یکشنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۰:۰۶

وزیر بهداشت؛

سابقه مردم بوشهر در استعمار ستیزی و همراهی با انقلاب و نظام، ستودنی است/آغاز بسیج همگانی مبارزه با فشارخون از بهار سال آینده

وزیر بهداشت

وزیر بهداشت با اشاره به سفر هفته گذشته خود به بوشهر به منظور حضور در پنجمن کنگره شهدای وزارت بهداشت و دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور، گفت: مردم بوشهر، مردمانی هستند که سابقه استعمار ستیزی، مهمان نوازی و همراهی آنها با انقلاب و نظام جمهوری اسلامی ایران، ستودنی است.

به گزارش مفدا، دکتر سعید نمکی که به عنوان نماینده ویژه رییس جمهور در آستانه سفر کاروان تدبیر و امید به استان بوشهر در نشست شورای اداری شهرستان بوشهر حضور یافته بود، اظهار داشت: خوشبختانه بین شیعه و سنی در استان بوشهر، وحدت بسیار خوبی وجود دارد که زبانزد خاص و عام است و قطعا موارد و مشکلات مطرح و نگاشته شده را به رییس جمهور و همکارانم در هیات وزیران، خواهم داد.

وی تصریح کرد: بعد از انقلاب اسلامی دستاوردهای عظیمی در همه عرصه ها به ویژه حوزه سلامت داشته ایم چون در سال ۵۷ از هر هزار تولد، ۱۲۰ نوزاد به یکماهگی و ۱۷۴ کودک به پنج سالگی نمی رسیدند و از هر ۱۰۰ هزار مادر باردار، ۲۴۵ نفر به علت عوارض زایمان و حاملگی جان خود را از دست می دادند که امروز این شاخص ها به لطف خدا و همت و تلاش همکاران ما در وزارت بهداشت، به یک دهم کاهش یافته است.

پیشرفت‌های حوزه سلامت در چهار دهه گذشته

وزیر بهداشت افزود: در سال ۵۷ با توجه به حضور شرکت‌های چندملیتی در حوزه دارو، فقط ۲۵ درصد از داروی مورد نیاز کشور در داخل تولید می شد اما امروز حدود ۹۷ درصد از داروهای مورد نیاز را در داخل کشور تولید می کنیم. در آن دوران پوشش واکسیناسیون ۳۰ درصد بود که امروز به حدود ۱۰۰ درصد رسیده است. سال ۵۷ در کشور حدود ۶۰۰ دانشجوی پزشکی و ۱۴۷۰۰ پزشک که عمدتا هم خارجی بودند در کشور حضور داشتند اما امروز بیش از ۶۱۰۰ دانشجوی پزشکی در دانشگاه‌های دولتی و بیش از ۱۴۰ هزار پزشک در کشور حضور دارند. در آن دوران ۱۰۵۰ واحد ارائه دهنده خدمات بهداشتی در روستاها فعال بوده اما امروز بیش از ۱۸ هزار واحد ارائه خدمات بهداشتی در کشور فعال است.
دکتر نمکی کمک وزارت بهداشت برای توسعه زیرساخت های حوزه سلامت در استان بوشهر را ضروری دانست و گفت: به همراه بنده معاونین بهداشت و درمان وزارت بهداشت به استان بوشهر سفر کرده اند که این دو معاونت از ارکان اصلی این وزارتخانه هستند و باید آنچه فکر می کنیم برای سالهای آینده در استان بوشهر نیاز و ضرورت است را برنامه ریزی و تکمیل کنیم.

بیماری‌های غیرواگیر؛ تهدید جدی نظام سلامت و سلامت مردم

وی یادآور شد: در وزارت بهداشت برای سال آینده برنامه‌هایی برای اجرا داریم که قطعا به کمک دستگاه های اجرایی، سازمانهای مردم نهاد و مردم نیاز داریم چون امروز بر خلاف گذشته که فرزندان مان را با ۵ دلار علیه ۶ بیماری مهلک مسری قابل پیشگیری با واکسن واکسینه کردیم، با بیماری هایی مانند دیابت، فشار خون، بیماری های قلبی و عروقی، سرطان ها و همچنین حوادث جاده ای روبرو هستیم که تهدید جدی برای سلامت مردم و نظام سلامت هستند.

آغاز بسیج همگانی مبارزه با فشارخون از بهار سال آینده

وزیر بهداشت تاکید کرد: برای کنترل بیماری های غیرواگیر نیازمند اقدامات بین بخشی و البته با کمک مردم و استفاده از ظرفیت ارزشمند سازمان های مردم نهاد هستیم و در بهار سال آینده اولین حرکت را تحت عنوان بسیج همگانی برای مبارزه با فشار خون آغاز می کنیم چون حداقل ۴۰ درصد از افراد مبتلا به فشار خون از بیماری خود آگاهی ندارند و این بیماری را قاتل خاموش می نامند چون ناگهان مردم با ابتلا به این بیماری، با علائمی مانند سکته های قلبی و مغزی زمانی به ما مراجعه می کنند که اقدامات درمانی شاید تاثیر چندانی نداشته باشد.

دکتر نمکی افزود: اگر بتوانیم مردم را از ابتلا به بیماری فشار خون آگاه کنیم و قبل از ابتلا به نارسایی کلیوی و نیاز به خدمات دیالیز، اگر پیشگیری کنیم، می توانیم از هزینه های سنگین و پیامدهای نامبارک برای بیماران جلوگیری کنیم بنابراین در سال آینده برای چندین بسیج همگانی، برنامه ریزی کرده ایم تا با کمک مردم، از بیماری های غیرواگیر، پیشگیری کنیم.

