پنجشنبه ۱۸ بهمن ۱۳۹۷ - ۲۳:۰۶

ایده ای خلاقانه از دانشجوی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی :

اولین سایت مناسب برای افراد دارای کور رنگی توسط محمد جواد راشدی راه اندازی شد

دانشگاه علوم بهزیستی

به مناسبت راه اندازی این سایت مفدا علوم بهزیستی و توانبخشی گفتگوی ویژه ای را به محمد جواد راشدی طراح این سایت اختصاص داد.

به گزارش مفدا علوم بهزیستی و توانبخشی؛ بنده شاهرخ کاهانی، خبرنگار پایگاه خبری و اطلاع رسانی مفدا علوم بهزیستی و توانبخشی در خدمت شما هستم تا مصاحبه ای را با جناب آقای محمدجواد راشدی، مدیر سایت توان درمان در خصوص اولین سایت مناسب برای افراد دارای کوررنگ رو داشته باشم.

مفدا علوم بهزیستی : ضمن عرض سلام لطفا خودتون رو معرفی بفرمایید.
راشدی : بنده محمدجواد راشدی دانشجوی سال آخر رشته گفتاردرمانی هستم

مفدا علوم بهزیستی : جناب راشدی لطفا بفرمایید که ایده این قابلیت یعنی بهینه سازی سایت برای افراد دارای کور رنگی چگونه و چرا به ذهنتون رسید؟
راشدی: خوب ما در طراحی و دیزاین سایت از روز اول به فکر این موضوع بوده ایم. چرا که در برنامه هایی که برای افزایش تجربه ی کاربری در سایت پیاده می شوند، این قشر یعنی افراد دارای کوررنگی نیز بخشی از جامعه هدف ما هستند. بخصوص که حوزه ی فعالیت ما به طور تخصصی در حیطه توانبخشی، پزشکی و سلامت است.

مفدا علوم بهزیستی: اینکه میفرمایید این سایت برای افراد دارای کور رنگی مناسب است، این مناسب بودن به چه معناست؟
راشدی: در واقع در تمام صفحات سایت، متن ها و تصاویر دارای کنتراست و ترکیب رنگ مناسبی هستند که فرد را قادر میسازد اجزای متن و جزئیات تصاویر را با صحت بالا دریافت کند. اگر به مقاله ای که در این زمینه منتشر کرده ایم مراجعه بفرمایید مثالهایی از مشکلات ترکیب رنگ را آورده ایم. به عنوان نمونه تصویری از کنار هم قرار گرفتن رنگ نارنجی هویج و رنگ سبز از دیگر سبزیجات است که فرد دارای کور رنگی قادر به دریافت و تشخیص رنگ نارنجی نیست. پس  تمام تصویر را سبز می بیند و در نتیجه متوجه حضور هویج در این تصویر نخواهد شد.

مفدا علوم بهزیستی : افرادی که دارای کور رنگی می باشند در چه طیف هایی می باشند؟
راشدی :  طیف افراد کوررنگی بصورت تخصصی شامل جزئیات زیادی است. اما بطور خلاصه می توانیم به تک رنگ بینی، دو رنگ بینی و سه رنگ بینی ناهنجار اشاره کنیم. همانگونه که قبلا هم اعلام کرده ایم افراد دارای کوررنگی بر خلاف تصور عموم به ندرت خاکستری می بینند.

مفدا علوم بهزیستی : میشه لطفا آدرس سایتتون رو اعلام بفرمایید؟
راشدی:  بله. آدرس سایت توان درمان به نشانی https://tavandarman.com می باشد

مفدا علوم بهزیستی: افراد دارای کور رنگی چگونه می توانند از سایت توان درمان استفاده کنند؟
راشدی:  از آنجایی که سایت برای این افراد بهینه شده است این افراد نیز می توانند همانند دیگر افراد جامعه از سایت استفاده کنند. مزیتی که در سایت ایجاد کرده ایم باعث شده است که افراد در حین مطالعه مقالات و مشاهده تصاویر با کمترین مشکل روبرو باشند.
مفدا علوم بهزیستی : در پایان از اینکه این وقت را در اختیار مفدا علوم بهزیستی گذاشتید تشکر و قدر دانی میکنیم.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.