چهارشنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۸ - ۰۹:۳۰

تولد قمر بنی هاشم علیه السّلام

حضرت عباس

نخستین ثمره‌ی ازدواج امام علی علیه السّلام و فاطمه‌ی کلابیه در شب چهارم شعبان سنه‌ی ۲۶ هجری قمری به دنیا آمد. مادرش قنداقه‌ی او را به دست امام علی علیه السّلام داد و امام او را در بغل گرفتند در گوش راستش اذان و در گوش چپش اقامه گفتند، سپس خطاب، به مادر کودک فرمودند: نام این نوزاد را چه گذارده ای؟ مادر، با کمال ادب عرض کرد: «من در هیچ امری از شما سبقت نگرفته‌ام، هر نامی را که شما بپسندید، همان را انتخاب کن. »
امام فرمودند: من این کودک را به نام عمویم، عباس نامیدم.
حضرت علی علیه السّلام چندین بار در دوران طفولیت حضرت عباس علیه السّلام دستهای نازنین و دیده‌های شهلا و پیشانی‌اش را می‌بوسید و اشک می‌ریخت و می‌فرمود: گویا می‌بینم این دستها در یوم الطف در کنار شریعه‌ی فرات در راه یاری دین خدا قطع می‌گردد. روزی در چنین حالی ام البنین علیهاالسّلام از امام علیه السّلام پرسید چرا گریه می‌کنید؟ امام علیه السّلام فرمود: به آن‌چه بر سر این دستان نازنین خواهد آمد گریه می‌کنم.مادر هراسان و شتابان پرسید. چه بر سر آن‌ها خواهد آمد؟
امام با لحن مملو از غم و اندوه فرمود: آن‌ها از بازو جدا خواهد شد.
مادر تا این سخن را شنید گریه چشمانش را پر کرد. و با دلی محزون پرسید: چرا دست‌هایش قطع می‌شوند؟
امام علیه السّلام فرمود: در یاری اسلام و دفاع از برادرش حسین علیه السّلام
مادر با کمال صبر، خدای را سپاس گفت که فرزندش فدای سبط نبی صلی الله علیه و آله و فرزند حضرت زهرا علیها السّلام خواهد بود.

تا بوسه به رخسار پسر داد علی
از عشق و وفای او خبر داد علی
دانست جدا شود دو دستش کو را
بوسید و ز بوسه بال و پر داد علی


 


منبع
کرامات باب الحوائج: زندگانی و کرامات حضرت عباس علیه السّلام / زندگانی پرافتخار و درخشان‏ قمر بنی‏ هاشم علیه السّلام / تولد قمر بنی‏ هاشمارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.