یکشنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۴:۱۰

حاشیه و متن جشنی ورزشی؛

از رژه ۵۹ تیم از دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور تا روشن شدن مشعل المپیاد همگانی پسران

المپیاد ورزشی پسران

ساعت ۱۷ و ۳۰ دقیقه را پشت سر گذاشته است و ثانیه‌ها می‌رود تا چهارمین المپیاد ورزش‌های همگانی پسران وزارت بهداشت را رقم بزند.

به گزارش مفدا رفسنجان، ساعت ۱۷ و ۳۰ دقیقه را پشت سر گذاشته است و ثانیه ها می‌رود تا چهارمین المپیاد ورزش‌های همگانی پسران وزارت بهداشت را رقم بزند.

مسؤولان در تدارک و تلاش هستند تا این مراسم را با شکوه هر چه بیشتر با حضور ۵۹ دانشگاه علوم پزشکی برگزار کنند و به المپیادهای ورزشی دختران و پسران وزارت بهداشت را که اکنون مرکز توجه نهادهای ورزشی غیر دانشگاهی نیز قرار گرفته است در بالاترین سطح بپردازند.

صندلی‌های سالن ورزشی شماره دوی مجتمع دانشگاهی پیامبر اعظم(ص) پذیرای دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور در هشت رشته ورزشی است. دکتر قنبری؛ قائم مقام و مشاور معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت، دکتر کوشکی؛ رییس اداره ورزش‌های همگانی وزارت بهداشت، مهندس معماری؛ مدیر روابط عمومی معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت و جمعی از مسؤولان دانشگاهای علوم پزشکی در این مراسم حضور به هم رساندند تا اهتمام خود به ورزش‌های همگانی را نشان دهند.

تیم خبری مفدا نیز در خارج از محوطه در حال گرفتن گفتگو از ورزشکاران دانشجویی است که آمده‌اند تا در چهارمین تورنمنت ورزش‌های همگانی پسران وزارت بهداشت پرچم دانشگاه خود را به اهتزار در آورند.

نوای دلنشین قرآن در سالن طنین افکن می‌شود و همه خود را برای شنیدن آیات الهی قرآن کریم آماده می‌کنند. پس از پایان گرفتن تلاوت قرآن کریم نوبت به سرود جمهوری اسلامی ایران می‌رسد که همه حضار در سالن به احترام سرود ملی کشور ایستاده و سر زد از افق را زمزمه می‌کنند.

عده‌ای از دانشجویان چشم‌های خودرا بسته‌اند و دست را بر سینه فشرده و سورد ملی را می‌خوانند گویا در دل غوغایی از افتخار آفرینی برای پرچم سه رنگ کشور را دارند.

 مجری از همه می‌خواهد در نبود مدیری مدبر و بزرگی زحمت کش که مقدمات برگزاری المپیادهای ورزشی را ایجاد کرده است و اکنون این درخت نوپا در حال به ثمر نشستن است دست به تشویق زده و نام دکتر فراهانی؛ معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت را که می‌خواند حضار با صوت و کف دکتر فراهانی را مورد تشویق قرار می‌دهند.

پس از پخش کلیپی زیبا که به همت روابط عمومی معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت تهیه شده است، دکتر کوشکی از سوی مجری برای ایراد سخنرانی دعوت می‌شود.

رئیس اداره ورزش‌های همگانی وزارت بهداشت ضمن تشکر و قدردانی از ورزشکاران و مربیان و دست اندرکاران برگزاری این مسابقات، گفت: دانشجویان براساس چشم اندازعلوم پزشکی باید هفته‌ای سه جلسه و هر جلسه یک ساعت فعالیت ورزشی داشته باشند.

وی افزود: اگر فعالیت‌های بدنی در بین دانشجویان را به وسیله هر ساختاری اجرایی کنیم می‌تواند به عنوان یک کار فرهنگی مطرح شود.

دکتر کوشکی با بیان اینکه دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی افراد ارزشمندی برای جامعه هستند، گفت: بیش از ۹۰ درصد دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور در این مسابقات شرکت کردند.

رئیس اداره ورزش‌های همگانی وزارت بهداشت تعداد دانشگاه‌های شرکت کننده در این المپیاد را ۵۹ دانشگاه دانست و ادامه داد: در المپیاد گذشته ۴۸ دانشگاه شرکت کردند که نشان دهنده مشارکت بیش از ۹۰ درصدی است.

