دوشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۷:۳۷

تعیین تکلیف بیش از۳ هزار فعالیت عمرانی بقاع متبرکه در استان زنجان

دستاورد چهل ساله

پس از پیروزی انقلاب اسلامی ، تشکیلات و اختیارات سازمان اوقاف مورد تجدید نظر قرار گرفت و در سال ۱۳۶۳ به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید. بر اساس آن قانون سازمان اوقاف از نخست وزیری منتزع و با عنوان سازمان حج و اوقاف و امور خیریه به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی وابسته گردید.

 بر اساس این قانون سرپرست سازمان باید از طرف ولی فقیه انتخاب و سرانجام شورای اداری کشور در جلسه ۱۵/۸/۷۰ با تصویب دستورالعملی، کلیه امور مربوط به حج و زیارت را از سازمان حج و اوقاف و امور خیریه جدا و بر عهده سازمان حج و زیارت نهاد و نام این سازمان به سازمان اوقاف و امور خیریه تغییر کرد. 

از جمله ماموریت ها و رسالت این دستگاه  سیاست گذاری جهت تبدیل بقاع متبرکه به قطب فرهنگی کشور، سیاست گذاری در جهت افزایش بهره وری موقوفات، سیاست گذاری در امر ترویج فرهنگ وقف و ورود به عرصه های نوین آن و سیاست گذاری و نظارت در تهیه و اجرای کلیه طرح های جامع در امور موقوفات، فرهنگی و بقاع متبرکه در سازمان است.

در استان زنجان نیز اداره کل اوقاف و امور خیریه استان در راستای اهداف کشوری این سازمان فعالیت کرده و اقدامات توسعه ای زیادی را انجام داده است.

در سال ۱۳۹۷ بیش از ۷ هزار بازدید میدانی از رقبات موقوفات و بقاع متبرکه در استان زنجان صورت گرفته که این میزان در سال ۱۳۸۸ به تعداد ۳ هزار رقبه بوده است. در سال ۱۳۸۷ تعداد بازدید از رقبات موقوفات و بقاع متبرکه استان به میزان ۳ هزار، در سال ۱۳۷۷ به میزان یک هزار و ۲۰۰ رقبه و در سال ۱۳۶۷ به میزان ۵۰۰ رقبه بوده است.

در سال ۱۳۵۷ تعداد ۲۰ رقبه تنظیم سند اجاره ای(رقبات فاقد رابطه استیجاری) شده که میزان تنظیم اسناد اجاره رقبات فاقد رابطه استیجاری در سال ۱۳۹۷ به تعداد ۴ هزار رقبه بوده است. در سال ۱۳۸۸ این تعداد یک هزار رقبه، در سال ۱۳۷۷ به تعداد ۵۰۰ رقبه و در سال ۱۳۶۷ نیز به تعداد ۱۰۰ رقبه بالغ شده است.

تصویب طرح ها و پروژه های عمرانی احیاء، عمران و آبادانی رقباتی که باید احیاء شوند، یکی از اقدامات مهمی بوده که در حوزه وقف استان صورت گرفته است. در این راستا طی سال ۱۳۹۷ تعداد پنج مصوبه برای طرح ها، پروژه های عمرانی و آبادانی رقبه های استان محقق شده است. عمران و آبادی  موقوفات و رقبات استان زنجان در سال ۱۳۹۷ به تعداد ۳ هزار و ۵۰۰ موقوفه و رقبه بوده و این در حالی است که در سال ۱۳۵۷ تعداد آن ۵۰ موقوفه و رقبه بوده است.

عمران و آبادی  موقوفات و رقبات استان زنجان در سال ۱۳۸۸ به تعداد ۵۰۰ و در سال ۱۳۷۷ به تعداد ۲۰۰ موقوفه و رقبه برآورد شده است. در سال ۱۳۹۷ تعیین تکلیف کلیه فعالیت های عمرانی بقاع متبرکه به میزان ۳ هزار و ۲۰۰ رقبه بوده که این میزان در سال ۱۳۵۷ به تعداد ۱۰۰ رقبه برآورد شده است. تعداد رقبه هایی که در سال ۱۳۷۷ تعیین تکلیف عمرانی شده اند به تعداد ۴۰۰ رقبه بوده است.

ایجاد درآمد برای ۵۰ درصد از رقبات و موقوفات فاقد درآمد در استان زنجان نیز انجام شده که  طی سال ۱۳۹۷ تعداد آن ۷۷ رقبه بوده است. در سال ۱۳۸۸ نیز تعداد ۵ رقبه به ایجاد درآمد رسیده اند.  سند دار کردن موقوفات نیز یکی از اقدامات مهم در استان بوده که در سال ۱۳۹۷ تعداد ۸۰۰ موقوفه سنددار شده اند. همچنین این میزان در سال ۱۳۸۸ به تعداد ۴۸۰ موقوفه، در سال ۱۳۷۷ به تعداد ۲۵۰ موقوفه و در سال ۱۳۵۷ به تعداد ۱۶ موقوفه بوده است.

در دهه نخست انقلاب اسلامی پیگیری در راستای تقاضای ثبت برای اخذ سند و اقامه دعاوی در محاکم دادگستری و صدور ۱۶۶مورد سند و همچنین۷۰ مورد رای دادگاه برای موقوفات استانی پیگیری و عملیاتی شده است. در دهه دوم انقلاب اسلامی نیز در راستای تقاضای ثبت برای اخذ سند و اقامه دعاوی در محاکم دادگستری پیگیری شده که در این راستا صدور۴۵۰مورد سند انجام و ۱۸۰مورد رای دادگاه گرفته شده است.

در دهه چهارم انقلاب اسلامی اقدامات زیادی برای توسعه شاخص های حوزه وقف استان صورت گرفته که می توان به طرح جامع امامزادگان شاخص استان  و بازسازی بقاع متبرکه استان اشاره کرد.

تبدیل بقاع به قطب فرهنگی یکی دیگر از راهبردهای این حوزه بوده که طی دهه چهارم انقلاب پیگیری و عملیاتی شده و همچنین ساماندهی بقاع و اماکن متبرکه نیز در استان انجام شده است.

ایجاد سامانه جامع موقوفات و بقاع متبرکه، انجام فعالیت های فرهنگی و اجتماعی در ایام خاص در سطح امامزادگان و بقاع متبرکه، به روز رسانی هیات امنای بقاع متبرکه و حضور مبلغین در آستان مقدس امامزادگان در مناسبت های ویژه از دیگر اقدامات مهم صورت گرفته در این دهه بوده است.

ماموریت های سازمان در سه حوزه وقف و مدیریت موقوفات،  تولیت امامزادگان و اماکن متبرکه و برگزاری مسابقات قرآنی در سطح شهرستان‌ها و کشوری و بین المللی خلاصه می شود. همچنین بروز رسانی و انطباق اعتبار بخشی اطلاعات مکتوب و الکترونیک موقوفات و رقبات و تدوین طرح جامع بقاع از اهداف پیش روی حوزه وقف در استان زنجان است.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.