شنبه ۲۲ دی ۱۳۹۷ - ۱۱:۱۲

به مناسبت فرارسیدن روز پرستار در دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه؛

ثبت اختراع دستگاه "لارنگوسکوپ یکبار مصرف" توسط دانشجوی جوان اورژانسی

نوروزی

"محمدرضا نوروزی" دانشجوی رشته فوریت های پزشکی علوم پزشکی تربت حیدریه با ثبت اختراع دستگاه لارنگوسکوپ یکبار مصرف به دنبال نجات جان بسیاری از مصدومین و بیماران می باشد.

به گزارش مفدا تربت حیدریه، سخن گفتن در مورد حمایت از تولید ملی، کار و سرمایه ایرانی بسیار جذاب است، اما اگر این حمایت‌ها در حد صحبت باشد به نظر شما فایده‌ای دارد!؟ مقام معظم رهبری بارها برای حمایت از حرکت علمی در کشور تاکید کرده اند.

" محمدرضا نوروزی" تکنسین فوریت های پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه و دانشجوی این رشته که ۱۲ سال است در این حرفه مشغول به فعالیت است. "فاطمه سکندری" خبرنگار مفدا تربت حیدریه گفتگویی با این جوان مخترع انجام داده که مشروح این گفتگو بهه شرح  زیر است: 

مفدا تربت حیدریه:  لطفا خودتان را معرفی بفرمایید. از چه سالی وارد جمعیت هلال احمر شدید و از چه سالی در اورژانس ۱۱۵ مشغول به کار هستید؟

عرض ادب و احترام؛ بنده محمدرضا نوروزی هستم. دانشجوی فوریت های پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه و از سال ۱۳۸۰ وارد جمعیت هلال احمر شدم و حدود ۱۲ سال است که مشغول فعالیت در سازمان اورژانس ۱۱۵ هستم.

مفدا تربت حیدریه: در مورد اختراع لارنگوسکوپ توضیح بفرمایید.  ایده اولیه آن چگونه شکل گرفت و با توجه به چه مشکلاتی این اختراع ایجاد شد؟ چه کسانی شما را در این مسیر همراهی کردند؟  

با توجه به اینکه در اولین برخورد با سوانح و مصدومین ممکن است لوله گذاری لازم باشد و این کار سخت و پیچیده است، به ذهنم رسید که در همان مراحل اولیه و حساس زمانیکه حتی مصدوم درون خودرو گیر افتاده است، عمل انتوباسیون با کمترین درصد خطا انجام شود.

طرح کشی و نقشه کشی این کار حدود ۲ سال طول کشید و با آقای رسول قرایی از دانشجویان اسبق دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه و کارمند کنونی بیمارستان آموزشی درمانی نهم دی صحبت ها و تبادل نظراتی صورت گرفت و کمک شایانی برای به ثبت رساندن این اختراع به من داشتند و حدود یک ماه قبل ثبت اختراع پایان یافت و سند اختراع صادر شد.  

مفدا تربت حیدریه: این دستگاه چه تفاوت هایی با لارنگوسکوپ اصلی دارد و چگونه کار را برای ما راحت تر کرده است؟

لارنگوسکوپ یک دسته است که تیغه های مختلفی دارد که با توجه به مصدوم از سایزهای مختلف آن استفاده می‌شود. من در این اختراع ابتدا ساکشن را با خود لارنگوسکوپ ادغام کردم یعنی یک تیغه کشویی دارد که همه سایز ها را پشتیبانی می‌کند و در این شرایط دیگر نیازی به تعویض تیغه و بدنبال آن از دست رفتن زمان وجود ندارد.

این لارنگوسکوپ یک بار مصرف بوده و همراه با قابلیت ساکشن و تصویربرداری از مجاری تنفسی و لوله گذاری صد در صد دقیق است. ساکشن در این دستگاه هم در زمان رفت و هم در زمان برگشت توانایی مکش ترشحات را دارد که باعث دید بهتر و ذخیره زمان بیشتر می‌شود.

نوک گاید که به داخل لوله تراشه فرستاده می‌شود، دارای یک دوربین است و مانیتوری  وجود دارد که اگر مصدوم در ماشین گیر کرده بود و فقط به صورت وی دسترسی داشتیم، می توان به راحتی عمل انتوباسیون را انجام دهیم. این دستگاه از فوت بسیاری از مصدومینی که در خودرو گیر می کنند و تا زمان رهاسازی آن ها زمان زیادی صرف می‌شود جلوگیری می‌کند.

دوربین مدار بسته به داخل تراشه رفته و مانیتور در نرم افزار به گونه ای تعریف شده است که به محض رسیدن به تراشه دور نای کادر رنگی نشان می‌دهد و به راحتی لوله گذاری انجام می‌شود. به این ترتیب این دستگاه در اختیار کارکنان اورژانس، هلال احمر، آتش نشانی و غیره قرار می گیرد و با غیر تخصصی شدن عمل انتوباسیون با این دستگاه جان بسیاری از افراد نجات داده می‌شود و آمار مرگ و میر کاهش می‌یابد.

مفدا تربت حیدریه:  به چه افرادی برای ساخت و ساز این دستگاه نیاز دارید؟ برنامه شما برای تولید انبوه اختراعتان چیست؟  

بنده دیپلم مکانیک و کاردانی نرم افزار دارم و تا الان همه کارها از عهده خودم برآمده و توانسته ام انجام دهم ولی به یک شرکت سازنده احتیاج دارم تا بتوانم به تولید انبوه برسانم. وجود این دستگاه در ارگان های هلال احمر، آتش نشانی ها، اورژانس ها یا هواپیماها و قطارها و به طور کلی مناطقی که با تعداد زیادی از جمعیت مواجه اند ولی دسترسی راحتی به کادر درمان ندارند مورد استفاده می‌گیرد.  

مفدا تربت حیدریه: برای ادامه این روند با چه چالش هایی مواجه هستید؟ اگر صحبت پایانی دارید بفرمایید.  

یکی از مهمترین چالش های موجود در این اختراع  تهیه و تولید گاید  دارای دوربین مدار بسته می باشد. بنده بعنوان یک تکنسین فوریت های پزشکی که در خط اول درمان قرار داریم و در شرایط اولیه و بحرانی با مصدومین و بیماران مواجه میشویم برخودم لازم دانستم تا شرایطی بوجود بیاید تا فعالیت ها و کارهای درمانی ساده تر و راحت تر باشد. از شما و تیم خبری مفدا دانشگاه نیز تشکر میکنم.  

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.