وی با بیان اینکه براساس آمار تعداد شرکت کنندگان در رشته‌های مختلف افزایش پیداکرده است، گفت: در مسابقات داژبال ۱۵ دانشگاه در المپیاد گذشته شرکت کردند که در سال جاری این رقم به ۲۵ تیم رسیده است که این نشان دهنده آن است که پتانسیل ورزش‌های همگانی در دانشگاه‌های علوم پزشکی فراهم است و از معاونت فرهنگی دانشجویی و مسوولان تربیت بدنی دانشگاه‌های سراسر کشوربه دلیل حمایت از این حوزه تشکر و قدردانی می‌کنم.

 کوشکی با بیان اینکه در المپیاد ورزش همگانی دختران دانشگاه علوم پزشکی تبریز رتبه نخست را کسب کرد، افزود: دانشگاه علوم پزشکی گناباد، اصفهان و کاشان به ترتیب رتبه‌های دوم تا چهارم را کسب کردند.

رئیس اداره ورزش‌های همگانی وزارت بهداشت ادامه داد: دانشگاه علوم پزشکی گناباد با توجه به تعداد کم دانشجویان توانست تیم خوبی را به این مسابقات اعزام کند که این مسئله نشان دهنده آن است که استقامت، تلاش و مشارکت رمز موفقیت دانشجویان است.

در ادامه کلیپ زیبای چهارمین المپیاد ورزش‌های همگانی پسران وزارت بهداشت از پذیرش تا افتتاحیه به نمایش گذاشته می‌شود.

دانشجویان با دیدن تصاویر خود در هنگام حضور در پذیرش، سلف، قرعه کشی، تمرینات و مسابقات روز اول المپیاد ابراز خوشحالی کرده و به تشویق خود می‌پردازند.

 در ادامه دکتر قنبری به جایگاه سخنران ویژه فرا خوانده می‌شود و نکته جالب توجه تشویق حضار برای حضور وی در جایگاه است  تشویقی که نشان از رضایت دانشجویان ورزشکار از عملکرد معاونت فرهنگی و دانشجویی دارد.

دکتر بهرام علی قنبری، مشاور و قائم مقام اجرایی وزارت بهداشت در این مراسم ضمن تشکرو قدردانی از برگزار کنندگان مسابقات، گفت: از همه همکاران دانشگاهی‍ام که با صمیمیت ، دلسوزی و جدیت تلاش کردند که شما دانشجویان بتوانید در چهارمین المپیاد ورزش‍‌های همگانی  و در فضایی پرنشاط و شاداب در شرکت کنید تشکر و قدردانی می‌کنم.

وی افزود: از همه مسؤولان تربیت بدنی دانشگاه‌های سراسر کشورتشکر می‌کنم و امیدوارم  روزبه روز انگیزه فعالیت در دوستان افزایش پیدا کنند تا بتوانند فعالیت مطلوب ورزشی را در دانشگاه‌ها گسترش دهند.

مشاور و قائم مقام اجرایی وزارت بهداشت ادامه داد: از دانشجویان تشکر می‌کنم و امیدوارم حضورآن‌ها حضوری پرنشاط و پرمعنا باشد و تجربه خوبی را در این مسابقات کسب کنند و بتوانند به عنوان مبلغان ورزشی، فعالیت ورزشی را در دانشگاه‌ها رواج دهند.

دکتر قنبری به آسیب‌های اجتماعی اشاره کرد و گفت: یکی از راه‌های مقابله با آسیب‌های اجتماعی فعالیت‌های ورزشی است و می‌توان با گسترش ورزش‌های همگانی زمینه را برای ورزش دانشجویان فراهم کرد.

در ادامه با صدای تشویق حضار، گروه موسیقی «آوای طبری» بر روی سن قرار می‌گیرند و چهار قطعه « ننه گل محمد، دل قراری، نوروز خوانی و بهار آمد» را به زیبایی اجرا می‌کنند.

دانشجویان در قسمت‌هایی از قطعات اجرا شده مانند ننه گل محمد همخوانی کرده و در قسمت نوروز خوانی با نوع خاص دست زدن گروه همراهی لازم را انجام می‌دهند.

