دوشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۷ - ۱۵:۰۳

خشایار علی کرمی، دانشجوی برتر پژوهشی و ورزشی دانشگاه؛

نیاز کشور به توسعه بیش از پیش آموزش و پژوهش/ ترغیب دانشجویان به فعالیت های علمی پژوهشی یک وظیفه ذاتی برای اساتید است

اهواز

خشایار علی کرمی:رسالت ذاتی دانشگاه توسعه آموزش و ایجاد بستر مناسب برای انجام فعالیت های پژوهشی دانشجویان و اساتید است.اساتید نقش زیادی در ایجاد انگیزه برای دانشجویان به فعالیت های پژوهشی دارند ولی در ایفای این نقش نتوانسته اند موفق باشند.

در هفته پژوهش گفتگوی خبرنگار مفدا اهواز با "خشایار علی کرمی"، دانشجوی برتر پژوهشی دانشکده پزشکی و عضو تیم کشتی دانشگاه را در زیر بخوانید:
مفدا اهواز: با سلام لطفا خودتون رو برای مخاطبان ما معرفی کنید.
سلام، خشایار علی کرمی هستم، دانشجوی ترم چهار رشته پزشکی دانشگاه جندی شاپور اهواز
مفدا اهواز: به عنوان  یک دانشجوی برتر پژوهشی، بستر فعلی دانشگاه را برای فعالیت های پژوهشی دانشجویان چگونه ترسیم می کنید؟
برکسی پوشیده نیست که رسالت ذاتی دانشگاه توسعه آموزش و ایجاد بستر مناسب برای انجام فعالیت های پژوهشی و دستیابی به تازه های علمی است، امروزه کشور ما در شرایطی قرار دارد که بیش از پیش به خودکفایی نیازدارد و این میسر نمی شود جز با ایجاد بسترهای مناسب و تکیه بر توان و دانش جوانان، لذا ضروری است مسئولین توجه ویژه ای به این امر داشته، مسئله ای که امروزه در دانشگاه ما به انزوا رفته و گرایش به سوی فعالیت های پژوهشی در دانشجویان کم و متاسفانه با سختی های زیادی چه از لحاظ امکانات مالی و چه حمایت های معنوی مواجه است.
مفدا اهواز: انجام چه فعالیت های پژوهشی، اکنون شما را در زمره دانشجویی برتر پژوهشی قرار داده است؟
 بنده تاکنون توانسته ام که در طرح و مقالاتی معتبر و بین المللی شریک و سهیم باشم،از جمله  حضور در سمینار بین المللی داروسازی نوین و مشارکت در چندین طرح تحقیقاتی در زمینه سرطان مغز
مفدا اهواز: نقش اساتید در ترغیب دانشجویان به فعالیت های پژوهشی چقدر می تواند موثر باشد و  آیا در ایفای این نقش اساتید موفق بوده اند؟
متاسفانه باید بگویم که این ترغیب و تشویق دانشجویان به فعالیت های پژوهشی حتی از سوی اساتید بسیار کمرنگ است ضمن اینکه اساتید خود مسئولیت بخش ها و معاونت های پژوهشی را به عهده دارند، هرچند که بنده معتقدم تشویق دانشجویان به فعالیت های پژوهشی و دستیابی به اکتشافات و تازه های علمی یه وظیفه ذاتی برای آنان به عنوان اساتید است.
مفدا اهواز: به عنوان یک دانشجوی دانشگاه جندی شاپور اهواز، نقاط ضعف دانشگاه خودتون رو در چه زمینه هایی می دانید؟
به نظر من دانشگاه وارد یک جو سیاسی شده ، مناصب آموزشی فراتر و مهم تر از مسائل سیاسی است چرا که سرنوشت و آینده کشور از وجود همین دانشگاه ها و دانشجو ساخته می شود لذا در انتخاب ها باید دقت بیشتری صورت گیرد تا افراد خارج از نگاه های سیاسی در راستای ارتقا شاخص های دانشگاه گام بردارند. توزیع ناهمگن بودجه ها یک مسئله کاملا مشهود در فعالیت های پژوهشی، آموزشی و فرهنگی دانشجویی است.
