پنجشنبه ۲۹ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۴:۴۹

همزمان با کنگره شنوایی شناسی ایران صورت می گیرد؛

رونمایی از راهنمای بالینی کودکان ناشنوا و کم شنوا

دانشگاه علوم بهزیستی وتوانبخشی

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی و عضو هیأت مدیره انجمن علمی شنوایی شناسی ایران، از رونمایی راهنمای بالینی مداخله زودهنگام خانواده محور برای کودکان ناشنوا و کم شنوا خبر داد.

به گزارش مفدا علوم بهزیستی و توانبخشی؛  دکتر "گیتا موللی" در آستانه برگزاری هجدهمین کنگره شنوایی شناسی ایران در گفتگو با خبرنگار مفدا گفت: راهنمای بالینی (گاید لاین) مداخله زودهنگام خانواده محور برای کودکان ناشنوا و کم شنوا در روز چهارم اردیبهشت ۹۸، همزمان با برگزاری هجدهمین کنگره شنوایی شناسی ایران رونمایی خواهد شد.

دبیر علمی کنگره شنوایی شناسی ایران، افزود: این راهنمای بالینی، آخرین بیانیه بین المللی در خصوص کودکان کم شنوا است و می‌تواند تحول بزرگی برای کودکان کم شنوای کشورمان باشد.

وی ادامه داد: این بیانیه ۱۰ ماده‌ای کنفرانس FCEI (مداخله زودهنگام خانواده محور برای کودکان ناشنوا و کم شنوا)یک بیانیه / گاید لاین جهانی است که همه کشورها و مراکز دنیا ملزم به اجرای آن با لحاظ کردن مقتضیات فرهنگی خود هستند.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی اظهار داشت: پیشینه این بیانیه در تابستان ۲۰۱۴ در کنگره اتریش با شرکت جمع بسیاری از محققین و دانشمندان بنام برگزار شد.

وی افزود: در پایان کنگره مداخله زودهنگام خانواده محور برای کودکان کم شنوا، بیانیه‌ای ارائه شد که از همه کشورهای جهان خواسته شد به آن پایبند باشند و توانبخشی ها را بر اساس این اصول انجام دهند.

موللی ادامه داد: در تابستان ۲۰۱۶ این گروه از دانشمندان بار دیگر در کنگره fcei 2016 در اتریش دور هم جمع شدند و این ۱۰ اصل را مورد تأیید مجدد قرار دادند.

دبیر علمی کنگره شنوایی شناسی ایران، گفت: بر اساس گایدلاین FCEI همه کودکان کم شنوا و ناشنوا لازم است در بدو تولد شناسایی و ۴۸ ساعت پس از تشخیص به مرکز مداخله زودهنگام ارجاع داده شوند. در این صورت کودکان ناشنوا و کم شنوا می‌توانند دقیقاً مانند دیگر کودکان، صحبت کنند و هیچ تفاوتی با کودکان شنوا نخواهند داشت.

موللی عنوان کرد: پیگیری امور مربوط به راهنمای بالینی FCEI در ایران و کار ترجمه و آماده سازی آن به زبان فارسی را انجمن علمی شنوایی شناسی ایران با همکاری دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی انجام داده است.

photo_2019-04-18_03-17-42.jpg

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.