سه‌شنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۷ - ۱۱:۴۳

به مناسبت روز پژوهش ؛

گفتگوی اختصاصی مفدا با معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه

روز پژوهش

به گفته پروفسور فرید نجفی ، معاونت تحقیقات دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه سال گذشته موفق شده است با چاپ ۷۰۰ مقاله در بین دانشگاه های تیپ ۲ رتبه ی دوم را کسب کند و اگرچه امسال به طور رسمی رتبه ها اعلام نشده ، به نظر می رسد این دانشگاه در بین دانشگاه های تیپ دو رتبه ی اول را داشته باشد. گفتگوی صمیمانه دانشجویان با دکتر نجفی در روزی به نام پژوهش را در ادامه میخوانیم.

 به گزارش مفدا کرمانشاه ، ۲۵ آذر ماه که در تقویم به نام روز پژوهش نامگذاری شده است بهانه ای شد تا پروفسور فرید نجفی معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در گفتگویی اختصاصی با خبرنگاران سرویس " آموزشی و پژوهشی " مفدا  به  پرسش های دانشجویان در این حوزه پاسخ دهد که متن این مصاحبه در زیر آمده است:

وضعیت حوزه تحقیقات دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه نسبت به دانشگاه های دیگر کشور چگونه است؟

 معاونت تحقیقات دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه سال گذشته موفق شد با چاپ ۷۰۰ مقاله در بین دانشگاه های تیپ ۲ رتبه ی دوم را کسب کند ، همچنین در سال گذشته دانشگاه ما از دو دانشگاه تیپ یک هم در سطح بالاتری قرارگرفت. اگرچه امسال به طور رسمی رتبه ها اعلام نشده است اما به نظر می رسد بین دانشگاه های تیپ دو رتبه ی اول را داشته باشیم. از سوی دیگر مرکز رشد دانشگاه نیز در حوزه ی فناوری در رتبه هشتم کشور و کمیته تحقیقات دانشجویی نیز در سال ۹۷ موفق شد در بین کمیته های دانشگاه های تیپ ۲ در رتبه نخست قرار بگیرد که نشان دهنده ی پویایی و فعالیت خوب حوزه فناوری دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه است.

چه تعداد کمیته تحقیقات دانشجویی در سطح دانشگاه وجود دارد و ساختار آن ها چگونه است؟

-یک کمیته مرکزی در کل دانشگاه وجود دارد که از هر دانشکده یک نفر در آن عضو است ، دبیر این کمیته نیز از بین خود دانشجویان انتخاب میشود و یک سرپرست هیئت علمی هم در این کمیته حضور دارد. به ازای هر دانشکده نیز یک کمیته تحقیقات وجود دارد که این کمیته ها زیر مجموعه کمیته تحقیقات دانشجویی کل کشور هستند.

از طرح های پژوهشی دانشجویان تا چه حد حمایت میشود؟

-دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در بحث حمایت از طرح های تحقیقاتی هیچ گونه محدودیتی ندارد. تنها مساله مورد نظر اعتبار علمی طرح های تحقیقاتی است و در صورتی که از نظر علمی اعتبار و ارزش هر طرحی تایید شود از آن طرح به خوبی حمایت می شود .

-چه برنامه هایی برای تشویق و جذب دانشجویان به حوزه پژوهش دارید؟

به طور کلی می توان گفت در راستای تشویق دانشجویان سعی میکنیم به دو طریق از آنان حمایت کنیم  ، در ابتدا بحث حمایت های مالی است که برای مثال در سال جاری برای شرکت دانشجویان در کنگره ها سقف حمایتی را تا سه برابر افزایش دادیم و از سویی اگر دانشجویان با کمیته همکاری شاخص داشته باشند از طرق معاونت ها حق الزحمه ای نیز دریافت میکنند. بخشی دیگر از این حمایت ها ، پشتیبانی های معنوی است که شامل  برگزاری کارگاه ها و دیگر کلاس های آموزشی در راستای ارتقا توانمندی دانشجویان میشود و تعداد این کارگاه ها نیز افزایش یافته است. اعضای محترم  هیات علمی نیز به طور مستمر به عنوان راهنما در کنار دانشجو قرار دارند و این ارتباط و تعامل سازنده قطعا کمک شایانی به وضعیت پژوهشی خواهد کرد. در واقع طیف گسترده ای از حمایت ها برای ترغیب دانشجویان وجود دارند اما باور دارم حمایت های معنوی از ارزش دو چندانی برخوردار هستند.

چرا اخیرا بابت برنامه های پژوهشی از دانشجویان مبالغی را دریافت میکنند؟

طبق آیین نامه ی مصوب هیچ هزینه ای نباید بابت برگزاری کارگاه های پژوهشی از دانشجویان دریافت شود. اما در خصوص دو کارگاهی که اخیرا برگزار و در آن مبلغی دریافت شد ، با پیگیر هایی که صورت گرفت مشخص شد که این هزینه به پیشنهاد خود اعضای کمیته برای  هرچه بهتر برگزار شدن این کارگاه ها دریافت شده و خود دانشجویان باهم به این نتیجه رسیده اند.غیر از این مورد هیچ دستورالعملی برای دریافت هزینه نیست.

دبیران کمیته چگونه انتخاب میشوند؟

-پروسه ی انتخاب دبیران با حضور اعضای کمیته تحقیقات و نظر مستقیم سرپرست کمیته تحقیقات  دانشکده مربوطه است.

آیا میتوان به سمت دانشگاه نسل سوم حرکت کرد؟ چگونه؟

همانظور که میدانیم دانشگاه ها سه نسل هستند ؛ نسل اول که آموزش محور است ؛  نسل دوم که آموزش و پژوهش محور است  و نسل سوم علاوه بر این که روی آموزش و پژوهش تمرکز دارد دانش بنیان و فناوری محور است. دانشگاه نسل سوم مفهوم بلندی دارد و قطعا با پتانسیل موجود و برنامه ریزی میتوان به این سو حرکت کرد . البته ما نباید دانشگاه نسل اول را فراموش کنیم و همچنین نباید دو قطبی عمل کرده و فقط یا به سمت آموزش و یا صرفا به سمت پژوهش حرکت کنیم.

عضو شدن در کمیته تحقیقات چه فایده ای دارد؟

عضو شدن در این کمیته ها باعث اجتماعی شدن  و تکمیل بخشی از شخصیت فرد میشود و تمرینی است برای تجربه کار گروهی و کارکردن با دیگران ؛ کمیته تحقیقات تنها کمیته ای است که برای پرداختن به امور پژوهشی  در سطح وزارت بهداشت رسمیت داشته و اجازه دارد پروپوزال مصوب کند و ارتباط سازمانی بین پروپوزال نوشته شده توسط دانشجو با کمیته تحقیقاتی است. تنها نباید مزیت مادی را مد نظر قرار داد و بلکه باید به اعتبار علمی و دیگر دستاوردهای این حوزه توجه کرد.

فراخوان ها هر چند مدت اعلام میشوند؟ 

-هر سه ماه یکبار و نهایتا هر چهار ماه یکبار فراخوان ها اعلام میشوند. اولین اصل در محیط های آکادمیک نظم است و در مدت زمان مشخصی پروپوزال های نوشته شده تحویل داده شده و تیم های تخصصی روی موضوع مربوطه کار می کنند. تایید پروپوزال ها به این روش سبب می شود که طرح های تکراری تایید نشوند و افرادی که روی موضوع یکسان کار می کنند باهم لینک شده و کار قوی تری ارائه گردد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.