چهارشنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۷ - ۰۸:۴۱

آیین قدردانی از خانواده کالبد اهدائی دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان برگزار شد

سمنان

آیین قدردانی از خانواده کالبد اهدائی به دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان با حضور پرفسور "غلامرضا حسن زاده" استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران و پایه گذار اهداء کالبد به دانشگاه های علوم پزشکی و رئیس، اساتید گروه آناتومی و دانشجویان این دانشگاه برگزار شد.

به گزارش مفدا سمنان، این مراسم در سالن حکیم جرجانی پردیس آموزشی دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان و با حضور رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان، مسئول نهاد رهبری در دانشگاه، معاون آموزشی دانشگاه، رئیس دانشکده پزشکی ، اساتید گروه آناتومی و دانشجویان دانشگاه برگزار شد.

از مهمانان ویژه این آیین "پرفسور غلامرضا حسن زاده" استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران و پایه گذار اهداء کالبد به دانشگاه های علوم پزشکی و خانواده "مرحوم باقر پورذاتی" اهداکننده کالبد به دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان بودند.

پیکر مهندس باقر ذاتی پور طبق وصیت قبلی و با موافقت همسر و فرزندان وی و با تلاش و همت دکتر حسن زاده استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران و دکتر مختاری عضو هیات علمی و مسئولین دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان با هدف کمک به پیشرفت علم پزشکی و فرآیند یادگیری دانشجویان این حرفه مقدس به دانشگاه علوم پزشکی علوم پزشکی استان سمنان  تعلق یافت.

حجت الاسلام مهدوی نژاد مسئول نهاد رهبری در دانشگاه، با قدردانی از عمل خیرخوانه این خانواده و با بیان اینکه نیکوکاری نتیجه ایمان است، تصریح کرد: در قرآن آیات بسیاری داریم که ما را به امرخیر تشویق می‌کند و قطعاٌ اقدام این خیٌر نیکوکار که کالبد خود را با میل قلبی برای پیشرفت علم پزشکی و آموزش دانشجویان به دانشگاه اهداء کرده است. مصداق کامل یک عمل خیر و سمبل نیکوکاری است که در نهایت راه بهشت را برای خود هموار کرده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان با عرض تسلیت به مناسبت شهادت امام هادی(ع) همچنین عرض تسلیت به خانواده محترم باقر پورذاتی، گفت: برای این خیر نیکوکار که از سال های گذشته داوطلبانه و با انگیزه و عشق بسیار برای خدمت به همنوعان و کمک به پیشرفت علم پزشکی کالبد خود را با تصمیم قبلی در اختیار عرصه آموزش قرار داده است. از درگاه خداوند طلب آموزش و درجات رفیع در بهشت برین را دارم .

دکتر نوید دانائی ضمن قدردانی از خانواده محترم این مرحوم و همراهی آنان در این اقدام  خداپسندانه، بیان داشت: این اقدام خداپسندانه حاصل تفکر و اندیشه‌ای فراتر از زمان است و برای ما نیز درس بزرگ زندگی و انسانیت است.

وی با اشاره به اهمیت علم پزشکی و جایگاه اهداء در اسلام به عنوان باقیات الصالحات گفت: اهدای کالبد مرحوم باقر پورذاتی به دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان منشا خیر و برکات و کمک موثری در پیشرفت و گسترش دروازه های آموزش و پژوهش به سوی حرفه مقدس پزشکی است و چه بسیار متخصصان و جراحان بزرگی که در این رهگذر و با فراگیری و آموزش بهتر موجب کاهش درد و آلام بیماران خواهند شد.

وی افزود: حاصل این فکر بزرگ نه تنها در سرای فانی بلکه در جهان باقی نیز مایه تعالی روح و مراتب انسان اهداءکننده خواهد شد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان تصریح نمود: در مقام یک پزشک باید بگویم شروع علم پزشکی در تمام دانشگاه‌های علوم پزشکی سالن تشریح است، دانشجوی پزشکی اولین چیزی که در سالن تشریح یاد می‌گیرد درس توحید و خداشناسی است، هنگامی که یک دانشجو پزشکی برای اولین بار و از نزدیک با تشریح کالبد یک انسان به خلق سیستم پیچیده و منظم بدن پی می‌برد و به نحوه کارکرد سلسله اعصاب و چگونگی کارکرد قلب و عروق و سایر اعضاء و جوارح انسانی آشنا می‌شود در مقابل قدرت و عظمت پروردگار سر تسلیم فرود می آورد.

دانائی با توجه به مشکلات و کمبود جسد اظهار کرد: یکی از معضل‌های جدی دانشگاه‌های علوم پزشکی در سطح کشور کمبود جسد برای سالن تشریح در راستای آموزش دانشجویان رشته پزشکی است و از این لحاظ اقدام خیرخواهانه باقر پورذاتی که با رضایت قلبی و با اراده شخصی صورت گرفته است بسیار ارزشمند و حاکی از آگاهی و بینش عمیق و آینده نگری وی است.

وی افزود: خط فکری و پایه گذاری فرهنگ اهدای جسد به دانشگاه‌های علوم پزشکی که از سوی پرفسور حسن زاده صورت گرفته است حرکت خلاقانه و شایسته ای است که باید در راستای ترویج این خط فکری در سطح جامعه اقدامات موثری از طرق مختلف و رسانه ها انجام شود.

در پایان این آیین رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان با اهدای لوح تقدیر از همکاری دلسوزانه همسر داغدیده و فرزندان خانواده پورذاتی قدردانی کرد.

گفتنی است، از دیگر برنامه های این آیین پخش کلیپ زندگینامه مرحوم پورذاتی و قرائت زندگینامه وی توسط نوه این مرحوم بود.

لازم به ذکر است، مرحوم باقر پورذاتی از کارکنان آموزش دانشگاه علوم پزشکی ایران بود که در سن ۸۵ سالگی دار فانی را وداع گفت. روحش قرین رحمت الهی باد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.