شنبه ۲۲ دی ۱۳۹۷ - ۱۱:۱۸

با زبان بی‌زبانی از بیان این قلم/روز زیبایت مبارک ای‌پرستار گلم

روز پرستار

پرستار کیست؟ او که بر بالین من بیمار می‌نشیند تا غم را از چهره زرد و خسته و بیمارگونه‌ام کم کند؛ او که تلاش دارد تا کمی از آلام و نگرانی‌های بیمار را کاسته و با مهربانی، گذشت و فداکاری لحظاتی را برای آرامش بیمار با وی سپری کند.

 به گزارش مفدا، پرستار همان چهره مهربان هنگامه دشواری است که در فضای بسته، تلخ و دشوار اسارت بر روی تخت درمانی هر از گاهی بر بالین بیمار حاضر می‌شود و برای لحظاتی با او و دست‌های مهربانش، کلام گرم و شیوا و پر امیدش و نگاه‌های دلسوزانه و مهربانش همکلام می‌شود.

امروز روز پرستار است؛ این مهربان همراه، این عزیز در هنگامه خطر که می‌آید تا برای دقایقی ببرد هر آن چه نادوست داشتنی است.

پرستارانی که در کشورمان کم نیستند در مهربانی و عطوفت و گاه می‌بینی چهره خسته‌شان را که از حجم فشار کار بر گوشه‌ای خواب را برای لحظاتی بر چشمانشان مهمان کرده‌اند. فرشتگانی که گاهی سردی رفتار بیماران را که خسته از رنج بیماری هستند در دل دریایی خود هضم می‌کنند و خم بر ابرو نمی‌آورند.

و این روز به یاد زن بزرگ و نامی نام آشنا، زنی دلیر و شجاع به نام زینب کبری(س) نام گذاری شده است. خواهری مهربان، همسری دلسوز و مادری فداکار. پرستاری ایثارگر و مبارزی شجاع که در مسیر دشواری‌های بی‌اندازه زندگی غم بسیاری را بر دوش کشید و کاراوانی از اسیران را پرستاری و همراهی کرد.

حضرت زینب(س) گوهری دردانه است که کوهی از مصیبت را به جان خرید و پرستاری از عزیزان و همراهان را بر دوش کشید و موجب شد تا نهایت ایثار و گذشت این بانوی کریمه، روز پرستار را به یاد ایشان بر پیشانی پرستاران میهنم بدرخشاند.

پرستار فرشته رحمت برای بیمار است. آن‏وقت که بیمار از همه جا دستش کوتاه است، در آن ساعاتی که حتی همسر، فرزندان و پدر و مادر بیمار هم بالای سرش نیستند، چشم امیدش بعد از خدا به پرستار است و این پرستار است که مثل ملائکه آسمانی، مثل فرشتگان رحمت، به دردها، مشکلات و نیازهای جسمی و عاطفی او پاسخ می‏دهد، اینها خیلی مهم است، اینها پیش خدای متعال فراموش نمی‏شود. البته ممکن است هیچ چشمی هم این زحمت شما را نبیند. خیلی از زحماتی که شما می‏کشید و رنجهایی که می‏برید، کسی آنها را نمی‏بیند. گاهی یک لبخند شما به بیمار دل افسرده، به او جان دوباره می‏دهد. چه کسی این لبخند را می‏بیند؟این سخنان را رهبر معظم انقلاب در وصف جایگاه پرستار در تاریخ سوم تیر ماه سال ۱۳۸۴ بیان فرمودند.

برای گفتن از جایگاه انسانی که تمام درد و رنج بیماران مختلف را می‌بیند اما باید استوار بماند و در برابر ناله‌ها، اشک‌ها، بی تابی‌ها و رنج‌های بیماران که از هر قشر و هر سنی هستند نه تنها دم نیاورد که ایستادگی کرده و محکم از امید و شفا وسلامت حرف بزند قلم زدن کار در توان من و این یادداشت نیست.

 هیچ گاه در فضای دردآلود درمانگاه و بیمارستان‌ها فراموش نمی‌کنم دست چروکیده مادری که هنگام ورود از بخش به اتاق عمل در دستان پرستارش قرار دارد و او را دخترم خطاب می‌کرد و می‌گفت: برای سلامتی‌ام دعا کن و هیچ گاه اشک‌های پشت در آی سی یو پرستاری را که به دلیل از دست رفتن جان یک بیمار شانه‌هایش می‌لرزید را نیز فراموش نخواهم کرد که این فرشتگان سخت کوش، این زنان و مردان دلسوز هر روزه باید ببینند صحنه‌های رنج آور دردمندی بیماران را و دم بر نیاورده و تحمل کنند سرنوشتی را که برای بیمار رقم خوردنی است.

شاید گفتن نام «پرستار» تنها به عزیزانی که در فضای درمانی در حال درمان بیماران و کمک به بهبود حال این عزیان هستند درست نباشد. بسیاری از پرستاران در خانه‌های سالمندان در منازل خود در حال پرستاری از عزیران بیماری هستند که به هر جهت دچار بیماری می‌باشند.

مادران نیز پرستارانی از کودکی تا پیری کودکانشان هستند و از همان هنگامه بارداری، پرستاری از فرزندانشان آغاز می‌شود و تا همیشه ادامه دارد.

پرستاری اوج شکوه خدمت انسانی به انسان است

پرستاری اوج شکوه خدمت انسانی به انسان است و چه زیبا است این تلاش و از خود گذشتگی که به نام بزرگترین، عزیزترین، مهربانترین و والاترین بانوی راه حقیقت در مسیر ایستادگی حضرت زینب(س) رقم خورد.

به همین بهانه یکی از سروده‌هایم را با تمام وجود تقدیم پرستاران عزیز سرزمینم می‌کنم که با سختی تمام در حال تلاشی شبانه روزی هستند.

شعر «ای شکوهمند»، شاعر مریم کردستانی

با زبان بی‌زبانی از بیان این قلم   

روز زیبایت مبارک ای‌پرستار گلم

این قلم را جان نباشد   تا که در وصفت بچرخد

بگذر از من هر چه بودم   خوب یا خوب بد یا بد

در زمان درد و رنجم         خاطرم را کردی آرام

        بار برداشتی ز قلبم        کم تو کردی درد و آلام

ای پرستار ای‌شکوهمند     ای‌تو اوج لطف و ایثار

ای که عشقت بی‌بدیل است   صاف و صادق، بی تکرار

قطره را نیست درک دریا        پس ز من این کم ببخشا

ای‌پرستار ای‌فرشته             ای‌امید قلب تنها

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.