مفدا اهواز: تا امروز که شما به عنوان یکی از دانشجویان برتر پژوهشی دانشکده پزشکی معرفی شده اید، دانشجویان شما را عمدتا به عنوان یک  دانسجوی ورزشکار می شناختند،در خصوص رشته ورزشی تان برای مخاطبین ما بگویید.
 در ابتدای پاسخم لازم است به عنوان یک نقطه قوت در معاونت فرهنگی و دانشجویی به این نکته اشاره کنم که خوشبختانه این معاونت در زمینه معرفی و شناساندن فعالین دانشجویی خود در زمینه های مختلف اعم از فرهنگی، دانشجویی، ورزشی و ... موفق عمل کرده و کوچکترین موفقیت دانشجویان در این بخش ها را حداقل از لحاظ معنوی مورد تقدیر قرار می دهد و همین مسئله خود می تواند یک عامل انگیزشی و تشویقی برای دانشجویان باشد، چیزی که متاسفانه در بخش های آموزشی و پژوهشی دیده نمی شود.
در معاونت فرهنگی و دانشجویی بستر برای فعالیت های دانشجویی اگرچه با فراز و نشیب های همراه است ولی میسرتر و قابل دسترسی تر است، من حدود سه سال است  که وارد رشته کشتی شدم، درسیزدهمین المپیاد ورزشی دانشگاه های علوم پزشکی کشور به عنوان عضو تیم کشتی دانشگاه حضور داشته و موفق به کسب مقام پنجم و سوم تیمی شدم و به یاری خداوند در ماه آینده در مسابقات کشوری کشتی جوانان شرکت خواهم کرد.
مفدا اهواز: با توجه به رشته تحصیلی و انتخاب رشته ورزشیتان چگونه توانستید این تعادل را بین درس و ورزش خود حفظ کنید؟
به هر حال سختی کار زیاد است و زمان کم،اما من معتقدم خواستن توانستن است و با  برنامه ریزی می توان  ورزش را مکمل درس  قرار داد و فکر می کنم خداروشکر تاکنون توانسته ام این توازن را برقرار کنم.
مفدا اهواز : از مسئوولین دانشگاه علوم پزشکی اهواز، چه انتظاراتی دارید؟
به نظر من باید زیرساخت های بیشتری برای طرح های پژوهشی ایجاد کرد، متاسفانه وجود سهمیه ها و ورود راحت دانشجویان انتقالی از خارج کشور به دانشگاه های معتبر علوم پزشکی کشور امروزه سبب دلسردی و کاهش انگیزه بسیاری از دانشجویان شده است و دانشگاه ها می بایست بصورت یکپارچه در مقابل برخی طرح ها که در طولانی مدت خسارات جبران ناپذیری را بدنبال دارد مقاومت کنند و مسئوولین در رده های مختلف کشور را متقاعد کنند که رشته های پزشکی با جان مردم سر و کار دارند لذا برای تربیت افراد متخصص باید دقت نظر ویژه ای داشته باشند.
مفدا اهواز : ضمن تشکر از وقتی که در اختیار ما گذاشتید به عنوان سوال آخر اگر نکته ای باقی مانده، ذکر کنید.
در پایان سخنم از همه کسانی که من را در مسیر موفقیت چه در زمینه درس و پژوهش و چه در زمینه ورزشی قرار داده اند قدردانی می کنم، همچنین از اعتماد اساتیدی چون دکتر رضایی و دکتر علوی نژاد که در پژوهش ها با من همکاری کردند تشکر ویژه دارم،از فرصتی که در اختیارم قرار دادید تا دیدگاهم را بیان کنم، سپاسگزارم.
تهیه کننده خبر:شکوفه نصیری،خبرنگار مفدا اهواز

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.