دوشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۳:۰۰

عزم دانشگاهیان برای تحقق گام دوم انقلاب/ لبیک دانشمندان و طلاب

رهبر انقلاب

بیانیه گام دوم انقلاب میان جامعه دانشگاهی درحال شکل گیری است و در این مسیر دانشجویان، اساتید و مسئولان بسیج شده اند تا با برنامه ریزی علمی و آموزشی در راستای تحقق منویات رهبری گام بردارند.

به گزارش مفدا، مقام معظم رهبری در آستانه چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی با صدور بیانیه‌ای تحت عنوان گام دوم انقلاب اسلامی فعالیت‌ها و دستاوردهای ۴۰ سال گذشته انقلاب را تبیین و چراغ راه آینده کشور را تشریح کردند که در این راستا توجه به علم و فناوری از نکات کلیدی این بیانیه به شمار می‌رود.

باتوجه به اینکه وظیفه دانشگاه‌ها تربیت افراد متخصص در عرصه‌های مختلف است، بنابراین پس از انتشار این بیانیه برخی مسئولان آموزش عالی کشور نسبت به آن واکنش نشان دادند.

خطاب اصلی بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی به جوانان کشور است و در این راستا وزیر علوم نیز تاکید دارد که برای برداشتن گام دوم باید به نسل جوان توجه داشت.

تدوین راهبردهای اجرایی برای اعتلای جوانان دانشجو

منصور غلامی، وزیر علوم در جلسه شورای اسلامی شدن دانشگاه‌ها در این خصوص گفت: مقام معظم رهبری اذعان داشته‌اند که آنچه به دست آورده‌ایم قابل قبول است و برای برداشتن گام دوم باید به نسل جوان توجه داشت.

وی افزود: باور بنده این است که جوانان دانشجوی دانشگاهی ما ظرفیت‌های فوق‌العاده‌ای دارند که باید با هدایت ظرفیت‌ها، جوانان را از مهلکه‌های بی‌اخلاقی دور کنیم و با تدوین راهبردهای اجرایی به اعتلای جوانان کشور در محیط‌های دانشگاهی کمک کنیم.

غفاری معاون فرهنگی اجتماعی وزارت علوم نیز خاطرنشان کرد: در بررسی بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی باید به مقولات جمهوریت و اسلامیت به صورت توأمان توجه داشته باشیم و به تمامی ابعاد این بیانیه پرداخته شود تا از خطر مصلح کردن این بیانیه جلوگیری شود.

بسیج دانشگاه‌های علوم پزشکی برای تحقق گام دوم انقلاب

دانشگاه‌های علوم پزشکی نیز هم راستا با دیگر دانشگاه‌های کشور برای تحقق بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی اقداماتی را انجام داده اند که برای پیگیری همه جانبه موضوع، مسعود نمکی وزیر بهداشت در ابلاغیه‌ای بر اجرایی سازی این بیانیه تاکید کرده است.

در این راستا رؤسای دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی زیر مجموعه وزارت بهداشت با تشکیل گروه‌های ویژه باید برنامه‌های علمی اجرای توصیه‌های مقام مظعم رهبری را طی ۳ ماه آینده به وزیر بهداشت اعلام کنند.

در بخش‌هایی از بیانیه وزیر بهداشت آمده است: «بیانیه «گام دوم انقلاب» که توسط رهبر فرزانه انقلاب به ملت شریف ایران ابلاغ شد علاوه بر بالندگی و نشاط دوباره درخت تنومند انقلاب اسلامی با تأکید بر ارکان اصلی آن همچون استقلال، آزادی و دفاع از آرمان‌های نفیس روزهای نخست، نقشه و چراغ راهی بی‌مانند بود برای توسعه افتخار آفرین ایران اسلامی که چکیده اندیشه بزرگ مرد دلسوز و خردمندی است که سال‌های با برکت عمرش را در سنگرهای مختلف مصروف خدمتگزاری به مردم، کشور و دینش کرده و اینک حاصل آن‌همه تجربه، اخلاص، دلسوزی و اعتقاد را در قالب جملاتی سرشار از عشق و معنویت نثار مردمان سرزمینش کرده است.

با مداقه در این بیانیه مهم می‌توان دریافت سهم ما در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در بکارگیری این توصیه‌های ارزشمند فراتر از دیگر دستگاه‌هاست.»

بیانیه گام دوم چلچراغ ارتباط بین نسل اول و دوم انقلاب

در بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی بر توجه به استفاده از توان، علم و ظرفیت جوانان برای پیشبرد اهداف انقلاب تاکید شده و دانشگاه‌ها می‌توانند بستری باشند که این مهم را اجرایی کنند. محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی نیز بر این باور است که با سرلوحه قراردادن بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی باید چلچراغ ارتباط بین نسل اول انقلاب و نسل‌های بعدی را روشن نگه داریم چراکه بر اساس این بیانیه نسل جوان امروز قرار است در آینده محافظ و پیشران انقلاب اسلامی باشد.

