چهارشنبه ۱۹ دی ۱۳۹۷ - ۱۲:۴۲

معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی سبزوار خبر داد:

اخذ مجوز رشته "ساخت پروتزهای دندانی" در مقطع کارشناسی پیوسته در دانشگاه علوم پزشکی سبزوار

ساخت پروتز دندان/سبزوار

معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی سبزوار از اخذ مجوز رشته ساخت پروتزهای دندانی در مقطع کارشناسی پیوسته در این دانشگاه خبرداد.

به گزارش مفدا سبزوار، "دکتر ژیلا آگاه" با اعلام این خبر در گفتگو با خبرنگار مفدا سبزوار گفت: همزمان با برگزاری دویست و هفتادمین جلسه شورای گسترش دانشگاه های علوم پزشکی در دی ماه سال جاری با راه اندازی رشته ساخت پروتزهای دندانی در مقطع کارشناسی در دانشگاه علوم پزشکی سبزوار موافقت بعمل آمد.

آگاه دربیان خصوصیات، اهمیت واهداف راه اندازی مجدد این رشته گفت: رشته کاردانی پروتزهای دندانی شاخه‌ای از علوم پزشکی (دندانپزشکی) است که در آن یک کاردان (تکنسین) پروتزهای دندانی بعنوان عضوی مؤثر در تیم درمان دندانپزشکی، عهده‌دار ساخت و ترمیم انواع پروتز که شامل انواع پروتزهای متحرک کامل و پارسیل، پروتزهای ثابت و روکش‌ها، ایمپلانت ها و اجزاء کاشتنی (implants)، پروتزهای فک و صورت و پلاک‌ها و پروتزهای مربوط به ارتدونسی می‌شود، می‌باشد. تکنسین پروتز هرگز بطور مستقیم کاری را بر روی بیمار انجام نمی‌دهد و معمولاً تحت نظر دندانپزشک در امر درمان کمک می‌کند.

وی همچنین هدف راه اندازی این رشته آموزشی را تربیت متخصصان مورد نیاز لابراتوارهای دندانپزشکی مراکز آموزشی، درمانی دولتی و خصوصی دانست وافزود: افرادی که با ساختن عضو مصنوعی برای کار ثابت مانند دندان مصنوعی (دندانپزشک، قالب دندان را تهیه می‌کند و متخصص پروتزهای دندانی براساس قالب، دندان را می‌سازد) و عضو مصنوعی برای کار متحرک مانند پلاک‌های ارتودنسی در لابراتورهای دندانسازی و کلینیک‌های دندانپزشکی حضوری فعال دارند.

معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی سبزوار افزود: رشته ساخت پروتزهای دندانی با ظرفیت پذیرش ۱۵ دانشجو و به مدت یک دوره در دانشگاه راه اندازی وپذیرش دانشجو خواهد داشت.

گفتنی است، دانشگاه علوم پزشکی سبزوار با ۱۶۸ عضو هیات علمی وحدود   ۲۰۸۰ دانشجو در مقاطع کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکترای عمومی و تخصصی آموزش علوم پزشکی را در غرب خراسان برعهده دارد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.