شنبه ۲۵ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۵:۰۶

سه شنبه بازار دانشگاه ایران با حضور دکتر اکبریان در مورد سکته‌های مغزی و راههای پیشگیری از آن

دکتر اکبریان

سه شنبه‌های هر هفته در درمانگاه معاونت دانشجویی،فرهنگی دانشگاه ایران با بحث های علمی ، پزشکی،روانشناختی با ارائه اعضاء هیئت علمی دانشگاه ، کارشناسان برگزار میشود.

به گزارش مفداایران؛ سکته‌های مغزی یا حوادث رگهای مغزی چهارمین علت مرگ ومیردر جهان را تشکیل میدهد و متاسفانه عوارض ناتوان کننده و اختلالات عصبی ایجاد شده در آن بیمار را از زندگی و فعالیت‌های جاری خود ناتوان می‍‌سازد  و میتواند ضرروزیان زیادی به بیمارو خانواده واجتماع و سیستم های درمانی واردنماید که خودنیزمستلزم مراقبت بیشتر وآموزشها و برطرف کردن عوامل ایجاد کننده آن میباشد.

این بار پای صحبت‌های دکترسیدمحمدعلی اکبریان نورولژیست استاد دانشگاه علوم پزشکی ایران تحت عنوان سکته‌های مغزی و راههای پیشگیری از آن نشستیم.

علت :سکته های مغزی بعلت آسیب عروق مغز که خود معلول عوامل ایجادکننده آن که در ذیل به آن اشاره میشود.

 1. فشار خون عامل بسیاری از سکته های مغزی است که هم بعلت پاره شدن رگهای مغزی و هم بعلت تصلب شرائین و تنگ شدن رگهای مغزی و ایجاد ترومبوز در عروق مغزی
 2. دیابت ، قند خون بالا هم بعلت شکنندگی رگ ها و هم بعلت تخریب جداررگ ها میتواندعامل موثر در بروزسکته های مغزی وقلبی باشد. که بایستی با طرح های غربالگری در شناسایی بیماران و درمان بیماری اقدام های لازم را نمود.
 3. بیماریهای قلبی و عروقی ، بروز آمبولی مغزی که عمدتا با منشاء قلبی است در زمینه بیماریهای قلب و عروق و اختلال دریچه ای قلب عارض میگردد که بایستی پیشگیری و درمان شود.
 4. چاقی و چربی خون بالا، از عوامل مهم آسیب و انسداد عروق مغزی و قلبی است.هر کیلو گرم چربی اضافه ۴/۱ واحد انسولین را بخود اختصاص میدهد و هر کیلو گرم چربی ۶ کیلومتر رگ برای تغذیه خود به بار قلب اضافه میکند.بروز دیابت نوع ۲ و عوامل نارسایی قلبی و بار اضافه به قلب سیستم گردش خون را مختل و تخریب عروق را بدنبال دارد.
 5. سیگار، با آمار بسیار مشخص و مدغن سیگار و دود قلیان میتواند باعث آسیب عروق مغزی (میکروکاپیلرها ) شده و بعضا باعث سکته های مغزی شود.
 6. عدم تحرک و ورزش نکردن، بدلیل آماده نکردن سیستم گردش خون در حوادث استرس زا- یا فعالیت های ناگهانی و زمینه ساز شدن دیابت می تواند در بروز سکته های مغزی نافذ باشد.

علائم سکته مغزی بر حسب اینکه کدام رگ مغزی بسته شود علائم متفاوت دارد از مرگ ناگهانی تا وجود اختلال در تکلم – فلج یک اندام یا دو و یا چهار اندام- اختلال بینایی – اختلال شنوائی – اختلال حسی – اختلال در کنترل دفع ادرار و مدفوع و .....

پیش آگهی : بسته بشدت آسیب(انسداد ناقص یا کامل) و نوع رگ مغزی و بر حسب علائم توسط پزشک اعلان میگردد.

 • شامل کنترل علل زمینه ای( دیابت،فشار خون،چربی بالاو....) و فیزیوتراپی و اقدامات مراقبتی و محافظتی می باشد.

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.