سه‌شنبه ۱۸ دی ۱۳۹۷ - ۱۳:۲۹

رئیس دانشگاه مجازی علوم پزشکی:

هدف دانشگاه مجازی علوم پزشکی کمک به دانشگاه‌هاست/ به دنبال افزایش توانمندی و مهارت افراد هستیم

دکتر سید ناصر استاد

دکتر سید ناصر استاد با اشاره به اینکه هدف دانشگاه مجازی علوم پزشکی کمک به دانشگاه‌هاست، گفت: قرار نیست دانشگاه مجازی موازی بقیه دانشگاه‌ها باشد. با کمک خود دانشگاه‌ها و گروه‌های آموزشی قصد داریم توانمندی‌ها و مهارت‌های افراد را افزایش دهیم.

دکتر سید ناصر استاد رئیس دانشگاه علوم پزشکی مجازی درباره اهداف این دانشگاه در گفتگو با مفدا توضیح داد: هدف از راه اندازی دانشگاه مجازی در درجه اول کمک به بقیه دانشگاه‌های علوم پزشکی است که بتوانند از سیستم مجازی به صورت استاندارد استفاده کنند.

رئیس دانشگاه مجازی درباره فعالیت‌های دو سال گذشته این دانشگاه گفت: در بخش زیرساخت همکاران ما در حال تولید اپ‌های موبایلی هستند که از طریق آنها گایدلاین‌های کشوری به صورت آنلاین در اختیار پزشکان قرار گیرد. از جمله کارهای مهمی که می‌شود انجام داد این است که این گایدلاین‌ها به صورت ارزان قیمت در اختیار پزشکان قرار گیرد.

وی در ادامه افزود: طرحی به عنوان شتاب دهنده داریم که اگر در هیات امنا تصویب شود بتوانیم از شرکت‌های تولید نرم افزار حمایت کنیم. در همین راستا در حال گرفتن ساختمانی هستیم که بتوانیم در اختیار این شرکت‌ها قرار دهیم. گرنت‌هایی از بودجه دانشگاه برای طرح های پژوهشی کاربردی به همه کشور اعلام کردیم بر اساس سه سطح دانشجویی، متوسط و سنگین که اساتید و گروه‌‎های آموزشی درگیر آن می‌شوند که برخی از این طرح‌ها می‌توانند پروژه ملی باشند که با مرکز راهبردی آموزش که جدیدا تاسیس شده انجام شود.

استاد با اشاره به اینکه پروژه‌ای در زمینه تولید محتوا نیز تعریف شده است، اظهار داشت: در این طرح برنامه‌ریزی شده که سه هزار محتوا در طول سه سال آینده تولید شود و ۹ میلیارد تومان سرمایه گذاری شده است. اعلام کرده‌ایم که بر اساس آیتم‌هایی که ما مشخص می‌کنیم، طرح‌های پیشنهادی ارائه شوند.

رئیس دانشگاه مجازی همچنین خاطر نشان کرد: عمده کاری که ما در دانشگاه مجازی انجام می‌دهیم کمک به دانشگاه‌هاست. برخی رشته‌هایی که جزو اولویت‌های اول و دوم دانشگاه‌ها نیست اما نیاز جامعه است، در دانشگاه مجازی با تعداد محدود سرمایه گذاری می‌شوند؛ مثلا یادگیری الکترونیک یا E-health . یا برخی رشته‌ها مثل nursing informatics  هست که افراد زیادی در این زمینه تخصص ندارند و باید در این زمینه افراد محدودی را تربیت کنیم. مثلا ۱۲۰ نفر در کشور برای ۱۰ سال آینده باید تربیت شود، بر اساس همان تعداد وارد عمل می‌شویم. بعضی از دوره‌ها را هم به صورت مشترک با دانشگاه‌هایی که فیلد مربوطه را دارند مثل تهران، شیراز، مشهد و اصفهان برگزار می‌کنیم.

وی در ادامه با اشاره به اینکه از دیگر وظایف ما برگزاری دوره‌های مهارتی کوتاه است، اظهار داشت: برنامه ریزی کردیم که دوره‌های مهارتی کودتاه مدت را برای رشته‌های پزشکی برگزار کنیم، البته بدون مدرک تحصیلی. مهارت‌هایی وجود دارد که مورد نیاز پزشکان است و حتی برخی اساتید داوطلب هستند که به صورت رایگان تدریس کنند. اساتیدی داریم که حاضر هستند به صورت رایگان ختنه کردن کودکان را به پزشکان عمومی بیاموزند. چرا که بسیاری از پزشکان در این زمینه دانش کافی ندارند و این باعث بروز مشکلاتی برای این کودکان در آینده خواهد شد.

دکتر استاد همچنین درباره برگزاری دوره‌های مهارتی ویژه فارغ التحصیلان گفت: ایجاد داروخانه مجازی و ارائه آموزش‌های مورد نیاز دانشجویان در دانشگاه‌هایی که امکانات کافی ندارند از دیگر برنامه‌های ماست. دانشگاه‌ها در برخی شهرها واقعا هیچ امکاناتی ندارند و این داروخانه مجازی می‌تواند فضایی رباتیک ایجاد کند و تصویری که دیده می‌شود توسط یک ربات انسانی هدایت شود؛ این از پروژه‌هایی است که آغاز شده است.

رئیس دانشگاه مجازی با تاکید بر اینکه قرار نیست دانشگاه مجازی موازی بقیه دانشگاه‌‌ها باشد، اظهار داشت: دانشگاه مجازی قرار است به دانشگاه‌ها و با همکاری خود گروه‌های آموزشی کمک کند و هیچ برنامه‌ای هم از خارج از مسیر شورای عالی برنامه ریزی و شورای گسترش انجام نمی‌شوند.

وی با اشاره به اینکه باید به سمت افزایش توانمندی‌های افراد برویم، گفت: از طریق دوره‌های مجازی باید بتوانیم توانمندی‌های افراد را بیشتر کنیم. در یک کلاس تئوری و حضوری استاد دو ساعت تدریس دارد و خارج از آن شاید ارتباط چندانی با دانشجو نداشته باشد. اما در سیستم مجازی استاد عملا با دانشجو در ارتباط است و بحث‌های بسیاری مطرح می‌شود.

استاد در پایان افزود: دانشجو در طول هفته باید چهار ساعت با استاد خود در ارتباط باشد و این موضوع کاملا قابل ردگیری و چک شدن است. ما کتابخانه مجازی ایجاد کرده‌ایم که امکان ارزیابی ۳۶۰ درجه دارد و از طریق آن می‌توانید مباحث مطرح شدن بین استاد و دانشجو را ببینید.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.