یکشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۷ - ۰۹:۰۸

"اخلاق پزشکی" موضوع سه شنبه بازار درمانگاه دانشگاه ایران

حاج آقای بیگدلی

موضوع این هفته سه شنبه بازار درمانگاه معاونت فرهنگی و دانشجویی "اخلاق پزشکی" بود که حجت الاسلام و المسلین حاج آقای بیگدلی در این خصوص مواردی را بیان کردند.

به گزارش مفداایران بحث های علمی، پزشکی، روانشناختی، سه شنبه‌های هر هفته درمانگاه معاونت دانشجوئی و فرهنگی دانشگاه این بار با ارائه استاد حجت الاسلام و المسلین حاج آقای بیگدلی برگزار شد. ایشان در خصوص اخلاق پزشکی مواردی را بیان کردند که اجمالی از آن تقدیم خوانندگان محترم می‌شود.

اخلاق پزشکی

سیستمی از اصول و قواعد اخلاقی است که ارزشها و قضاوت ها را در حوزه پزشکی بکار می گیرد. به عنوان یک رشته علمی اخلاق پزشکی کاربردهای عملی خودش را هم زمان با کار روی تاریخ،  فلسفه،  الهیات و جامعه شناسی در بر می گیرد.

اخلاق پزشکی نوین در حقیقت یکی از شاخه های اخلاق حرفه ای است که سعی می کند اخلاقیات را به صورت کاربردی در حوزه عملی پزشکان و کادر پزشکی وارد کند در این میان اسلام و تعالیم دینی با نگاهی ظریف نکات ارزشمندی را در این حوزه به انسان ارائه می کند.

مکتب اسلام تا جایی به این علم اهمیت داده که آن را در کنار علم دین قرار داده که برای رسیدن به آنها باید سعی و تلاش کرد. از حضرت علی(ع) روایت شده است: علم سه نوع است: فقه برای ادیان، پزشکی برای ابدان و نحو برای زبان ها

واژه طب در لغت به معنای وفق و مدارا در کار و لطف ورزیدن است و طبیب را از آن جهت طبیب نامیده اند که با مدارا و تدبیر خود اندوه را از دل می گیرد. برخی از بایسته های اخلاقی حرفه پزشکی عبارتند از: ایمان به خدای تعالی و توکل بر او، تخصص و آگاهی لازم، خوش رفتاری و مهربانی با بیماران و اجتناب از حرص ورزی در کسب ثروت.

مهمترین بایسته های اخلاقی

۱- ایمان : رهاوی در" ادب الطبیب " از کهن ترین اثر در زمینه اخلاق پزشکی در اسلام ایمان را نخستین بایسته در اخلاق پزشکی شمرده است. نخست پزشک باید باور کند و به خدا ایمان داشته باشد او باید خود را با تمام خرد، جان و اراده آزاد وقف پروردگار کند.

۲- توکل : پس از ایمان به خداوند، توکل از دیگر فضیلت هایی است که در رابطه پزشک با خداوند ظهور و بروز دارد و در تشخیص و درمان بیماری بسیار تاثیر می گذارد.

۳- عبادت شمردن پزشکی : پزشک باید به شغل خویش رنگ الهی بدهد.

۴- تقوا : ارتباط پزشک با مردم – ارتباط پزشک با بیمار- ارتباط پزشک و همکاران

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.