سه‌شنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۰:۱۳

هجدهمین کنگره شنوایی شناسی ایران در مشهد مقدس برگزار می شود

دانشگاه علوم بهزیستی وتوانبخشی

هجدهمین کنگره شنوایی شناسی ایران از فردا (سوم اردیبهشت ماه) به مدت سه روز، به همت انجمن علمی شنوایی شناسی ایران و همکاری دانشگاه های علوم پزشکی کشور، در مشهد مقدس ( برج سپید وابسته به دانشگاه علوم پزشکی مشهد) برگزار می شود.

به گزارش مفدا علوم بهزیستی و توانبخشی؛  دکتر" گیتا موللی " عضو هیات علمی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی و دبیرعلمی این رویداد تخصصی با اعلام این خبر به خبرنگار مفدا دانشگاه علوم بهزیستی گفت : که  گروه آموزشی شنوایی شناسی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی همراه با یازده گروه شنوایی شناسی دیگر دانشگاه های علوم پزشکی کشور، کمیته های علمی این کنگره را تشکیل می دهند.

وی با اشاره به اینکه امور علمی کنگره از شهریورماه سال گذشته آغاز شد و همه اعضای هیات علمی و غیر هیات علمی  ۱۲ دانشگاه علوم پزشکی سراسر کشور (دانشگاه هایی که رشته شنوایی شناسی دارند)، فارغ التحصیلان دکتری شنوایی شناسی کل کشور و دانشجویان مقطع دکتری این رشته، در امور علمی کنگره مشارکت داشتند، افزود: برای نخستین بار، امور علمی کنگره توسط  کمیته های تخصصی متشکل از همکاران فرهیخته حول هشت محور تخصصی شنوایی شناسی اجرا شد.

وی اظهارداشت: ۲۰۰ مقاله به دبیرخانه کنگره رسیده بود که توسط ۱۹۲ شنوایی شناس دانشگاهی وعضو هیات علمی مورد بررسی و داوری قرار گرفت و ۱۵۰ مقاله برای ارائه به کنگره انتخاب شد ( ۵۰ مقاله بصورت سخنرانی و ۱۰۰ مقاله بشکل پوستر) ، ضمن آنکه ۲۰ سخنرانی از متخصصان و صاحبنظران مدعو خواهیم داشت.

دبیر علمی هجدهمین کنگره شنوایی شناسی همچنین به برگزاری میزگردهای تخصصی در این کنگره اشاره کرد و گفت: ۱۵ میزگرد تخصصی بسیار کاربردی توسط کمیته های تخصصی همچون کمیته تخصصی اختلالات پردازش شنوایی مرکزی، کمیته اختلالات تعادل و کمیته تخصصی سمعک و کاشت های شنوایی، با مشارکت یازده تن از روسای مراکز کاشت حلزون کشور طراحی شده است.
    دکتر موللی با تاکید بر اینکه رویکرد هجدهمین  کنگره شنوایی شناسی ایران، رویکرد چند رشته ای است و از متخصصان و کارشناسان زبده  رشته های مرتبط  نیز در همه برنامه های کنگره دعوت شده است، افزود: برای اولین بار در این کنگره، نشست تخصصی با حضور مسئولان مراکز خانواده و کودکان مبتلا به اختلالات شنوایی برگزار می شود.

این محقق دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی توضیح داد: هم اکنون ۸۶ مرکز "خانواده  کودک " با مجوز سازمان بهزیستی استان های مربوطه، به فعالیت مشغولند و خدمات مداخله زودهنگام برای کودکان کم شنوا و ناشنوا در این مراکز ارائه می‌ شود. چرا که همه ساله، صدها کودک کم شنوا با کمک هزینه  سازمان بهزیستی و تلاش مسئولان مراکز، به سطح مطلوب گفتارو زبان رسیده و همپای کودکان شنوا،  به مدارس عادی راه می یابند.

وی افزود: برای اولین بار جوانان ناشنوایی که کاشت حلزون انجام دادند در هجدهمین کنگره شنوایی شناسی شرکت می کنند، ضمن آنکه مسئولان انجمن های ناشنوایان و مراکز حمایت کننده کودکان کم شنوا سراسر کشور به همراه کارشناسان خود در کنگره حضور دارند ‌و به تبادل اندیشه و مرور تازه های توانبخشی و گزارش موارد خاص در قالب کارگاه و پنل می پردازند.

بگفته دکتر موللی، ۲۱ کارگاه آموزشی بسیار کاربردی برای این کنگره تدارک دیده شده که در آن، تازه های علم شنوایی شناسی توسط استادان و صاحبنظران ایرانی و سه متخصص از خارج کشور ارائه می شود.

وی اظهارداشت: رونمایی از دستورالعمل تخصصی (گایدلاین) مداخله زودهنگام کم شنوایی که به همت محققان دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی و انجمن علمی شنوایی شناسی تدوین و بومی سازی شده، از دیگر برنامه های این کنگره سه روزه است که طی مراسمی انجام  می شود.

وی افزود: اکثر مترجمان این گایدلاین از استادان دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی بوده اند، ضمن آنکه این دستورالعمل تخصصی، با حمایت معاونت پژوهشی و مدیریت اطلاع رسانی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی، در انتشارات این دانشگاه، چاپ و منتشر شده است.

دبیر علمی هجدهمین کنگره شنوایی شناسی از برپایی نمایشگاهی در حاشیه این کنگره علمی نیز گفت که آخرین تجهیزات حوزه شنوایی شناسی  را برای آشنایی هرچه بیشتر کارشناسان و متخصصان با فناوری های روز دنیا به نمایش می گذارد.

دکتر موللی افزود: هجدهمین کنگره شنوایی شناسی ایران دارای وب سایت دو زبانه و دفترچه دو زبانه است که دفترچه کنگره بصورت آنلاین برروی سایت  قرار گرفته است، ضمن آنکه پس ازکنگره ، کلیه پاورپوینتهای سخنرانی ها و پوسترها برروی سایت کنگره قابل دسترسی می باشد.

تنظیم خبر: نعیمی پور

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.