرجا باقی بماند.

معاون فرهنگی، دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی ایران با تأکید بر اینکه باید اطلاعات و اخبار مربوطه به حوزه فرهنگی و دانشجویی دانشگاه ها، دقیق و مستمر  و به روز باشد، اظهار داشت: حوزه فرهنگی در دانشگاه ها از اهمیت بالایی برخوردار است از این رو  باید اخبار همواره به روز  و تازه باشد تا بر مخاطبان این پایگاه‌های اطلاع‌رسانی اضافه شود و اعتمادی دو سویه بین مجموعه دانشگاه های علوم پزشکی و مخاطبان ایجاد شود.

عبادی آذر، با ابراز خرسندی از وجود لینک‌های مشاوره سلامت و معرفی نشریات دانشجویی در پایگاه جدید اطلاع‌رسانی مفدا، خاطرنشان کرد: مخاطبان به‌ویژه اساتید و دانشجویان به راحتی می توانند علاوه بر شناخت نشریات دانشگاهی دانشگاه های علوم پزشکی و محتوای این نشریات، اخبار مربوط به حوزه مشاوره سلامت را به راحتی رصد کنند.

وی ادامه داد: خوشبختانه با راه اندازی و رونمایی از پایگاه های اطلاع رسانی معاونت‌های فرهنگی دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی‏‏، مسئولان روابط عمومی های معاونت های سراسر کشور به کمک خبرنگاران می توانند به صورت مستقل اخبار، مقالات، گزارش های تصویری و مصاحبه های تولیدی را روی سایت های خود بارگذاری و منتشر کنند.

وی در پاسخ به این سؤال که آیا تغییر ساختار فنی و حرفه ای ایجاده شده در سایت جدید مفدا نسبت به پایگاه اطلاع رسانی قبلی قابل محسوس بوده یا خیر، گفت: درخصوص ساختار فنی، بصری، طراحی و رنگ‌بندیِ سایت جدید تغییرات محسوسی صورت گرفته است اما درخصوص محتوای سایت باید مدت زمانی بگذرد و پس از آن درخصوص تغییرات ایجاد شده داوری کنیم.

عبادی آذر در پاسخ به این سوال که اگر شما مدیر پایگاه اطلاع رسانی مفدا باشید، چه برنامه‌هایی را در دستور کار قرار می دهید، گفت: بنده اگر در این مسئولیت بودم در وهله نخست شبکه اطلاع‌رسانی و پایگاه خبری مفدا را به تمامی مدیران لینک می‌کردم تا آنها نیز در جریان اخبار و اطلاعات مربوط به حوزه فرهنگی و دانشگاهی قرار گیرند و سپس این پایگاه اطلاع‌رسانی را در تمامی دانشگاه های علوم پزشکی وغیرپزشکی تعمیم می‌دادم تا اخبار و اطلاع‌رسانی در شعاع وسیع تری منتشر شود چرا که معتقدم گسترش اخبار حوزه فرهنگی در سایت ها، دانشگاه پزشکی یا غیرپزشکی ندارد و باید همه دانشگاه‌ها از حوزه فرهنگی و اخبار مربوط به آن مطلع باشند.

وی ابراز امیدواری کرد سایت جدید مفدا در آینده نزدیک بتواند با جذب مخاطبان و کاربران بیشتر، به رسالت خبری خود ادامه دهد البته در حین اجرای کار، دست‌اندرکاران سایت باید به نکات ضعف در حوزه فنی، سخت افزاری یا محتوایی آن پی ببرند و در راستای اصلاح آن تلاش کنند.

این مقام مسئول به وضعیت نقد در رسانه‌ها اشاره کرد وگفت: نقد حق رسانه‌ها است و باعث می‌شود مدیران به مسائل جامعه توجه بیشتر کنند و به نظرم اگر نقد در رسانه‌ها نباشد آن رسانه نمی‌تواند وظایف خود را به درستی انجام دهد.

وی با بیان اینکه معدود نقدهای غیر دلسوزانه‌ای نیز وجود دارد خاطرنشان کرد : نباید انتظار داشتیم که همه از ما تعریف و تمجید بکنند و بنده از همه کسانی که از عملکرد ما  حمایت و حتی نقد می‌کنند‏ تشکر می‌کنم . به هرحال نقد صحیح و عاری از تخریب، در هر موضوعی سبب تحول انسانها می‌شود.

عبادی آذر ضمن تشکر از زحمات و تلاش‌های همکاران روابط عمومی معاونت فرهنگی، دانشجویی وامور مجلس وزارت بهداشت به ویژه شخص دکتر  فراهانی در راه‌اندازی از این وب‌سایت‌ها در دانشگاه‌های علوم پزشکی، اظهار داشت: برای تقویت پایگاه اطلاع رسانی مفدا در مجموعه وزارت بهداشت‏، می‌توان از دانش و توانمندی‌های اساتید برجسته حوزه خبر و رسانه نیز کمک بگیریم و نظرات آنها را نیز درخصوص توسعه سایت جویا شویم.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.