یکشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۳:۵۴

به قلم محمدهادی رمضانزاده؛

طنز دانشجویی اندر احوالات "سال جدید و حیوانش"

طنز سال جدید

سال جدید رسید و باز نوبت تقویم است که پایش را در یک کفش کند که ازین به بعد تاریخ امضاهایتان باید الا و بلا ۹۸ باشد، نه ۹۷

سال جدید رسید و باز نوبت تقویم است که پایش را در یک کفش کند که ازین به بعد تاریخ امضاهایتان باید الا و بلا ۹۸ باشد، نه ۹۷، پارسال، سال سگ بود، انتظار داشتیم سگ نود و هفت وفادار باشد و در برابر گرگ سختی ها از ما محافظت کند؛ در عوض هار شد و پاچه خودمان را گرفت! سال قبلش سال خروس بود. امیدوار بودیم خروس شانس ما بخواند و بخت خفته ما و وجدان خفته بعضی بیدار شود؛ ولی خروس، بی محل از آب در آمد و اوقاتمان را تلخ کرد. سال قبلترش میمون بود. میخواستیم بخندیم و شاد باشیم ولی میمون نه تنها برایمان "میمون" نبود که طلسم خوشبختیمان را هم دزدید و پرید روی شاخه و از آن بالا برایمان شکلک در آورد. سال قبلش، بز نفهم مرتع فرصت هایمان را چرید و قبلتر از آن، اسب نجیب، چموش از آب در آمد و به بختمان لگد زد. مار خوش خط و خال، اژدهای مغرور، گربه ملوس، ببر غران، گاو مهربان و موش باهوش هم خیر چندانی به ما نرساندند... امان از امسال که نوبت "خوک کثیف" است.

انگلیسیها ضرب المثلی دارند که میگوید : هیچوقت با یک خوک کشتی نگیر؛ چون تو کثیف میشوی ولی او لذت میبرد! ریشه این مثل برمیگردد به زمانی که کشاورزان برای پرورش خوک، ناچار بودند آنرا در کثافت خودش بگردانند تا پروار شود. خوک در کثافتهای خودش غلت میزد و از اینکار لذت میبرد، اما کشاورز بیچاره سر تا پایش به مدفوع خوک آلوده میشد!

خوک علاوه بر کثیف، تن پرور، لمپن و بی مبالات هم هست. تقریبا چیزی شبیه به سناتور های جمهوریخواه آمریکا یا یک شاهزاده ی نفتخور سعودی. از همین اول سال هم شمشیر را از رو بسته (درست مثل ترامپ) و با لذت تمام دارد به سر و هیکلمان گند میزند! از قرار معلوم تا پایان سال درست و حسابی از خجالتمان در خواهد آمد، پیشاپیش لذتش را هم برده...!

سال های قبل اگرچه از مسئولین انتظاری نداشتیم ولی لااقل دلمان به طالع حیوان سال خوش بود؛ به خوش یمنی خروس و نجابت اسب! امسال دیگر از آن خبر ها هم نیست و چه بخواهیم چه نه، باید با خوک کثیف سال کشتی بگیریم....پس میگیریم اما نه به گونه ای که او لذت ببرد.

اگر قرار است تا آخر سال با این #خوک_کثیف گلاویز باشیم، پس باید حالش را جا بیاوریم! سالتو بارانداز و فتیله پیچش کنیم؛ روی پل نگهش داریم و ازش امتیاز بتکانیم. دست آخر هم پشت این حریف چغر و بدبدن به خاک رسانده و انشاءالله ضربه فنی اش کنیم تا برود پی کارش...!

خلاصه بگویم، شاید تا اینجای کار با شعار : زندگی را 《شل بگیر》و از سختی ها 《لذت ببر》 قسر در رفته باشیم، ولی سخت گذشته و چیزی هم بهتر نشده...

حالا که قرار نیست با 《شُل گرفتن》 چیزی بهتر بشود، پس بیایید امسال را کمی 《سفت بگیریم》، شاید فرجی حاصل شد و ما هم اندکی بوی بهبودی ز اوضاع جهان شنیدیم! کلام آخر را خلاصه تر از خلاصه بگویم. شاید بهتر است شعار امسالمان این باشد : #شل_نگیر و نگذار خوک از کثیف کردنت لذت ببرد!

راستش را بخواهید هنوز به ۹۷ شدنِ ۹۶ عادت نکرده بودم و برای نوشتن تاریخ، با سال ۹۷ را با تردید مینوشتم. حالا این ۹۸ شدن ناگهانی تقویم، قوز بالا قوز میشود برای ما بی حواس ها و چند مدتی تاریخ زدن ما با ۹۷، سوژه خاص و عام خواهد شد تا بعد...

مار خوش خط و خال وارد آستینمان شد و چند جایمان را نیش زد. اژدهای مغرور اتش انداخت به زندگیمان، گربه بی حیا گوشت های دیزیمان را دزدید و خورد، گاو بیشعور خرمن کشته هایمان را سُمکوب کرد. موش هم زد به انبار پس انداز هایمان و حسابمان را خالی کرد...ببر...ببر هم دمش را عمدا زیر پای ما ول داد که رویش پا بگذاریم؛ بعد به همین بهانه دادگاهیمان کرد و دیه دمش را سه برابر ازمان گرفت.

♤ : انصافا صفت دیگری برای خوک به ذهنم نرسید! احتمالا شما هم با من موافقید که برازنده ترین صفتِ یک خوک، کثیف بودن است. اقلا اولین صفتیست که برای یک خوک به ذهنمان میرسد! اگر هم موافق نیستید، من ساکت میشوم و شما دنباله ی حرف مرا در ذهنتان تکمیل کنید، شاید با من هم عقیده شوید! همه با هم : خوکِ چی چی...؟

خووووو کههههه...؟؟؟؟ (صدای حضار : کثییییف!)...آ ماشالاااا...

پی نوشت آنکه : نخواستم اشاره ی مستقیم به #سیل و فوت مرحوم #جمشید_مشایخی بکنم که اوقاتمان تلخ نشود... شما هم این پ.ن را از من نشنیده بگیرید...

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.