یکشنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۴:۱۵

مروری بر عملیات کربلای۷

عملیات " کربلای 5‌ " که یکی از بزرگترین عملیات‌های رزمندگان در طول "جنگ تحمیلی" بود

امروز ۱۲ اسفند سالروز آغاز عملیات کربلای هفت است. این عملیات سال ۱۳۶۵ در شمال غرب کشور (حاج عمران) با هدف تصرف و تأمین ارتفاع ۲۵۱۹ گردمند اجرا شد.

به گزارش مفدا ، مناطق آزاد شده در این عملیات شامل ارتفاعات ۲۵۱۹ گردمند، تپه سرخی و یال کله اسبی بود. تجهیزات منهدم شده دشمن در این عملیات شامل ده‌ها قبضه سلاح از انواع سنگین و نیمه سنگین از جمله توپ و خمپاره‌انداز و یگان‌های منهدم شده دشمن شامل سه گردان از تیپ ۷۵ لشکر ۲۳، تیپ‌های چهار، شش و ۹۶ و گردان‌های یک و دو از تیپ سه لشکر ۲۵ بود.

در این عملیات بیش از ۲۳۰۰ نفر از نیروهای دشمن کشته و زخمی شدند و ۱۸۵ نفر به اسارت درآمدند. غنایم به دست آمده نیز شامل تعدادی ادوات و سلاح‌های سبک و نیمه‌سنگین و انواع خودرو بود. نیروی عمل کننده در این عملیات نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران بود.

عملیات کربلای ۷ درمنطقه عملیاتی حاج عمران آغازشد. نیمی ازمنطقه عملیاتی والفجر ۲ که در دوره حملات موسوم به استراتژی دفاع متحرک عراق ازدست رفته بود در عملیات کربلای ۲ و بقیه درعملیات کربلای هفت آزاد شد . از عملیات بدر تا پایان جنگ که فرماندهی سپاه و ارتش در جنگ از یکدیگر تفکیک شد در خشان ترین بخش از کارنامه ارتش در عملیات کربلای هفت رقم خورد . در این عملیات لشکر ۶۴ ارومیه جانفشانی های بسیاری از خود نشان داد . در عملیات یادشده که از نوع تک نیمه گسترده بود ، نیروهای عراقی بیش از سه هزار کشته و زخمی و بیش از دویست و هفتاد اسیر دادند . در پایان این عملیات چند منطقه ازحاج عمران و ارتفاعات مهمی درمنطقه عملیاتی ازوجود دشمن بعثی پاک شد.
طرح‌ دفاع‌ متحرک‌ عراق‌ همزمان‌ در چند منطقه‌ اجرا شد و علی‌رغم‌ تلاش‌ رزمندگان‌ و فرماندهان‌ جنگ، هنوز مناطقی‌ در اشغال‌ قوای‌ عراقی‌ باقی‌ مانده‌ بود. رژیم‌ بعث‌ که‌ منتظر عکس‌العمل‌ جمهوری‌ اسلامی‌ در جبهه‌های‌ نبرد بود، با وجود عملیات‌ کربلای‌ ۲ در منطقه‌ عمومی« حاج‌ عمران» ، توانست‌ ارتفاعات‌ «گردمند» و قله‌ ۲۵۱۹ را در اختیار گرفته‌ و همچنان‌ در اشغال‌ خود نگاه‌ دارد. این‌ ارتفاع‌ که‌ پیشتر در عملیات‌ والفجر ۲ آزاد شده‌ بود، پس‌ از سقوط‌ در دوره‌ دفاع‌ متحرک، در عملیات‌ کربلای ۲ نیز تأمین‌ نگردید، تا اینکه‌ در تاریخ ۱۳ اسفند ماه ۱۳۶۵ طی‌ عملیات‌ «کربلای‌ ۷ » و با رمز «یا مولای‌ متقیان» به‌ دست‌ رزمندگان‌ ارتش‌ جمهوری‌ اسلامی‌ (لشکر ۶۴ ارومیه) آزادشد.
علاوه‌ بر ارتفاع‌ یاد شده‌ که‌ در زمان‌ عملیات‌ پوشیده‌ از برف‌ بود، «تپه‌ سرخی» و یال‌ «کله‌ اسبی» از دشمن‌ پاکسازی‌ شد. طی‌ عملیات‌ کربلای ۷ ده‌ها قبضه‌ سلاح‌ از انواع‌ سنگین‌ و نیمه‌ سنگین‌ و شماری‌ زاغه‌ مهمات‌ منهدم‌ شد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.