محمد مهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در پیام گام دوم انقلاب اسلامی تاکید کرد: رهبر معظم انقلاب در این بیانیه یک نظریه تحت عنوان نظریه نظام انقلابی مطرح کردند و می‌فرمایند «انقلاب اسلامی پس از نظام‌سازی به رکود و خموشی دچار نشده و نمی‌شود و میان جوشش انقلابی و نظم سیاسی و اجتماعی تضاد و ناسازگاری نمی‌بیند. بلکه از نظریه نظام انقلابی تا ابد دفاع می‌کند.»

وی خاطرنشان کرد: نکته‌ای که در بیانیه مقام معظم رهبری و نظریه نظام انقلابی بسیار مورد توجه قرار می‌گیرد، این است که چرا خطاب این بیانیه به جوانان است و چرا به عنوان گام دوم مطرح می‌شود؟

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی افزود: سابقه و چرایی این موضوع به بحثی تحت عنوان تقویم رشد نظام انقلابی بر می‌گردد. در این تقویم آن طور که مقام معظم رهبری می‌فرمایند این‌گونه نیست که انقلابی نظام‌ساز شده و نظامی دولت ساز ایجاد کند و انقلاب پس از گذشت چهل سال به بلوغ برسد و پس از آن وارد عرصه پیری و فرسودگی شده و از شعارهای خود جدا شود. در پیام مقام معظم رهبری چله‌های پیاپی در نظریه نظام انقلابی مطرح شده است.

طهرانچی با بیان اینکه در گام دوم، جوانان این مرز و بوم برای یک چله دیگر آماده هستند، گفت: نظریه نظام انقلابی می‌گوید که انقلاب و نظام پیر نمی‌شود و از شعارهای خود فاصله نمی‌گیرد، بلکه شروع شده، به بلوغ می‌رسد و دوباره شروع دیگری را آغاز می‌کند.

وی خاطرنشان کرد: برای اینکه بین چله‌های پیاپی انقلاب یک اتصال وجود داشته باشد، این امر جز با کتابت، نوشتن، علم و پژوهش میسر نخواهد شد که در بیانیه مقام معظم رهبری نیز به آن اشاره شده است.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با تأکید بر اینکه در افتخار چهل سال اول انقلاب و در اولین توسعه چهل سال دوم، نقش علم و پژوهش بسیار روشن است، افزود: ما باید با این چلچراغ‌ها ارتباط بین نسلی چله اول و چله دوم انقلاب اسلامی را روشن نگه داریم.

گام دوم انقلاب درس آموزشی شد

عملیاتی سازی محورهای بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی از مهمترین اولویت‌ها در آموزش عالی کشور است و براین اساس درس آموزشی گام دوم انقلاب اسلامی در مرکز آموزش مجازی دانشگاهیان نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها راه اندازی شد.

در این راستا مرکز آموزش مجازی دانشگاهیان، درسی را با عنوان «گام دوم» و در ۳ جلسه ویژه به مخاطبان دانشگاهی ارائه کرد که در درس سه محور روایت واقعی انقلاب اسلامی، برکات بزرگ و ظرفیت‌های پرشمار انقلاب اسلامی و توصیه‌های راهبردی برای تحقق نظام پیشرفته اسلامی و ایجاد تمدن نوین اسلامی بررسی شد.

دانشگاه‌های کشور با توجه به اینکه دارای نیروی انسانی متخصص و زیرساخت‌های علمی و آموزشی هستند می‌توانند نقش مؤثری در ارائه راهکارها و برنامه‌ها برای تحقق بیانیه گام دوم انقلاب داشته باشند بنابراین پس از انتشار این بیانیه دانشگاه‌ها در حال اعلام برنامه‌های خود در این خصوص هستند. راه اندازی قرارگاه پیگیری بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی در دانشگاه علم و صنعت در هفته‌های اخیر یکی از اقدامات دانشگاه‌ها برای تحقق این امر به شمار می‌رود.

دانشگاه علم و صنعت قرارگاه پیگیری بیانیه گام دوم

قرارگاه پیگیری بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی دانشگاه علم و صنعت با عضویت اعضای هیئت علمی زیر چهل سال در قالب ۷ کارگروه به منظور برنامه ریزی برای اجرایی شدن بیانیه گام دوم تشکیل شده است.

همچنین قرار است، برنامه‌های و روش‌های اجرایی این قرارگاه توسط کارگروه‌هایی تدوین و برای دفتر نشر آثار مقام معظم رهبری ارسال شود تا از طریق این دفتر به ارگان‌های مختلف برای اجرایی ارسال شوند.

