دوشنبه ۱۰ دی ۱۳۹۷ - ۱۰:۳۰

رییس مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری؛

تهران و ۳۰ استان محل برگزاری کارگاه‌های آموزشی هنرهای نمایشی هستند/رهبر معظم انقلاب بر تئاتر دانشجویی تاکید فراوانی دارند

تفاهم نامه تئاتر

تفاهم نامه‌ای که میان اداره کل فرهنگی وزات بهداشت و مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری منعقد شد یک تفاهم نامه آموزشی در حیطه هنرهای نمایشی و آموزش تئاتر است که در تهران و ۳۰ استان کشور که کانون‌های هنری و فرهنگی وزارت بهداشت در این استان‌ها فعال هستند، برگزار می‌شود.

کورش زارعی در گفت‌وگو با مفدا در حاشیه انعقاد تفاهم نامه برگزاری دوره‌های آموزش تئاتر میان اداره کل فرهنگی وزارت بهداشت و مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری در پاسخ به این سؤال که اهداف اصلی از انعقاد این تفاهم نامه چیست؟ گفت: تفاهم نامه‌ای که امروز میان این دو ارگان بسته شد یک تفاهم نامه آموزشی در حیطه هنرهای نمایشی و آموزش تئاتر است که بنا است در تهران و ۳۰ استان کشور که کانون‌های هنری و فرهنگی وزارت بهداشت در این استان‌ها فعال هستند برگزار شود.

وی نقطه آغاز انعقاد این تفاهم نامه را در حاشیه برگزاری جشنواره بین المللی سیمرغ در وزارت بهداشت از چند سال گذشته عنوان کرد و یادآور شد: نقطه آغاز این تفاهم نامه از چندین سال پیش هنگای که مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری در جشنواره بین المللی سیمرغ مشارکت داشته کلید خورده است. من در مدت دو سالی که در دوره‌های قبلی این جشنواره داور مسابقات بخش هنرهای نمایشی و تئاتر بودم  با توجه به آگاهی که از فضای تئاتر دانشجویی داشتم این را پذیرفتیم که با ایجاد این تفاهم نامه بتوانیم با همکاری یکدیگر ریل گذاری درست و مناسبی در حیطه آموزش هنرهای نمایشی در کانون‌های فرهنگی و هنری دانشجویی وزارت بهداشت داشته باشیم.

رییس مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری با ابراز امیدواری از فعال کردن حوزه‌های هنری علوم پزشکی در سرتاسر کشور، خاطر نشان کرد: امیدوارم بتوانیم با فعال کردن مراکز هنری وزارت بهداشت در ۳۰ استان که داری اداره کل فرهنگی و حوزه هنری هستند و با مشارکت و کمک دوستانمان در مراکز استانی، فضای آموزشی منسجم، آکادمیک و درستی در حوزه هنرهای نمایشی ایجاد کرده و در نهایت این فضا و این تلاش منتج به خروجی تولیدی باشد تا هنرجویان پس از گذراندن دوره‌های مقدماتی، آموزش متوسطه و آموزش حرفه‌ای بتوانند اثر و نمایش تولید کنند.

این فعال عرصه تئاتر، سینما و تلویزیون با بیان این که تئاتر به عنوان یک هنر انسانی، اجتماعی و گروهی می‌تواند تاثیر گذاری بسیاری بر مخاطبان خود داشته باشد، گفت: رهبر معظم انقلاب در دیداری که ۲۰ روز قبل با اصحاب تئاتر داشتند، بر تئاتر دانشجویی تاکید فراوانی کردند و این موضوع در ما ایجاد انگیزه می‌کند که بر اساس فرمایش ایشان در این حوزه وارد عمل شویم.

رهبر معظم انقلاب در دیداری که ۲۰ روز قبل با ایشان داشتیم بر تئاتر دانشجویی تاکید فراوانی داشتند و این موضوع در ما ایجاد انگیزه می‌کند که بر اساس فرمایش ایشان در این حوزه وارد عمل شویم.

وی اضافه کرد: تئاتر می‌تواند تاثیر خوبی  بر روی مخاطبین و جامعه خود بگذارد و این نکته قابل توجه است که فردی که در حوزه علم پزشکی تحصیل کرده است و با هنر نیز آشنا است بتواند در درمان و نتیجه علم پزشکی خود موفق تر ظاهر شود و اتفاقات خوبی را در این دو حوزه رقم زند به نحوی که جامعه پزشکی از این پزشکان هنرمند بهره‌مند شوند و هم جامعه اجتماعی و کلیه مردم بتوانند از هنر طبیبان خود استفاده و بهره لازم را ببرند.

 زارعی در پاسخ به این سؤال که به عنوان یک هنرمند پتانسیل دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی در عرصه هنرهای نمایشی به خصوص تئاتر را چگونه ارزیابی می‌کنید؟ گفت: من در همه رشته‌های فرهنگی و هنری شاهد موفقیت و بالندگی دانشجویان علوم پزشکی در جشنواره سیمرغ بوده‌ام.

 وی ادامه داد: در زمانی که من به عنوان داور  در این جشنواره حضور داشتم گاهی پیش می‌آمد برای رفع خستگی سری به دیگر قسمت‌های برگزاری مسابقات بزنیم که با تعجب و حیرت مشاهه می‌کردم آثار بسیار خوبی از یک پزشک و یک دانشجوی علوم پزشکی تولید شده است که این برای من خیلی جذاب و جالب است که پزشکان ما کار فرهنگی و هنری را به خوبی انجام می‌دهند و این موجب می‌شود خستگی از تن ما به در بیاید.

رییس مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری با تاکید بر این که از این بابت به وزارت بهداشت باید تبریک گفت، خاطر نشان کرد: این کار فرهنگی که اکنون در جامعه پزشکی در حال رخ دادن است می‌تواند در روند بهبود درمان جامعه تاثیر خوبی را بگذارد.

آثار درخشان و هنرمندان مستعد و توانای علوم پزشکی را شناسایی و این افراد می‌توانند در تماشا خانه‌های مهر و ماه مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری بر روی صحنه بروند و امکان اجرا داشته باشند.زارعی در پایان در پاسخ به این سؤال که با توجه به تاکید شما بر داشتن خروجی تولیدی از کارگاهی آموزشی پیش رو، آیا برای استعدادهایی که در آینده در این حوزه شناسایی می‌شوند برنامه‌ای دارید یا خیر؟ ابراز داشت: بله در تفاهم نامه اشاراتی در این خصوص شده است و ما بر همین اساس آثار درخشان و هنرمندان مستعد و توانای علوم پزشکی را شناسایی و این افراد می‌توانند در تماشا خانه‌های مهر و ماه مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری بر روی صحنه بروند و امکان اجرا داشته باشند.

این هنرمند تئاتر، سینما و تلویزیون، تاکید کرد: تا تماشاگر با تئاتر مواجه نشود و بازیگر تئاتر بر روی صحنه تئاتر خاک کار را نخورد نمی‌تواند خود را مورد بررسی و حلاجی قرار دهد و بر همین اساس این شرایط را ایجاد خواهیم کرد تا کارهای برجسته دانشگاهیان علوم پزشکی فضای اجرا را برای آزمون و خطا را داشته باشند.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.