یکشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۳:۱۸

نشست دو روزه کارشناسان انجمن‌های علمی دانشجویی علوم پزشکی در مشهد مقدس برگزار شد؛

از حمایت از استارتاپ‌های حوزه سلامت تا تاکید بر اتحادیه انجمن‌های علمی دانشجویی

نشست کارشناسان انجمن های علمی

نشست کارشناسان انجمن‌های علمی دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی با حضور امیر للـه‌گانی مدیر کل فرهنگی وزارت بهداشت، محمد حسین مطهری رئیس کمیسیون طرح و مشاوره دانشجویی شورای عالی انقلاب فرهنگی و محمد هادی عسگری مدیر کل فرهنگی اجتماعی وزارت علوم برگزار شد.

به گزارش مفدا رفسنجان، نشست کارشناسان انجمن‌های علمی دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی ۲۷ و ۲۸ بهمن ماه به میزبانی معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت در مجتمع فرهنگی و آموزشی وزارت بهداشت در مشهد مقدس همزمان با نشست کارشناسان کانون‌های فرهنگی برگزار شد.

لزوم توجه به استارتاپ‌های حوزه سلامت

در این نشست امیر للـه‌گانی مدیر کل فرهنگی وزارت بهداشت درباره استارتاپ‌های حوزه سلامت و نقش انجمن‌های علمی در این حوزه سخنرانی کرد.

وی اشاره به اینکه اخیرا توجه به استارتاپ‌ها در کشور بیشتر از پیش شده است، اظهار داشت: یکی از مسائل اصلی ما و حوزه‌ای که باید به آن توجه کنیم، باید موضوعات استارتاپی  در حوزه سلامت باشد. خوشبختانه در چند سال اخیر شاهد راه اندازی استارتاپ‌هایی در حوزه پزشکی هستیم.

للـه‌گانی خطاب به کارشناسان انجمن‌های علمی دانشجویی دانشگاه های علوم پزشکی کشور، آن ها را سرداران خط مقدم این عرصه معرفی  و بیان کرد: ما در عرصه فرهنگ و فعالیت‌های فرهنگی نباید فقط به فکر خروجی فعالیت‌ها باشیم و فقط آن را مد نظر قرار دهیم. برخی فعالیت‌ها تنها به هدف آشنایی دانشجویان با آن حیطه انجام می‌شوند.

وی در ادامه تصریح کرد: ما به دنبال این هستیم که توجه دانشجویان به حوزه استارتاپ‌ها جلب شود و استارتاپ‌هایی نیز توسط دانشجویان راه اندازی شود. اهمیت مسیری که دانشجویان پزشکی در عرصه فرهنگی طی می‌کنند، از اهمیت نتیجه کمتر نیست.

اجرای منشور حقوق و مسئولیت‌های دانشجویی به صورت پایلوت

در این نشست "منشور حقوق و مسئولیت‌های دانشجویی" توسط محمد حسین مطهری رئیس کمیسیون طرح و مشاوره دانشجویی شورای عالی انقلاب فرهنگی مورد بحث قرار گرفت.

وی با اشاره به اینکه این منشور در فصل‌های ۹گانه و با هدف پوشش دغدغه‌های کلان دانشجویی تدوین شده است، اظهار داشت: منشور حقوق و مسئولیت‌های دانشجویی یک تمرین و گفتمان مهم است که باید آن را جدی بگیریم و باید حقوق و مسئولیت‌های دانشجویان به آنها گفته شود. در حال حاضر دانشجویان دیگر فقط به فکر حقوق خود نیستند بلکه به دنبال این هستند که مسئولیت‌های خود را بشناسند و به آن نیز عمل کنند.

رئیس کمیسیون طرح و مشاوره دانشجویی شورای عالی انقلاب فرهنگی  در ادامه توضیح داد: بنابر پیشنهادهای فعلی، ما به دنبال این هستیم که پس از تصویب این منشور این مهم  در چند دانشگاه به صورت پایلوت اجرایی و پس از آن به اجرای مرحله عملی در سطح ملی برسد.

مطهری خاطر نشان کرد: ما دوست داریم دانشجو دانشجویی باشد که مشارکت‌های جدی در حوزه خانواده، سیاست و محیط زیست داشته باشد. به عبارت دیگر و در همین راستا نیز یکی از بخش‌های مهم مد نظر ما حوزه زنان و مادران بود که بتوانیم از ظرفیت‌های موجود به خوبی استفاده کنیم. به طور مثال فضاهایی برای خانمها دیده شده که صرفا فضای استراحت اختصاصی آنها باشد.

وی با بیان اینکه مالکیت فکری در شورای عالی انقلاب فرهنگی دیده شده است، خاطر نشان کرد: ما سعی کردیم دغدغه‌های کلان در این منشور به ویژه در بحث مالکیت فکری علمی و پژوهشی دیده شود.

نقش انجمن‌های علمی در سوق دادن دانشگاه‌ها به سمت فعالیت‌های علمی

در ادامه نشست محمد هادی عسگری مدیر کل فرهنگی اجتماعی وزارت علوم به ایراد سخنرانی پرداخت.

وی با اشاره به اینکه انجمن‌های علمی دانشجویی به عنوان شبکه‌های غیر رسمی فرصت یابی می‌توانند فضای بازار را به دانشگاه‌ها و توانمندی‌های دانشگاه‌ها را به بازار منتقل کنند، خاطر نشان کرد: انجمن‌های علمی دانشجویی باید فضای عمومی دانشگاه‌ها را به سمت فعالیت‌های علمی و پژوهشی سوق دهند. توقع و انتظار این است که این مهم  توسط اساتید انجام شود و این فضا را تسهیل کنند و به خاطر همین فعالیت‌های فرهنگی در دانشگاه‌ها حتما باید ذیل معاونت فرهنگی باشد.

مدیر کل فرهنگی وزارت علوم، اتحادیه انجمن‌های علمی دانشجویی را از عناصر اصلی" دانشگاه اجتماعی" معرفی و خاطر نشان کرد: دانشگاه اجتماعی دانشگاهی است که نمی‌تواند به محیط اطراف خود بی‌تفاوت باشد.

عسگری همچنین اظهار داشت: زیست دانشگاه نقطه افتراق دانشگاه و دانشجو است که استقلال شخصیتی در ذهن دانشجو شکل می‌گیرد و پس از این مهم نیز دانشجو در لایه‌های مختلف اجتماع کنکاش کرده و راه حل ارائه می‌دهد.

وی همچنین بیان کرد: فعالیت‌های دانشجویان باید به صورت مسئله‌محور و با نگاه به جنبه‌های مختلف باشد و ما نیز باید مسئله محوری را به دانشجویان و جوانه امیدی که به برکت انقلاب اسلامی ایجاد شده به دانشجو و جامعه تزریق کنیم.

در ادامه این نشست کارگروه‌های تخصصی با حضور کارشناسان انجمن‌های علمی تشکیل شد و در هر کارگروه مباحث مربوطه مورد بحث و بررسی کارشناسان قرار گرفت و مسائل و مشکلات آن حوزه به کارشناسان وزارت بهداشت منتقل شد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.