شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۷ - ۱۲:۲۸

با حضور دکتر محمد تاج‌فرد؛

اردوی جهادی دانشگاهیان علوم پزشکی ایلام در روستاهای بان‌سرو و پارده برگزار شد

3

با همکاری معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی ایلام و شبکه بهداشت این شهرستان و با هدف خدمت‌رسانی به مناطق محروم و روستاهای کمتر برخوردار، اردوی جهادی سلامت در روستاهای بان‌سرو و پارده برگزار شد.

به گزارش مفدا ایلام، در این اردوی جهادی که از ساعت ۹ صبح تا ۱۷ انجام گرفت، دکتر محمد تاج‌فرد به عنوان دبیر ستاد فعالیت‎‌های جهادی وزارت بهداشت، معاون فرهنگی و دانشجویی، معاون بهداشتی، رئیس مرکز بهداشت شهرستان ایلام، معاون بهداشتی شهرستان ایلام، بخشدار و دهیار منطقه نیز حضور داشتند.

مدیر فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی ایلام به عنوان سرپرست این اردوی جهادی، در تشریح خدمات صورت گرفته در آن گفت: معاونت فرهنگی و دانشجویی با همکاری کانون‌های فعال دانشجویی دانشگاه و در راستای اردوهای جهادی که در طول سال برگزار می‌کند به منظور خدمت‌رسانی در حوزه سلامت به مردم روستاهای مختلف، این بار روستاهای بان‌سرو و پارده را برای این کار انتخاب نمود که شاهد برگزاری و ارائه خدمات سلامت تیم جهادی سلامت در این دو روستا بودیم و البته از روستاهای اطراف نیز افرادی برای دریافت خدمت به ما مراجعه کردند.

فریده محمدزاده در مورد خدمات ارائه شده به مردم گفت: این تیم ۴۲ نفره متشکل از ۳۳ نفر دانشجو، ۶ نفر از اساتید، یک پزشک متخصص چشم، یک پزشک عمومی، یک دندانپزشک در پنج ایستگاه آموزش، مشاوره، دندانپزشکی، درمانگاه عمومی و متخصص، به بیش از ۳۰۰ نفر از مردم این روستاها خدمات سلامت به صورت رایگان ارائه دادند.

وی در مورد خدمات ارائه شده در ایستگاه دندانپزشکی اظهار داشت: در ایستگاه دندانپزشکی از کلینیک سیار استفاده کردیم و از حضور ۱ نفر از اساتید دانشکده دندانپزشکی و ۳ دانشجوی رشته دندانپزشکی و ۲ نفر از کارکنان معاونت اجتماعی دندانپزشکی نیز بهره بردیم و تعداد ۴۶ نفر از مراجعین را مورد معاینه قرار داده و کشیدن دندان برای ۲۱ نفر را هم انجام دادند.

محمدزاده با اشاره به رایگان بودن داروهای تحویلی، در مورد ویزیت مراجعین خاطرنشان کرد: در ایستگاه درمانگاه عمومی، ۱ نفر پزشک عمومی مرکز بهداشت شهرستان ایلام و ۲ نفر دانشجوی پزشکی حضور داشتند که در مجموع ۸۲ نفر را مورد معاینات پزشکی قرار دادند و از این تعداد ۱۵ نفر دارای فشار خون بالا و ۲۸ نفر هم دارای مشکل گوارشی و درد معده بودند.

سرپرست این اردوی جهادی در ادامه تصریح کرد: ما توانستیم با همکاری ۱ نفر از اساتید دانشکده مامایی و ۳ نفر از کارکنان مرکز بهداشت و ۶ نفر از دانشجویان رشته مامایی، خدمات معاینه و مشاوره مامایی و دارو را به ۲۹ نفر از زنان روستا ارائه دهیم.

محمدزاده وجود چشم پزشک در این اردوی جهادی را از نقاط قوت آن دانست و گفت: تعداد ۶۷ نفر از مردم هر دو روستا توسط ۱ متخصص چشم‌پزشک و ۲ دانشجوی پرستاری معاینه شدند که از این تعداد، ۱۱ نفر جهت انجام جراحی چشم به بیمارستان امام خمینی(ره) شهر ایلام ارجاع داده شدند.

وی با اشاره به انجام تست غربالگری در این روستاها اظهار داشت: تعداد ۸۱ نفر از مردم روستاهای بان‌سرو و پارده توسط ۱۰ نفر از دانشجویان رشته بهداشت عمومی و اتاق عمل و با نظارت اساتید دانشکده پرستاری و ۲ نفر از کارکنان دانشکده بهداشت و شهرستان ایلام مورد غربالگری تست قندخون، فشارخون، قد و وزن قرار گرفتند که تعداد ۱۰ نفر دارای فشارخون بالا و ۲ نفر قندخون بالا شناسایی شدند.

فریده محمدزاده با تاکید بر ضرورت آموزش در کنار درمان و خدمات به مراجعین گفت: به علت مهم بودن بحث آموزش‌های بهداشت، به ۵۰ نفر از افراد این دو روستا آموزش چهره به چهره داده شد که این امر توسط ۵ نفر از دانشجویان رشته بهداشت عمومی و ۲ نفر از کارشناسان مرکز بهداشت شهرستان انجام گرفت.

وی با اشاره به توجه به وضعیت بهداشت محیط این روستاها هم گفت: وضعیت بهداشت محیط نیز توسط ۳ نفر از کارشناسان مرکز بهداشت استان و ۳ نفر شهرستان ایلام و ۷ نفر از دانشجویان و دو نفر از اساتید دانشکده بهداشت بطور کامل جمع بندی و گزارش لازم را ارائه نمودند.

محمدزاده در پایان به ارائه آمار شرکت کنندگان در این اردوی جهادی پرداخت و گفت: جمعاً ۹۶ نفر متشکل از  ۳۳ نفر دانشجو، ۶ نفر از اساتید، ۱ نفر پزشک متخصص چشم، ۱ نفر پزشک عمومی و ۵۵ نفر از کارکنان دانشگاه علوم پزشکی ایلام و با مدیریت و نظارت ۱۳ نفر از معاونین و مدیران، بخشدار و دهیار منطقه و ۲ نفر ناظر وزارتی برگزار شد.

در پایان این اردوی جهادی دبیر ستاد فعالیت‌های جهادی وزارت بهداشت با حضور در بین عوامل اجرایی این اردو گفت: هدف از حضور در جمع شما ابلاغ تشکر و دست‌مریزاد به خاطر خدمتی است که بدون منت و هیچ چشمداشتی انجام می‌دهید و مطمئن باشید که پاداش این کار خود را از خداوند خواهید گرفت چون هیچ کار نیکی در نزد خداوند بدون اجر نخواهد ماند.

دکتر محمد تاج‌فرد با تاکید بر فعالیت بیشتر افراد حاضر در اردوهای جهادی تصریح کرد: باید همه افراد را پای کار آورد و آنها که از وجود این اردوها و فلسفه آنها آگاه نیستند را پای کار بیاوریم تا در کنار یکدیگر بتوانیم شاهد ثمرات و نتایج خوب این کار نیک باشیم چون اگر همه با هم تلاش کنیم قطعاً خواهیم توانست انتظارات مدنظر اردوهای جهادی را محقق سازیم.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.