شنبه ۱۵ دی ۱۳۹۷ - ۱۵:۵۲

مردان چاق بیشتر از زنان چاق مراقب قلب خود باشند!

1

یک کارشناس ارشد تغذیه با اشاره به اینکه نحوه تجمع چربی در بدن زنان و مردان متفاوت است ، بیان کرد: چگونگی توزیع چربی بدنی نقش زیادی در سلامت افراد دارد.

سهیل عباسی در گفت و گو با خبرنگار "مفدا کرمانشاه" ، با اشاره به اینکه چاقی به دو دسته سیبی شکل و گلابی شکل تقسیم بندی می شود ، اظهار کرد: به طورکلی چاقی سیبی شکل بیشتر در مردان و چاقی گلابی شکل بیشتر در زنان دیده می شود.

وی علت این تفاوت را تاثیر هورمون های جنسی اعلام کرد و افزود: این هورمون ها مسئول چگونگی توزیع چربی در بدن هستند و باعث می شوند تجمع چربی ها در بدن مردان و زنان متفاوت از هم باشد.

این کارشناس ارشد تغذیه تصریح کرد: در چاقی مردان یا سیبی شکل ، تجمع چربی بیشتر در اطراف شکم و کمر بوده و در چاقی زنان یا گلابی شکل تجمع چربی بیشتر در اطراف ران است.

وی افزود: البته این قانون کلی نیست و ممکن است مردی چاقی گلابی شکل و یا زنی چاقی سیبی شکل داشته باشد ؛ اما به طور کلی نحوه توزیع چربی در بدن دو جنس از این قانون پیروی می کند.

عباسی با تاکید بر اینکه وجود مقادیر بالای چربی تاثیر زیادی بر متابولیک و سلامت بدن انسان دارد بیان کرد: وجود مقادیر بالای چربی دور شکم و کمر نشان دهنده ی میزان بالای چربی در اطراف اندام های حیاتی داخلی بدن از جمله قلب ، کبد ، کلیه ، روده ، طحال و... است.

وی افزود: با توجه به نحوه توزیع و تجمع چربی شکمی در بدن مردان ، اگر فردی این نوع چاقی را داشته باشد ، نشان می دهد میزان چربی اطراف اندام های احشایی او زیاد بوده و این مسئله می تواند تهدیدی برای سلامت فرد باشد.

عباسی با اشاره به بالا بودن آمار بیماری های قلبی و عروقی در مردان خاطر نشان کرد: زمانی که چربی اطراف اندام های حیاتی داخلی زیاد باشد احتمال ناکارآمدی و عملکرد نامناسب این اندام ها وجود دارد.

این کارشناس ارشد تغذیه به نقش هورمون های جنسی زنانه در حفاظت از بدن در مقابل بیماری های قلبی و عروقی اشاره کرد و گفت: هورمون های جنسی زنانه، به خصوص استروژن سبب ایجاد چاقی گلابی شکل میشود و در نتیجه چربی اطراف اندام های احشایی کم تر شده و بروز بیماری های قلبی و عروقی در زنان را کاهش میدهد.

عباسی بیماری های قلبی و عروقی، دیابت، کبد چرب، اختلالات خواب و بروز برخی از سرطان ها را از جمله بیماری هایی معرفی کرد که چاقی سبب بروز آن ها می شود و افزود: بروز این بیماری ها در افرادی که چاقی سیبی شکل دارند بیش از افرادی است که چاقی گلابی شکل دارند.

وی ژنتیک را مهم ترین عامل در چگونگی توزیع چربی ها در بدن اعلام کرد و گفت: چاق شدن صورت ، شکم ، کمر ، ران ، بازو و دیگر اعضای بدن تحت تاثیر ژنتیک فرد است و این عامل تعین می کند میزان چربی در چه قسمتی از بدن بیشتر تجمع پیدا کند.

این کارشناس ارشد تغذیه با اشاره به نقش ژنتیک بر نحوه چاقی خاطر نشان کرد: هیچ راهکار عملی برای کاهش موضعی چربی ها در بدن وجود ندارد و هیچ  دستگاه ، دارو و یا رژیم غذایی نمی تواند باعث کاهش موضعی چاقی شود.

وی در این خصوص  ادامه داد:   به طور کلی برای لاغری موضعی راهکاری وجود ندارد و فقط با یک رژیم غذای سالم و کم کالری زیر نظر کارشناسان و متخصصان تغذیه می توان به صورت کلی میزان چربی بدن را کاهش داد که با توجه به ژنتیک هر فرد لاغر شدن نواحی بدن متفاوت خواهد بود.

عباسی به عمل های جراحی که به صورت موضعی بافت چربی را حذف می کنند اشاره داشت و تصریح کرد: در این عمل های جراحی که در ظاهر چاقی فرد را از بین می برند، چربی دور شکم را برداشته و به دنبال آن بافت و سلول های چربی به صورت کلی حذف می شوند.

وی در ادامه افزود: پس از انجام این عمل اگر فرد رژیم غذایی سالمی نداشته و میزان کالری دریافتی بالایی داشته باشد ، این کالری اضافی به علت عدم وجود بافت چربی در زیر پوست به ناچار به اطراف اندام های حیاتی رفته و در آن جا ذخیره می شود ، که این مسئله تهدیدی جدی برای سلامت این افراد خواهد بود و باید بسیار جدی گرفته شود.

این کارشناس ارشد تغذیه در پایان  توصیه کرد: اصلاح و داشتن یک رژیم غذایی سالم بهترین و عملی ترین راهکار برای کاهش وزن و کاهش چربی بدن است و افراد نباید بدون علم کافی و خودسرانه رژیم غذایی ناسالمی را دنبال کنند.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.