سه‌شنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۶

با دانشگاهیان علوم پزشکی در مناطق سیل زده؛

دانشجویان علوم پزشکی آبادان به یاری سیل زدگان شتافتند/ از فعالیت عمرانی تا خدمات فرهنگی

گروه جهادی ابادان

دانشجویان گروه جهادی حضرت ابوالفضل عباس (ع) دانشکده علوم پزشکی آبادان در مناطق سیل زده جنوب غرب کشور به فعالیت عمرانی و فرهنگی می‌پردازند.

به گزارش مفدا، با توجه به حوادث تاسف‌بار سیل اخیر در کشور، دانشگاهیان علوم پزشکی از سراسر کشور بر خود لازم دانستند که برای کمک رسانی در این مناطق حضور پیدا کنند. یکی از گروه‌هایی که از ابتدای وقوع سیل در جنوب غرب کشور حضور پیدا کرد، گروه جهادی حضرت ابوالفضل عباس (ع) دانشکده علوم پزشکی آبادان است که تقریبا حدود یک سال است که تشکیل شده و در این گروه جهادی کارکنان دانشگاه ، اعضای هئیت علمی و دانشجویان فعالیت دارند.
علیرضا حزبه نژاد از اعضای فعال این گروه جهادی در خصوص کمک رسانی دانشجویان به مناطق سیل زده توضیح داد: از زمانی  که بحران سیل در کشور شروع شد و با توجه به هشدارهایی که مدیریت بحران استان خوزستان اعلام کرد ، تمامی گروه‌های جهادی شهرستان آبادان تحت عنوان میانداران خدمت دورهم جمع شدند  و هرکدام از گروه‌ها  جهت آماده باش در منطقه و مراقبت از سیل بندها ، مسئولیت منطقه‌ای را پذیرفتند . که محور اروند صغیر به گروه جهادی حضرت ابوالفضل عباس(ع) دانشکده علوم پزشکی آبادان سپرده شد.

وی ادامه داد: دوستان جهادی به صورت شبانه روز آنجا مستقر بودند و ماموریت داشتند هر سه ساعت یک بار از شاخصی که آنجا قرار داده بودند تصویر برداری کنند و میزان بالا آمدن آب را رصد کنند . بعد از اینکه وضعیت آبادان نسبتا پایدارتر شد و متاسفانه وضعیت در روستاهای شادگان یک مقدار نامساعد شد ، تصمیم بر این شد که تعدادی از اعضای گروه جهادی دانشکده علوم پزشکی آبادان که شامل چهار دانشجو و ۱۱ نفر از پرسنل دانشکده هستند به روستای دریسیه شادگان اعزام شود.

حزبه نژاد در خصوص فعالیت فرهنگی در کنار کمک رسانی در این مناطق افزود: این گروه جهادی به دو تیم تقسیم بندی شد یک گروه تحت عنوان کارگروه "فرهنگی شهید سعید سیاح طاهری" در "کمپ فارابی"  که درواقع پارکینک شرکت نیشکر فارابی در ۳۰ کیلومتری اهواز است مستقر شد که در این کمپ خانواده ها و کودکان روستای سیل زده دریسیه مستقرهستند.
این کارگروه به برگزاری برنامه‌های فرهنگی، ورزشی، قرآنی، برپایی سینمای صحرایی برای بچه‌ها، مسابقات نقاشی و سایر کارهای فرهنگی که می‌شود برای این عزیزان انجام داد تا یک مقدار از حالت استرس و نگرانی که داشتند خارج شوند، پرداخت و به نوعی به ارتقای سلامت روان مردم مستقر در این کمپ کمک کرد.
او ادامه داد: کارگروه بعدی تحت عنوان کارگروه عمرانی به روستای دریسیه و منطقه دارخوین برای تقویت سیل بندهای این مناطق در کنار سایر گروه های جهادی آبادان اعزام شد.
این دانشجوی دانشگاه علوم پزشکی آبادان نقش کمک رسانی مردمی در اینگونه حوادث را بسیار مهم دانست و بیان داشت: حقیقت امر اینکه در چنین مواقعی که وسعت بحران در حد چندین استان است شاید دستگاه‌های دولتی خیلی کارایی نداشته باشند که بخواهند این مشکل را به صورت کامل حل کنند و نیاز است گروه‌های مردمی یاری دهند و قطعا گروه‌های جهادی با توجه به اینکه تجربیاتی در این زمینه‌ها دارند بسیار می توانند کمک کننده باشند.

وی افزود: البته با توجه به اینکه این گروه‌های جهادی خیلی به سرعت جمع می شوند و کار ها هم کارهای دلی هست نه دستوری ، خیلی از کارها موثرتر و با بازدهی بالاتری هم  انجام می شود.
حزبه نژاد در پایان خاطرنشان شد:  اوضاع روستای دریسیه و کمپ فارابی روزهای اولی که اعزام شده بودیم چه از نظر بهداشتی و چه از نظر فرهنگی متاسفانه وضعیت خوبی نداشت اما خدا را شکر با استقرار شبانه روزی گروه جهادی و سایر همکاران بهداشتی درمانی، وضعیت کنونی کمپ هم از نظر روحی و روانی بهتر شده و هم از نظر بهداشتی درمانی با اسقرار سرویس‌های بهداشتی و حمام‌های سیار  از نظر بهداشتی هم پایدار شده است.
حضور گروه‌های جهادی در مناطق سیل زده از نظر روحی  بسیار بر روی مردم آن مناطق تاثیر گذار هستند و این پیام را منتقل می‌کنند که همه ملت در کنار هم هستند و در مشکلات دست هم را می‌گیرند.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.