مصمم هستیم که طرح تحول سلامت را با شدت ادامه دهیم

وی با بیان اینکه مصمم هستیم که طرح تحول سلامت را که از دستاوردهای موثر دولت بود را با شدت ادامه دهیم، یادآور شد: علیرغم فشارهای سنگین اقتصادی به دلیل اعمال تحریم های ظالمانه، مصمم هستیم که پرداخت از جیب بیماران را کاهش دهیم، بیماران صعب العلاج و خاص و همچنین ماندگاری پزشکان در مناطق محروم و کمتر توسعه یافته را مورد حمایت ویژه قرار دهیم.

وزیر بهداشت ضمن تاکید بر لزوم حمایت ویژه از بخش خصوصی در حوزه سلامت، گفت: معاون درمان به تازگی از سرمایه گذاری بخش خصوصی در حوزه سلامت یکی از مناطق استان بوشهر اطلاع یافت و فردا تلفنی این مجوز را صادر خواهد کرد و این نشان می دهد که ما مصمم هستیم تا بخش خصوصی را به شکل ویژه برای سرمایه گذاری در نقاط کمتر توسعه یافته حمایت کنیم و به آن، سوبسید های ویژه در خرید خدمت بدهیم تا ماندگاری بخش خصوصی در کنار مردم را مستمر و پایدار کنیم.

دکتر نمکی تصریح کرد: با دستور رییس جمهور در سال آینده طرح تحول نظام سلامت را ادامه می دهیم و زیرساخت هایی مانند تخت های بیمارستانی، کلینیک ها و پلی کلینیک ها را برای تسهیل در دسترسی بیشتر مردم به خدمات، توسعه می دهیم و امیدواریم که در استان بوشهر به عنوان استان نمونه و آزمایشی، بتوانیم برخی از پروژه های وزارت بهداشت از جمله پرونده الکترونیک سلامت، سیستم ارجاع، پزشکی خانواده و به ویژه بهداشت دهان و دندان در مدارس و حذف پوسیدگی دندان دانش آموزان را آغاز کنیم.

همه کمک کنیم تا فرهنگ استفاده مطلوب از آب نهادینه شود

وی با اشاره به مشکلات مطرح شده استان بوشهر در این نشست، خاطرنشان کرد: تلاش می کنیم که مشکلات این استان از جمله مشکل آب شرب که البته یک مشکل ملی است و منحصر به منطقه ای از کشور نیست را به همکارانم در هیات دولت انتقال دهم. در سالهای گذشته در مصرف آب، شاید تندروی کرده ایم و باید همه کمک کنیم تا فرهنگ استفاده مطلوب از آب در بخش های مختلف از جمله شرب، کشاورزی و صنعت را نهادینه کنیم.

نگاه دولت حمایت از سازمان‌های مردم نهاد است

وزیر بهداشت از پیگیری برخی مشکلات استان بوشهر از جمله تردد به جزیره خارک و توانمندسازی سازمان های مردم نهاد توسط دولت خبر داد و گفت: نگاه دولت، حمایت از سازمان های مردم نهاد است و به جامعه محور و مردم نهاد کردن خدمت، اعتقاد کامل دارد و یکی از دستور کارهای دولت، تقویت و توانمندسازی سازمان های مردم نهاد است و اعتقاد داریم که کار را باید به مردم بسپاریم تا از آسیب ها و گزندها در امان باشند.

دکتر نمکی یکی دیگر از مشکلات استان بوشهر را اشتغال عنوان کرد و افزود: در دولت، اشتغال و کارآفرینی یکی از محورهای مهم است و در سال آینده نیز علیرغم مشکلاتی که در بودجه داریم اما منابع بسیار خوبی برای اشتغال و پروژه های عمرانی در نظر گرفته شده است.

با وحدت و همدلی به دشمنان مان می گوییم که مردم ما ایستاده‌اند

وی با بیان این که استان بوشهر قابلیت های فراوان و مردم این استان استحقاق خدمات را دارند، گفت: قطعا شایستگی بالای مردم به حدی است که در آینده شاهد توفیق و سرافرازی روز افزون باشیم. دعا کنید که سال آینده همه در کنار همدیگر، با وفاق، وحدت و همدلی بتوانیم به دشمنان مان بگوییم که مردم ما ایستاده اند و یک بار دیگر، عزت خود را نشان خواهند داد.

وزیر بهداشت اضافه کرد: دشمنان انقلاب، ما را در شرایط بسیار سخت و محدودیت های زیادی قرار می دهند که زانو بزنیم اما مقاومت خودمان را در دوران گذشته و در دفاع مقدس به دنیا ثابت کرده ایم و تنها کشور جهان هستیم که پس از ۸ سال نبرد نابرابر با تعداد زیادی از کشورهای جهان، یک سانتی متر از خاک این مملکت را سر میز مذاکره پس نگرفتیم و با خون شهدا، پایداری ملت و ایستادگی نیروهای نظامی توانستیم در آن دوران، از خاک و آب و ناموس کشورمان دفاع کنیم.

دکتر نمکی تاکید کرد: روز سوم جنگ تحمیلی در خوزستان، اسلحه هایی مانند کلاشینکف و ژ سه نداشتند اما امروز با عزت در کشور صدها پایگاه موشکی داریم و با هیچ کشوری در دنیا نزاع، جنگ و مخاصمه نداریم اما به قدری قدرتمند هستیم که کسی جرات نمی کند به ما نگاه چپ کند و با لطف خدا، دوران سخت تحریم های ظالمانه را در کنار همدیگر پشت سر خواهیم گذاشت./۲۰۶

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.