در میان اعضای هشت نفره گروه که از همه سنی در میانشان وجود دارد؛ نگاهم به کوچکترین عضو است که گویا ۹ سال سن دارد، او به زیبایی بر طبلی با دو چوب می‌کوبد و خود را با افراد با تجربه گروه که شاید بیش از ۲۰ سال است در کار هنری موسیقی محلی هستند هماهنگ می‌کند.

 زمانی که کار به پایان می‌رسد و همه برای این هنرنوازی زیبا دست می‌کوبند، سراغ او می‌روم و با او به گفت‌وگو می‌نشینم. خود را سید پارسا محمدی معرفی می‌کند.

 از او می‌پرسم نام ابزاری که بر روی سن میزد چیست؟ که می‌گوید من نقاره زن هستم و چهار سال در این حرفه کار می‌کنم از او می‌خواهم در خصوص گروهی که با آنها کار می‌کند توضیح بدهد که می‌گوید: با این تیم به سفر خارج از کشور می‌روم و علاوه بر اجراهای داخلی در خارج  از کشور نیز اجرا داشته و این کار را دوست دارد.

برایش آرزوی موفقیت دارم و از او جدا می‌شوم و به میان جمعیت باز می‌گردم.

اکنون زمان رژه ۵۹ تیم از مجموع ۶۴ دانشگاه علوم پزشکی در چهارمین المپیاد ورزش‌های همگانی وزارت بهداشت در قسمت پسران است. فاصله اندک ۵۹ از ۶۴ دانشگاه نشان می‌دهد که در سال آینده شاید این رکورد را تیتر کنیم که تمامی دانشگاه‌های علوم پزشکی در المپیاد ورزش‌های همگانی دختران و پسران وزارت بهداشت حضور دارند.

آغاز رژه با آهنگ «بارو بارو بارون» همراه می‌شود و به یک باره تمام سالن در حالی که نگاه به سمت راست و لحظه آغاز رژه دارد متوجه انتهای سمت چپ سالن می‌شود که دانشجویان دانشگاه لرستان هماهنگ با آهنگ بارو باروون به شکل محلی به شادی می‌پردازند.

پلاکارد ۵۹ تیم‌ از دانشگاه‌های علوم پزشکی از جمله آبادان‏، اصفهان‏‏، ارومیه، اردبیل، اسفراین، اهواز، ایران، ایلام، ایرانشهر، تبریز، بهزیستی، بیرجند، سبزوار، جیرفت، بجنورد، رفسنجان، تهران، البرز، زاهدان، زنجان، ساوه، سمنان، شاهرود، شهید بهشتی، شوشتر، شهر کرد، شیراز، قزوین، گراش، گلستان، کرمانشاه، یاسوج، همدان، مشهد، خلخال، وارستگان، گناباد، کردستان، کرمان، لرستان، بوشهر، بهبهان، کاشان، مازندران، یزد، سراب، لارستان و خوی به همراه چهار تن از ورزشکاران هر دانشگاه از زیر قرآن کریم عبور و رژه تیم‌ها در پشت پرچم جمهوری اسلامی ایران به پرچمداری امیر محمد بیضایی و نصیر سیفی پور از دانشگاه مازندران انجام می‌شود.

در ادامه سوگند نامه چهارمین المپیاد ورزش‌های همگانی پسران وزارت بهداشت توسط سهند لطفی قرائت می‌شود و تمامی حضار در سالن هم نوا با وی این سوگندنامه را تلاوت می‌کنند.

بسم الله الرحمن الرحیم

ما دانشجویان شرکت کننده در چهارمین المپیاد ورزش‌های همگانی دانشجویان پسر دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور با اقتداء به حضرت مولی الموحدین حضرت علی(ع) سوگند یاد می‌کنیم با احترام به قوانین و مقررات و رعایت اصول اخلاقی درمحیطی دوستانه به رقابت بپردازیم.

محمد باقری پور به عنوان مشعل دار از حلقه تشویق ورزشکاران دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور عبور کرده و مشعل این دوره از مسابقات را روشن می‌کند.

مشعل که روشن می‌شود مراسم افتتاحیه پایان می‌گیرد و دانشجویان دسته دسته به رقص محلی دانشگاه خود می‌پردازند و عکس‌های یادگاری با مسؤولان برگزاری المپیاد بخش پایانی این جشن زیبا رقم می‌زند.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.