پنجشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۹:۱۹

عضو انجمن علمی هیپنوتیزم بالینی ایران:

از دست دادن کنترل خود در زمان هیپنوتیزم، باوری غلط است

سمپوزیوم اتوایمیون

عضو انجمن علمی هیپنوتیزم بالینی ایران گفت: این موضوع که برخی فکر می کنند فرد در زمان هیپنوتیزم کنترل خود را از دست می دهد، باوری غلط است چرا که درواقع او تلقینی را می پذیرد که قبول داشته باشد.

به گزارش مفدا شاهرود، دکتر امیرهوشنگ باقری پنجشنبه در دومین سمپوزیوم انجمن علمی بیماری های اتوایمیون در دانشگاه علوم پزشکی شاهرود، با بیان اینکه هیپنوتیزم به دیگر سبک های درمانی همچون شناخت درمانی و روان درمانی کمک می کند، ابراز داشت: آمارها نشان می دهد آن هایی که شناخت درمانی هیپنوتیزمی انجام می دهند، ۷۰ درصد موفق تر هستند.

وی به بیان کاربردهای هیپنوتیزم پرداخت و تصریح کرد: این روش می تواند در درمان بیماری های اعصاب و روان کمک کننده باشد به شرطی که فرد برای این کار مناسب بوده و بیماری هم از حدی سخت تر نباشد.

این روانپزشک با تأکید بر اینکه هیپنوتیزم بر درمان بیماری های جسمی نیز تأثیرگذار است، افزود: بعید است بیماری جسمی پیدا شود که روان بر روی آن اثری نداشته باشد گرچه اندازه این تأثیرات متفاوت است.

باقری انجام جراحی با استفاده از روش هیپنوتیزم را یکی دیگر از کاربردهای آن برشمرد و گفت: زمانی که به دلایلی نمی توان بیهوشی انجام داد، در برخی افراد می توان بیهوشی هیپنوتیزمی ایجاد کرد بدین ترتیب که فرد هوشیار است اما دردی را متوجه نمی شود که در حدود ۲۰ درصد افراد می توان این کار را در سطح جراحی های بزرگ نیز انجام داد.

وی به کاربردهای غیر درمانی این روش نیز اشاره کرد و گفت: تقویت افراد در حوزه های ورزشی، تحصیلی، برقراری ارتباط با دیگران، حافظه و اراده از دیگر کاربردهای هیپنوتیزم است.

عضو انجمن علمی هیپنوتیزم بالینی ایران با تأکید بر اینکه هیپنوتیزم توسط خود فرد و به کمک پزشک انجام می شود، اظهار داشت: در این وضعیت تلقین پذیری افزایش پیدا می کند چون ذهن نقاد به عنوان محافظی که بین خودآگاه و ناخوآگاه است از بین می رود و درواقع ارتباط فرد با ناخودآگاهش برقرار می شود.

باقری همچنین "خواب" بودن در زمان هیپنوتیزم را از جمله باورهای غلط رایج درمورد این موضوع دانست و گفت: این کار حتی از نظر بسیاری از متخصصان افزایش و نه کاهش هوشیاری است.

وی ادامه داد: برخی می گویند افراد ضعیف و بی اراده هیپنوتیزم می شوند، در حالی که این کار در بین افرادی صورت می گیرد که ضریب هوشی بالای ۷۰ داشته و بیماری اعصاب و روان شدید نداشته باشند.

وی تأکید کرد: در هیپنوتیزم نمی توانیم کسی را مجبور کنیم چیزی را که نمی خواهد به ما بگوید و به طور معمول اگر کسی بخواهد "نه" بگوید این کار را در هیپنوتیزم قوی تر انجام می دهد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.