یکشنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۷ - ۲۰:۱۸

نقشه راه ایمن سازی خوابگاه‌ها با همکاری دانشکده بهداشت و ایمنی تدوین می شود

1R6A9825.JPG

راهکار علمی ایمن سازی خوابگاه ها در سومین جلسه ستاد بحران حوادث در خوابگاه ها تشریح شد.

به گزارش مفدا بهشتی: سومین  جلسه ستاد بحران حوادث  مرتبط با خوابگاه‌ها برگزار شد.

این جلسه با حضور دکتر کدخدازاده معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه، دکتر اسلامی رئیس دانشکده بهداشت و ایمنی، دکتر رضا غلام نیا و دکتر داوود خراسانی از اساتید حوزه ایمنی و بلایا، روز سه شنبه 21 اسفند ماه به میزبانی معاونت دانشجویی و فرهنگی دانشگاه تشکیل شد.
در ابتدای این نشست دکتر کدخدازاده ضمن عرض خیر مقدم به مدعوین بر عملیاتی بودن این جلسات تأکید کرد و افزود: ما قصد نداریم مصوبات این جلسات فقط بر روی کاغذ بماند بلکه رسالت تدوین شناسنامه ایمنی مکان ها، استاندارد سازی سازه ها و رفتارها برای این کمیته ترسیم شده است. معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه اذعان داشت: باید از پتانسیل های موجود در دانشگاه که مهمترین آن دانش اساتید دانشگاه در حوزه سلامت و بلایا است، بهره مند شویم. وی افزود: ما خواستار  تدوین نقشه راه برای دانشگاه و تسری حرکت علمی در کل دانشگاه ها هستیم. وی گفت: ما توان و استعداد سکانداری ایمنی اماکن آموزشی و خوابگاهی دانشگاه ها را داریم و به یاری خداوند متعال گام های محکم مبتنی بر علم در این راستا بر خواهیم داشت.
همچنین دکتر کدخدازاده در ادامه ضمن تأکید بر پویایی اساتید دانشکده بهداشت و ایمنی، از تشکیل کنفرانس یک روزه با عنوان  اولین کمیتهHSE در اماکن خوابگاهی در بهار 98 در سطح معاونین و مدیران دانشجویی و فرهنگی با همکاری وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی خبرداد و افزود: این سمینار منشاء حرکت علمی در راستای مقابله با مخاطرات طبیعی و انسانی است. معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه در بخش دیگری از سخنان خود ضمن تأکید بر اهمیت آموزش در همه سطوح تصریح کرد: رسالت ما این است که این آموزش ها را از سطح دبستان و حتی پایین تر آز آن با تهیه انیمیشن های آموزشی با محتوای جذاب جهت انتشار در فضاهای آموزشی به آموزش و پرورش ارائه نماییم.
گفتنی است در بخش دیگری از این جلسه دکتر اسلامی ضمن اعلام رسالت این دانشکده در راستای آموزش و مدیریت در بهداشت و حوادث غیر مترقبه طبیعی و انسان ساخته، اذعان داشت: در رسیدن به اهداف کمیته ایمن سازی اماکن خوابگاهی همه توان و دانش خود را بکار می گیریم تا با  تشکیل تیم های اضطراری به بهترین و علمی ترین شکل عمل نماییم. وی با اشاره به ضعف سیستماتیک سازمان ها در شناسنامه دار کردن اطلاعات، افزود: بهترین فرآیند بدست آوردن کلیه اطلاعات از طریق بازدیدها و چک لیست ها است که به واسطه آن می توان تصمیمات درست و به هنگام اتخاذکرد.
همچنین دکتر غلام نیا در این نشست با تأکید بر اتمام زمان علت یابی نیازها و اهمیت تشکیل کمیته اظطرار گفت: از این لحظه باید در وادی عمل گام برداریم و با  تدوین مگاپروژه  قدم به قدم به سمت عملی کردن مباحث مطرح شده در جلسات گام برداریم. وی اظهار داشت: تا آخر فرودین ماه پروپوزال طرح با کمک اساتید  تدوین و ارائه می گردد.
لازم به ذکر است دکتر خراسانی از دیگر اساتید حاضر در این جلسه ضمن ابراز خرسندی از توجه مدیران ارشد به مسئله ایمنی اماکن بیان کرد: نخستین  قدم در فرایند ایمنی تشکیل کار گروه سلامت در بلایا در دانشگاه ها با ریاست رئیس دانشگاه بالاترین مقام هر دانشگاه می باشد. وی گفت: گام دوم صدور حکم برای اعضای تیم که به منزله  تقسیم و تفویض مسئولیت است و تعیین کننده نقش افراد در مواقع بحران و قدم سوم اندازه گیری با ابزار استاندارد و ملی برای وضعیت موجود خوابگاهها و اماکن دانشجویی است. دکتر خراسانی گام بعدی را فاز پیشگیری و کاهش خطر عنوان کرد و اظهار داشت: باید مشخص گردد چه افرادی چه کاری باید انجام دهند و افسران ایمنی چه کسانی هستند و چه رسالتی برعهده دارند.
گفتنی است در راستای تحقق دستور العمل ایمن سازی اماکن دانشجویی و آموزشی از آذر ماه امسال به طور رسمی ستاد مدیریت بحران در حوادث مرتبط با خوابگاه ها و سه جلسه با حضور اعضای کمیته و دو جلسه پشتیبانی مصوبات جلسات اصلی تشکیل شده است و در ادامه با عملیاتی کردن ستاد با تشکیل کمیته ها و کار گروه های تخصصی تداوم خواهد داشت.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.