چهارشنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۲:۰۶

روان‌درمانی پویشی چیست؟

روان پویشی

روان‌درمانی پویشی دوره ای است که اداره مشاوره و سلامت روان اقدام به برگزاری آن نموده است. به همین بهانه در این گزارش به معرفی این دوره و اهداف آن پرداخته ایم.

روان‌درمانی پویشی فشرده و کوتاه‌مدت(ISTDP)شکلی از روان‌درمانی کوتاه‌مدت است که در طی دهه‌ی ۱۶۰۶ تا دهه‌ی ۱۶۶۶ توسط دکتر حبیب دوانلو روان‌پزشک و روان تحلیل‌گر از طریق پژوهش‌های تجربی و نوارهای ویدیویی ضبط‌شده از جلسات درمان ابداع شد.
هدف اولیه‌ی ISTDP این است که به بیمار کمک کند بر مقاومت خود غلبه کرده و احساسات حقیقی خود را نسبت به گذشته و حال تجربه کند؛ احساساتی که به دلیل دردناک و یا ترسناک بودن برای بیمار، مدت‌های طولانی بیمار آنها را پس زده بود.
درحقیقت هدف در این روش درمان،کنار زدن دفاع های بیمار و شکستن دیوار مقاومت و بازگشایی ناهشیار است.
این روش از این لحاظ فشرده است که به بیمار کمک می کند به شدیدترین شکل ممکن احساسات پس‌زده شده‌اش را تجربه کند.
همچنین کوتاه‌مدت است، زیرا می‌کوشد این کار را با سرعت هر چه تمام‌تر انجام دهد.
و به دلیل سروکار داشتن با نیروهای ناهشیار و احساسات انتقالی، پویشی نامیده می شود.

مداخلات ISTDP به طور خاص برای برطرف کردن اضطراب ،افسردگی ، اختلالات شخصیت ، مشکلات ارتباطی ، شکایات جسمانی که نتیجه ی واکنش به استرس های احساسی می باشد( مثل سردرد) و همچنین الگوهای رفتاری مخرب طراحی شده است.
این رویکرد باور دارد مشکلات میان فردی و یا آسیب های روانی ریشه در دوران کودکی و دلبستگی های اولیه دارد.


در ISTDP درمانگر نقشی فعال دارد و این فعال بودن معطوف به پرداختن به تمام مکانیسم های دفاعی بیمار، مدیریت اضطراب و آگاه کردن بیمار از احساسات خود می باشد.همچنین تحلیل‌گر می‌کوشد از طریق تفسیر مقاومت بیمار و نمادهای موجود در رؤیاهای وی احساسات و تکانه‌های سرکوب‌شده‌ی او را آشکار کند. در نهایت، انتقال ناهشیار بیمار خاتمه می‌یابد و بیمار با شخصیتی که از نو ساخته شده است به تحلیل خود پایان می‌دهد.

در این شیوه، درمانگر نقش یک کاتالیزور و یا راهنما دارد که به بیمار کمک می‌کند با احساسات غیرقابل‌قبول خود مواجه شود. در این درمان، انتقال به عنوان پدیده‌ای در نظر گرفته می‌شود که در تمامی روابط صمیمانه رخ می‌دهد.
 فنون روان‌درمانی پویشی کوتاه‌مدت به این منظور ایجادشده‌اند که به فرایند حل‌وفصل مشکلات بیمار سرعت بخشند و در نهایت موجب بازسازی تعادل روانی میان نیروهای پویشی(نهاد، من و فرامن) شوند.

این رویکرد شامل آموزش روان‌شناختی دفاع‌ها به بیمار، اعمال فشار ملایم برای تجربه‌ی احساسات، اعمال فشار مداوم برای توقف خود تنبیهی بیمار و ترغیب وی به تجربه‌ی هیجانات خود در طی جلسه‌ی درمان است.

جلسات روان‌درمانی پویشی کوتاه‌مدت به ۳ تا ۶۰ ساعت درمان نیاز دارد.
طول مدت درمان بسته به میزان و شدت آسیب‌شناسی روانی بیمار متفاوت است.

آموزش ISTDP بر اساس یک چهار چوب روان می باشد و زمینه های زیر را پوشش می دهد:
۱-انجام مصاحبه ی ارزیابی و انتخاب بیمارانی که برای این روش مناسب هستند
۲-  ارزیابی روانی
۳-  توسعه یک اتحاد قوی درمانی (پیمان درمانی)
۴-  شناسایی دفاع ها با استفاده از مهارت های درمانی برای کمک به بیماران برای غلبه بر الگوهای دفاعی ناسازگارانه و توسعه ی الگوهای سازگارانه در رابطه فرد با دیگران
۵-  تسهیل تجربه ی بیان و لمس احساسات
۶-  انجام ارزیابی نتیجه ی درمان پس از پایان درمان پروتکل درمانISTDP

گفتنی است این دوره به همت اداره مشاوره و سلامت روان دانشجویان و توسط آقای وحید رضایی کچی عضو انجمن بین المللی IEDTA ، در ۴۰ جلسه برای کارکنان اداره مشاوره و سلامت روان برگزار می گردد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.