در قرارگاه پیگیری بیانیه گام دوم انقلاب، تعدادی از اساتید پیشکسوت که دوران شکل گیری انقلاب اسلامی را درک کرده اند به عنوان مشاور فعالیت دارند تا از تجربیات ارزنده آنها استفاده شود.

همچنین این قرارگاه به عنوان یک واحد ستادی از اعضای هیئت علمی جوان زیر چهل سال دیگر دانشگاه‌های کشور نیز عضو خواهد پذیرفت.

اولویت دانشگاه فنی و حرفه‌ای تحقق بیانیه گام دوم

با انتشار بیانیه گام دوم، برخی مراکز دانشگاهی نیز به فرمایشات رهبری لبیک گفتند و با برنامه ریزی در صدد اجرایی سازی محورهای بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی هستند.

در این راستا رئیس دانشگاه فنی و حرفه‌ای نیز از قرار گرفتن بیانیه گام دوم انقلاب مقام معظم رهبری در برنامه‌های راهبردی این دانشگاه خبر داده است.

ابراهیم صالحی عمران رئیس دانشگاه فنی و حرفه‌ای درباره تحقق بیانیه گام دوم انقلاب مقام معظم رهبری گفت: این موضوع در برنامه‌های راهبردی دانشگاه فنی و حرفه‌ای، دیده خواهد شد.

وی افزود: در شرایط خاص کنونی جامعه مهم این است که ساخت سرمایه و نیروی انسانی را در دستور کار داشته باشیم. عدم توجه به منابع انسانی و آموزش مطلوب نیست و در این راستا به آموزش همراه با تولید توجه خواهیم داشت تا گامی در تحقق این بیانیه داشته باشیم.

رئیس دانشگاه فنی و حرفه‌ای به فناوری‌های نوین اشاره کرد و افزود: یکی از برنامه‌های راهبردی ما توجه به آموزش‌های کوتاه مدت و مجازی است و بنا داریم توسعه آموزش‌های عمومی را با استفاده از فضای مجازی داشته باشیم.

تقویت زیرساخت‌های آموزش عالی با تحقق بیانیه رهبری

مقام معظم رهبری طی سال‌های گذشته همواره بر ضرورت توسعه علم و پژوهش تاکید داشتند تا بر این اساس دانشگاه‌ها بتوانند کارآمدی در جامعه و صنعت داشته باشند و این موضوع در بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی نیز بیان شده است. دانشگاه شیراز نیز با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی فرصتی برای تقویت زیرساخت‌های آموزش عالی کشور به شمار می‌رود.

در بخش‌هایی از این بیانیه آمده است: «مقام معظم رهبری در سال‌های گذشته همواره بر ضرورت توسعه علم و پژوهش در کشور تاکید داشتند و در این بیانیه نیز بار دیگر درخصوص توسعه علمی و فناوری تاکید شده و این امر فرصتی را برای متولیان آموزش عالی فراهم می‌کند تا زیرساخت‌های آموزش و پژوهش در دانشگاه‌ها تقویت و بستر کارآمدی دانشگاه‌ها در راستای رفع نیازهای کشور فراهم شود.

به فرموده رهبر معظم انقلاب، ۴۰ سال تجربه گرانبها در مسیری بسیار پر فراز و نشیب، گنجینه ارزشمندی است که می‌تواند چراغ راه حرکت کشور در مسیر توسعه و پیشرفت در آینده باشد. ایشان در این بیانیه، نیروی انسانی مستعد و کارآمد بویژه نسل جوان مؤمن، دانا و پرانگیزه را مهمترین ظرفیت امید بخش کشور برای حرکت به سوی قله‌های افتخار و علم و دانش را آشکارترین وسیله عزت و اقتدار دانسته اند.

لبیک دانشمندان ایرانی به فرمایشات رهبری

جامعه دانشگاهی نیز پس از انتشار بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی به فرمایشات مقام معظم رهبری لبیک گفتند و در این راستا ۳۷ نفر از دانشمندان ایرانی یک درصد برتر جهان علوم پزشکی طی نامه حمایت خود را از بیانیه راهبردی مقام معظم رهبری به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران اعلام و این بیانیه را دکترین نوین، منطقی، فراجناحی، معنوی و فصل جدیدی از حیات انقلاب معرفی کرده اند.

در بخش‌هایی از این بیانیه آمده است: «بیانیه راهبردی «گام دوم» که به زبان و قلم شیوای حضرتعالی در چهلمین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی منتشر شد، به عنوان یک دکترین نوین، منطقی، فراجناحی و معنوی، فصل جدیدی از حیات انقلاب شکوهمند اسلامی را فرا روی همگان نهاد و دریچه‌ای نو رو به سوی تمدنی ایرانی‌، اسلامی گشود که با بیانات واقع‌گرایانه، روشنگرانه و داهیانه آن حضرت سیر تفکر، اسلوب مدیریت و مسیر حرکت تمامی ارکان کشور را در افق آینده رقم خواهد زد.

