یکشنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۷ - ۰۹:۴۱

رییس اداره پیشگیری از حوادث و بلایای معاونت بهداشت علوم پزشکی مشهد:

۴۸ درصد آسیب دیدگان چهارشنبه پایان سال در گروه سنی ۱۰ تا ۲۰ سال قرار دارند

چهارشنبه سوری

رییس اداره پیشگیری از حوادث و بلایای معاونت بهداشت علوم پزشکی مشهد، گفت: آمارها نشان می‌دهد که ۴۸ درصد آسیب دیدگان چهارشنبه پایان سال در گروه سنی ۱۰ تا ۲۰ سال قرار دارند و بیشترین گروه (بیش از ۳۴ درصد آسیب دیدگان) دانش آموزان بوده‌اند.

به گزارش مفدا، دکتر محمد رضا جویا گفت: آسیب‌های ناشی از مواد محترقه و منفجره یا آتش افروزی چهارشنبه پایان سال، تهدیدی جدی برای سلامتی افراد خصوصاً کودکان و نوجوانان است و هر گونه بی توجهی به نکات ایمنی و سهل‌انگاری در برپایی مراسم چهارشنبه سوری می تواند زیان های جانی و مالی سنگین و غیر قابل جبرانی را در پی داشته باشد.

وی ضمن اشاره به اهمیت نقش خانواده ها در پیشگیری از حوادث چهارشنبه آخر سال گفت: والدین در پیشگیری از حوادث چهارشنبه سوری نقش مهمی دارند. آنها می‌توانند کودکان و نوجوانان خود را با خطرهای آتش بازی آشنا کنند و به آنها بفهمانند که در مقابل مواد محترقه و منفجره چقدر آسیب پذیرند.

جویا  افزود : بیان برخی از تجربیات ناگوار گذشته می تواند سودمند باشد و بچه ها را هوشیار تر کند. همچنین ضروری است که والدین در تهیه وسایل بی خطر فرزندانشان را همراهی نمایند.

رئیس اداره پیشگیری از حوادث و بلایای معاونت بهداشت ضمن تاکید بر اینکه استفاده از مواد آتش بازی حتی در صورتی که مراقبت کامل صورت گیرد، هرگز به طور کامل ایمن نیست، گفت: حوادث نه تنها ممکن است برای کسانی که از آن استفاده می کنند به وجود آید، بلکه ممکن است سلامتی تهیه کنندگان را نیز به مخاطره بیندازد.

جویا  از شهروندان خواست از مکان هایی که مواد محترقه در آن استفاده می شود دوری کنند. 

 چهارشنبه پایان سال  یکی از سنت‌های قدیمی ما ایرانیان است که در زمانھای گذشته در حد یک آتش بازی مختصر در نقاط از پیش تعیین شده اجرا می گردید و هدف نهایی آن پاکسازی محیط زندگی و برطرف نمودن کدورتھای فی مابین اقوام بود تا بهھنگام فرارسیدن عید نوروز با دلی پاک و به دور ازھرگونه کینه توزی و خصومت شروع سال جدید را جشن بگیرند.

به گزارش وبدا مشهد، متاسفانه در سال‌ھای اخیر مراسم سنتی و زیبای این شب، رنگ دیگری به خود گرفته و تبدیل به بازیھای خطرناک با مواد منفجره و محترقه گردیده است.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.