در این میان، تأکیدات معظم له بر مقوله دانش و میدان داری دانشمندان و نخبگان در آینده پر تلألو کشور، وظیفه‌ای سنگین را بر دوش این قشر از جامعه نهاد که قطعاً توجه و التزام به آن، زمینه را برای تحقق چشم اندازهای رفیع این دکترین، بیش از پیش فراهم خواهد کرد.

همان‌گونه که اهالی علم و دانش همواره در مسیر رشد و تعالی تمامی عرصه‌های کشور، بالنده و پاینده در کنار سایر اقشار، حضوری پررنگ و مؤثر داشته‌اند، در این برهه از بزنگاه تاریخی نیز بر خود لازم می‌دانند که با الهام از بیانات حضرتعالی و اتخاذ راهبردهایی اثربخش بتوانند نقش جدی‌تری را در آینده ایران ایفا کنند.»

همچنین در این بیانیه تاکید شده که برای لبیک به فرمایشات رهبری محورهای ارتقای جایگاه علمی کشور را در عرصه‌های جهانی، ترویج اخلاق حرفه‌ای و آموزه‌های معنوی در تمام ابعاد آموزش، پژوهش و خدمات سلامت، ارتقا توانمندی دانشگاه‌های سراسر کشور و انگیزه بخشی به آنها، افزایش تعاملات مناسب بین المللی با هدف بهره گیری از نقش ایرانیان فرهیخته خارج از کشور توسط دانشمندان ایرانی در کشور پیگیری خواهد شد.

بررسی ابعاد بیانیه گام دوم در شورای اسلامی شدن دانشگاه‌ها

شورای اسلامی شدن دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی نیز همانند دیگر ارکان جامعه کشور به دنبال اجرایی سازی فرمایشات مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم انقلاب است به نحوی که در جلسه ۳۲۴ این شورا ابعاد بیانیه گام دوم انقلاب مطرح و بررسی شد و اعضا نظرات خود در این زمینه مطرح کردند.

پویش دانشجویی برای تحقق بیانیه گام دوم انقلاب

جوانان که مخاطب اصلی بیانیه گام دوم انقلاب هستند و قرار است ۴۰ ساله دوم انقلاب را در دست گیرند نیز برای تحقق این بیانیه اقدام آستین همت بالا زده اند و در این راستا پویش بزرگ دانشجویی راه اندازی شده است.

این پویش با شعار «دانشجویان در قبال بی مهری‌ها و روی گردانی‌های برخی مسئولان از پای نمی نشینند» راه اندازی شده است.

این پویش که توسط جمعی از دانشجویان راه‌اندازی شده با انتشار بیانیه‌ای موجودیت خود را اعلام و در این بیانیه تاکید شده است: «ما دانشجویانی از سراسر کشور با مشت‌های گره کرده برای پایان بخشیدن به ناکارآمدی‌های موجود در زمینه‌های اقتصادی، سیاسی و فرهنگی به پا خواسته‌ایم.

ما به عنوان دانشجویان ایران اسلامی در قبال بی مهری‌ها و روی گردانی‌های برخی مسئولین از پای نمی‌نشینیم و با عزمی راسخ برای فتح قله‌های علم و دانشی اقتدار آفرین در گام دوم انقلاب مقتدرانه گام خواهیم برداشت.

ما خواستار اصلاح ساختار ارکان حاکمیتی کشور در راه رسیدن به عدالت و مبارزه با فساد هستیم و این مهم را مطالبه خواهیم کرد.

دانشجویان این سرزمین تا پای جان برای پیشرفت کشورشان و حل مشکلات مردم ایستاده‌اند و امروز شانه‌های دانشجویان، به دوش کشیدن بار سنگین مسئولیت‌ها را به انتظار می‌نشیند.

دانشجویان امروز و در آغاز گام دوم انقلاب تلاش خود را برای تمدنی بزرگ و مردم پایه به کار خواهند بست و در این مسیر دستان جوانان و دانشجویان این سرزمین را به گرمی می‌فشرند.»

اجتماع حوزویان در حمایت از بیانیه گام دوم انقلاب

پس از انتشار بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی از سوی مقام معظم رهبری جامعه حوزوی کشور نیز در صف اول اجرایی سازی آن برآمد و در این راستا طلاب و روحانیون حوزه علمیه قم در اجتماعی در مدرسه فیضیه به فرمایشات رهبری لبیک گفتند. این اجتماع با عنوان «حوزه‌های علمیه و گام دوم انقلاب اسلامی» برگزار شد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.